Staj Başlatma Sınavına Sitem Mektubum

Aşağıdaki mektubumu sizlerle de paylaşmak istedim,

Sayın Başkanım,

Öncelikle saygılarımı sunarım. Sizin mail adresinizi internette biçare gözyaşları ile dolanırken buldum. İçimi dökmek istedim. Nacizane fikirlerimi anlatmak istedim. Zamanınızı çalmak gibi bir niyetim yok. Ama nolur 1-2 dakika kulak verin ve siz büyüklerimiz bu sorunlarımızı görün istiyorum.

Ben 10 yıldır fiili olarak muhasebe elamını yada sorumlusu olarak çalışıyorum. Rahmetli babam ''kızım mesleğinde en üst noktaya gel belgeni al, değilse çok ezilirsin'' dedi vasiyette bulundu. O tarihten sonra 2 senelik MYO mezuniyetiydim, 3 sene dışarıdan Açıköğretim İşletme Fakültesini bitirdim. Bu arada evli ve iki çocuk annesiyim. Hem anne, hem çalışan olarak zorlu bir süreç olmasına rağmen başarıyla tamamladım. Muhasebe mesleğimi seviyorum. Bu yolda ilerleme kararı aldım. Smm aday adayı olmak için 2006 senesinde maddi imkanlarımı zorlayarak dosyamı açtırdım. 5 Kere sınava girdim. Her seferinde gündüz çalışıp, geceleri saat 5'lere kadar ders çalışarak sınavlara hazırlandım. Sonuç aşamasında hep bu sefer oldu dedim. Ama maalesef 56-57-59 gibi notlarla hep o hiç sevmediğim BAŞARISIZ sözcüğüyle karşılaştım. Düşünün ki 120 sorudan 75 net çıkartıyorsunuz ve kazanamıyorsunuz. Ailemden , çocuklarımdan çaldığım zamanlarla , emek vererek çalıştım.

Size küçücük bir sorum var. Bana şans bu kadar uzak mı ? Bu çan eğrisi mantıklı mı? Yada her ilden belli aday sayısı belirleyip o listeye girenleri seçmek. Bu sistemde izmirde olduğu halde doğu anadoluya gidip ordan dosya açtırabileceklerini ve başarı durumlarının orda düşük olması yüzünden oradaki adayların hep ilk sınavlarda geçtiği iddialarını hiç duydunuz mu?

Sayın Başkanım bunların benimle ne alakası var diyebilirsiniz... Ama inanın tamamen tesadüftü. Sadece meslek adına üzülüyorum. Mesleğimizin performans kalitesini yükselteyim derken düşürüldüğünü görmek içimi acıtıyor. Şuan çalıştığım şirkette muhasebe sorumlusuyum. Bütün muhasebe işlemlerini titizlikle yürütüyorum.

Ama ne yazık ki , gitgide çok sevdiğim mesleğimden böyle saçma sapan puan sistemli, haksızlıklarla dolu staj başlatma sınavı beni kopartıyor. Üzülüyorum ki 10 sene bu mesleğe hizmet verdim. Hayatımda sadece ve sadece isteyipte başaramadığım tek sınavdı. BU İŞİN SIRRI NE sizce?

Haziran 2009 benim son şansım ve inanın şuan girip girmemekte kararsızım. Çünkü şansıma inanmıyorum. YIKILDIM. Sabah 8;00 işe gidip , akşam 18;00 da eve gelip 1-2 saat zorunlu uykumu uyuduktan sonra sabah 5;00 lere kadar ders çalışıp, sabah işe gitmek ve bunu 3 ay sürdürmek. Sonunda başarısız 75 netle 53 puan almak... İÇİMİ AÇITTI SAYIN BAŞKANIM....

Sizlere yalvarıyorum. Bizlere bu kadar eziyet etmeyin yada edenlere müsade etmeyin nolur. 2 sene staj dönemi oldu 3 sene sesimiz çıkmadı. Paramız yok, garibanız normal vatandaşız diye mi bu eziyet. Paramız olsa kursa gider geçeriz değil mi? Hiç düşünülmez mi ki İzmir / Selçuk ta küçük yerlerdeki aday adayları nasıl kurslara katılacak nasıl para bulacak , nasıl gidip gelecek. Her sınav 150 tl birde sınav konaklama ve yol masrafları 500 tl etti 1,000 tl . Kaynak kitaplar ateş pahası, birde olmadı 150 tl ye tesmer hazırlık cd sini aldım. Bizim gibi mini bütçeli insanların hakkı nerede....

Sayın Başkanım zamanınızı çaldım özür dilerim..

Beni duyun lütfen. Sadece evet Emir Ayşe Bayrakcı seni dinledim demeniz bile bana yeter. Çözüm önerilerinizi dinlemek isterim tabi ama vaktiniz yoksa değerli zamanınızı harcamanızı istemem.

En büyük saygılarımla,

Ayşe Bayrakcı

Ynt: Staj Başlatma Sınavına Sitem Mektubum

Benim duygularıma katılan kimse yok galiba... Hiç yorum gelmeyince şaşırdım açıkcası.

Bu arada sınava yeniden katılmaya karar verdim. Tesmer kursa kaydoldum. Beni çok zorlu bir süreç bekliyor. Ama eninde sonunda BAŞARACAĞIM.

Sonucu sizlerle paylaşırım. Ama lütfen sizlerde fikirlerinizi beyan edin.

Ayşe

Sizinle birlikte hepimiz bu yollardan geçtik... Para kolay kazanılmıyor evet ama maalesef sistem belli... Ne yaptık, çalışarak kazandık... Sizin durumunuzda onbinlerce kişi var... Mail atarak bir medet umuyorsanız yanılıyorsunuz... Tek yapmanız gereken çalışmak başka da bir yolunuz yok... Bu maili yazıp atana kadar o çok sınırlı dediğiniz zamanınızda en az 25 soru çözerdiniz... Sınavda bu size +1 soru bile getirse attığınız mailden daha faydalı olurdu...

Özetle çok vahim bir durumunuz yok...Herkes sizinle aynı kefede...

Kolay gelsin...

Yanılıyorsunuz... Niyetim medet ummak değil ki yaşadığımız zorlukları anlatabilmek,duyguları paylaşabilmek. Bakış açınıza saygım sonsuz. Durumun vehametini anlatmak gibi , kendimi acındırmak gibi bir amacım asla olmadı. Aylarca çalışıp 85 net barajlı bir sınavı başaramamanın acısıydı. Tamamen duygusal.

Yüksek tavsiyelerin içinde teşekkürler. Bu yollardan geçenler , geçemeyenlere bu kadar tepeden bakarsa vay halimize.....

Arkadaşlar sistem bu şekilde kurulmuş ve işliyor.
Avukatlara Staj giriş ve Yeterlilik sınavı uygulanmazken.
SMMM'lere uygulanıyor. Tabi bu durumun avantajları ve dezavantajlarıda olduğu bir gerçek.
Arkadaşımızın söylediği gibi çalışmaktan başka çare görünmüyor. Ayşe hanım Sizinkide gerçekten zor bir durum inşallah kazanırsınız.
Ama şuda bir gerçek staja başlatma sınavı olmasaydı. Kanunda yazılı bölümleri bitiren ve bu meslekle ilgisi olmayan herkes ehliyet gibi alırdı bu belgeyi. Kaldıki 89 yılındaki yasadan meslekle ilgisi olmayan çoğu insan faydalandı.Sonuç olarak belge kiralayanımı ararsınız , 25 TL Defter tutanımı arasınız. Mesleğe bir standart kazandırması açısından sınavdan başka yol görünmüyor. :(

sayın Ayşe bayrakçı arkadaşım, diğer arkadaşların da söylediği gibi çözüm çalışmak,siz bunu yaptığınızı söylüyorsunuz ama olmuyor, demekki biraz daha ve dikkatli çalışacaksınız. size tavsiyem murat yayınlarının kalın Staj.başl.kitabı var içinde tüm konular var o kitabı alın ve dik.çalışın. sınavda bu defa da başaramayacakmıyım diye sorun etmeyin kendinizi ilk girişte gibi düşünün, bol bol test çözün. sizinki biraz da psikolojik inanın son bir ay dikkatli ve verimli çalışın kazanırsınız Allahın İzniyle.
Branş olarak mesleği yapma hakkına sahip birçok kişi olması ve de mesleğe çok talep olmasından dolayı sınav gerekli. başka türlü standart sağlanamaz bende şuan bitirme sınavlarına giriyorum eğer başarılı olamazsak belgeyi alamayız bu da normal.
Diğer söylediğiniz konu batıdaki kişinin doğudan dosya açtırması;bunu ilk defa duydum eğer doğruysa kötü birşey tabi,araştırması mutlaka yapılmalı. maalesef işin kolayını kaçmayı sevdiğimiz için burda da böyle durumların olması normal. bence herşey eşit olmalı, şu kadar net yapan kazanmalı. nerden sınava katıldığı,çan eğrisi gibi durumlar önemli olmamalı sonuçta bu meslek aynı kanunlara göre yapılıyor. kanunlar aynıysa kazanma kıstaslarıda aynı olmalı.
size başarılar dilerim, kazanacağınıza inanarak çalışın, kolay gelsin.

sevgili arkadaşlar...

ben de daha 1 senelik mali müşavirim.. belki aldın belgeyi kuyruk acın geçti diye düşüneceksiniz ama inanın öyle değil..

sınavların zor olması, belgenin zor alınması bu mesleği insanların gözünde yüceltiyor. ama bir yandan da bu işi gerçekten yapmak isteyen insanlar da sınavları veremiyorlar.

lisans mezunu arkadaşlar bu kadar zor belge alırlarken, hali hazırda sm olan üstadlara ayrı bir sınav açılacak smmm olabilmek için.. bizim yeterlilik sınavları kadar zor mu olacak yoksa usulen mi olacak bunu hepbirlikte göreceğiz. bizim yeterlilik sınavlarına girip bunları verebilmeleri bence imkansıza yakın.. bunu başarabilecek sm sayısı da çok çok az olurdu..

şimdi konuyu açan değerli arkadaşım.. bana kızabilirsiniz belki ama inanın yeterlilik sınavları başlama sınavından çok daha zor.. bu işi yıllardır yapan, çok iyi bir üniversiteden mezun olan, oldukça donanımlı bir arkadaşım 4. defa sınava girdi.. burda bundan çok haberdar değiliz ama sınava gittiğinizde 5 defada veremeyip de 2 yıl beklemeye giren insan sayısı hiç de az değil.. ve bazı verilere göre staj yapıp da yeterlilik sınavlarını veremeyenlerin oranı %50 lere yakın (mış).

dolayısıyla başlama sınavını verip de yeterlilikte takılan insanların ciddi anlamda maddi zarara uğradığı da kesin.. bunu lütfen şahsi algılamayın ama ben başlama sınavının zorlaştırılmasına karşı değilim.. sizi tenzih ederek söylüyorum ama bu sınavı hasbelkader verip de smmm olma umudunu yeterlilik sınavında bırakıp yıllarını ve parasını çöpe atan insanlar da mevcut.. başlama sınavı zor olsun ki yeterlilik sınavını veremeyecek insanların umutları, zamanları ve paraları daha fazla çalınmasın.. umutlar kaybedilecekse baştan kaybedilsin..

umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.. daha önce de dediğim gibi bu yazdıklarım şahsınızla ilgili değil, genel şeylerdir.. iyi çalışmalar dilerim..

ayrıca daha önce denediniz mi bilmiyorum ama islam çankaya'nın smmm staja başlama kitabını tavsiye ederim. ayrıca ben genel kültür kısmına güven-der cep kitaplarından çalışmıştım...

arkadaşım sınavını kazanıp, stajını başlatmanı temenni ederim.

Arkadaşlar bence şartların daha da zorlaşması gerekdiğini savunuyorum ve bu 2 yıl içinde olacak..... Staj başlatmada İngilizce ekstra geliyor..... Bitirme sınavı ise 11 derse yükselecek..... Fakat ben ayrıca isterdim ki bu mesleğe Ticaret Meslek Lisesi çıkışlı olup aynı zamanda Üniversiteyi bitirmiş olanlarısınava sadece alsalar...... Önüne gelen başvuruyor......
Şuan ki sınav sistemi çok basitleştirilmiş....

tufanari ' Alıntı:
Arkadaşlar bence şartların daha da zorlaşması gerekdiğini savunuyorum ve bu 2 yıl içinde olacak..... Staj başlatmada İngilizce ekstra geliyor..... Bitirme sınavı ise 11 derse yükselecek..... Fakat ben ayrıca isterdim ki bu mesleğe Ticaret Meslek Lisesi çıkışlı olup aynı zamanda Üniversiteyi bitirmiş olanlarısınava sadece alsalar...... Önüne gelen başvuruyor......
Şuan ki sınav sistemi çok basitleştirilmiş....

Sonsuz derece katılıyorum...Hem ilk önermenize hem de ikincisine... Elini kolunu sallayanın SMMM olmması lazım eğer meslekte etik isteniyorsa... Sınavların aynı zorlukta olması şartları altında ders sayısı arttırılabilir ve kesinlikle ve kesinlikle yabancı dil sınavının da değil SMMM her türlü mesleki sınava eklenmesi gerekmektedir... Bu vesileyle yerlerde sürünen eğitim sistemimize belki bir nebze lsun hareket gelir...

Bununla birlikte düz lise+ingilizce iktisat mezunu biri olarak kesinlikle ve kesinlikle bu işin sadece ticaret lisesi+lisans mezunu kişilerce yapılması gerektiğine de katılıyorum... İktisat-işletme gibi fakulteler her sene onbinlerce mezun veren fakulteler dolayısıyla SMMM olmaya aday da onbinlerce kişi var haliyle...Hele bunun içine birde açık öğretim mezunalrını da eklerseniz...

Bunlardan %80-90 oranındakiler gerek kişisel gerek mesleki bilgi düzeyi olarak mesleği kaldıracak potansiyelde değil... Ama lise çağıdan itibaren muhasebe ve mevzuat ile yoğrulup lisans seviyesinde de bu alanlardan mezun olan kişilerin bu işi hakkıyla yapacak kişiler olduğunu açık yüreklilikle söyleyebilirim...

ayşe hanım duygularınızı anlıyoruz. ancak şu türkiye gerçeği var. Ülkede çok işletme ve iktisat mezunu var. Türkiyede 7 milyon işletme, iktisat gibi öblüm mezunu olduğu söyleniyor. Anadoluda bir deyim vardır. Sobayı sallasam işletme mezununa denk geliyor diye. Burdaki sistem bence doğru. Herkese belge verilirse o zaman belgenin kıymeti olmaz. Sorun mezun sayısının fazlalığı. Sistem belli sayı belirlemiş ve o sayınını üstüne çıkmıyor.Böyle olmasıda gerekli zaten. Başvuru sayısıs fazla bir sürü yığılma var. Herkese belgeyi verseler işletme diplomasından farkı kalmaz. Belgenin kıymeti de ondan. Size tavsiyem çalışmanız başka şansınızda yok.

Arkadaşlar fikirlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Tabi ki bende birçok arkadaşımın düşüncesine katılıyorum. Ancak okul bitirmekle, işletme yada iktisat mezunu olmakla, mesleği ölçmenin doğru ve yeterli olabileceğine inanmıyorum. Kitap bilgisiyle uygulamanın farklı olduğunu hepimiz biliyoruz. Senelerce bu işi fiilen yapmış birisiyle, üniversiteden çıkıp mesleğe atılmış birinin tecrübesi karşılaştırılamaz bile... Ama bu işi hali hazırda sadece kıt bilgilerle yürüten sm lerde var.

Yeterlilik sınavları en azından alan ile ilgili hem çalışıp, hem kendinizi geliştiriyorsunuz. Her dersten sınava alınıyorsunuz. Ama staja başlatmada 340 sayfalık bir derse çalışıyorsunuz ve sadece 3 test sorusu çıkıyor. Tamamen şans.
Kolay bir şey yok. Herşey emek gerektiriyor. Ben bu emeği verdiğime inanıyorum. Vermeye de devam edicem. Sadece sınav sistemi saçma geliyor. Bilirsiniz ki 70 soru 60 puan alıyorsunuz. Ama 60 puan barajı her geçen gün net sayısı artıyor. Bu üzücü. Yıpranıyorsunuz.
Tabi ki çalışmaktan yanayım ve çalışıyorum. Tesmer kursa katılmaya karar verdim.

En doğru karar bu sanırım. Benim eksiğim... Bilgi var, çalışma var ancak sanırım soru çözme ve algılamada sorun var. Bunu da ancak kursta giderebilirim diye düşündüm. Bu sefer 120 net çıkarmaya odaklanıp, ona göre çalışacağım. Bu süreçte sizlerle paylaşımım sonucu eksikliklerimi görüp, ondan sonra bunları tamamlamak daha doğru sanırım.

İyi dilekleriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Paylaşımlarınızı bekliyorum.

Ayrıca bir not daha, staja başvuru için 2 sene beklememize artık gerek yokmuş. Tesmer oda söyledi. Paranın yüzü sıcak ne dersiniz :)

ayşe hanım size bir soru.
7 milyon işletme mezunu var ve yaklaşık 100.000 insan SMMM olmak için başvuruyor. Herkese SMMM belgesi verseniz belge değerini yitiriyor. Eleme yapmanız gerekiyor. Nasıl bir eleme yaparsınız. 100.000 insanın tamamını geçirirmisiniz. Olaya hep kendi açınızdan bakıyorsunuz. Birde Diğer tarafdan bakın.

çan eğrisi uygulamasını yapmak zorundalar. He nekadar bizim gibi bu yollardan geçenlere acı gibi gelsede..Hepimiz bu işi başaracak yüreğe sahip insanlarız. Aslında bu sınava giren herkes başarılı..Ama eleme yapmak zorundalar. Bazı sınav konularında başarılı olma durumunuza göre çağ eğrisi uyguluyorlar. Bide olaya şu yönden bakın.. Türkiyede günden güne SMMM başvurusu yükselirken mallesef mükellef sayısı yani defter sayısı artmıyor..Herkes SMMM olmak için uğraşıyor ve sayı gittikçe artma eğiliminde..işte bunun önünü almaları için bu çan eğrisi uygulamasını yapıyorlar..

smmm olmak daha da zorlaştırlmalıdır.çünkü zaten smmm artış hızı mükellef artış hızından çok fazla.ayrıca i.i.b.f örgün +açıköğretim milyonlarca insan var.kolay smmm olunsa yılda 250.000 kişi smmm olur.zaten meslek şu an ayağa düşmüş sayılır.
geçmişte beleşe dağıtılan ruhsatların acısını şu an ki insanlar çekiyor.maalesef

Bendeniz 3 yıl gecikmeli olarak askere gittim, 18 ay askerlik yaptım... orada anladım anyayı konyayı... geldim sıfırdan açıköğretim 2 yıllık muhasebe bölümüne kayıt oldum, 3. sınıftan işletme fakültesine geçtim ve bitirdim... akabinde hemen staja başlama sınavına başvurdum, ilk sınavda 58 ikinci sınavda 59.50 alarak kazanamadım hiç kızmadım, hiç eleştirmedim sistemi, sorunun benden kaynaklandığını biliyordum çünkü. Her başarız sonuçtan sonra daha çok istek ve azimle çalıştım ve nihayet 3. sınavda 95 netle 67.50 puan alarak kazandım. eylülde/09 stajımı 5 yıldır çalıştığım işyerimde başlattım... şimdi sabırla 2012'yi bekliyorum. ve biliyorum ki SMMM olunca da bitmeyecek... yollar YMM liğe hatta bu süreç içinde yüksek lisans ve doktoraylada perçinlenecek... demem o ki şuan başarmak için gerçekten azim ve kararlılık şart...

Tebrik ederim DELKEM.

Başarı kriterleri kişilere göre değişir. Benim başarı kriterim insanın hatayı kendinde araması.

Herhangi bir şeyde başarısız olan kimse, klasik cümlelere başlıyor, sistem vs.

Bence gerçekten püf noktası yukarıda yazdığım şey.

Herkes Yönetici olmak zorunda değil yönetici olamıyorsanız iyi ve kalifiye bir ara eleman olun yöneticinin aldığından daha fazla para kazanın.

Belgesi olmayan bir arkadaşım sağlam kurumsal bir içecek firmasında 5000 TL üstü maaş alıyor adamda belge yok zaten belge umurunda da değil bugün bir çok SMMM den daha fazla gelir elde ediyor.

Birde bu kadar acitasyona ne gerek var biçare gözyaşları,ailenin vasiyeti,ekonomik durumlar yani herkes mühendis yada doktor olamaz neden bu iş kapasite ve zeka meselesi,algı meselesi ben sınava sadece 1 ayımı verdim, çankayanın 2 cildini hatmettim üstüne muratın mavi kitabından denetime çalıştım 64 le güle oynaya geçtim yani bu kadar zor dediğiniz sistemin bile değişmesine kadar talepte bulunduğunuz, sabah 5 lere kadar çalışıyorum ama olmuyor dediğiniz 5 kere girdiğiniz sınava ben sadece 1 ay çalıştım topu topu 3 kitaba harcağım parada 100 T Lmi neydi ekonomimi hiçde bozmadı gün olarak kaç saat dersenizde günde sadece 3 saat düzenli çalıştım o kadar, çocuk derseniz bendede var üstüne birde köpeğim bile var (hergün 30 dk yürüyüşe çıkarıyorum günümün 30 dksınıda o yiyor).

Sisteme kızıyorsunuz ancak sistem belgelileri korumak zorunda önüne gelene sen bu işi biliyorsun gel deseler ne olacak herkeste olan belgeye sahip olsanız ne olacak SMMM belgesi araba ehliyeti gibi bir şey olacak adamlar şoför alır gibi SMMM mi alacak.

Suçu sistemde aramanın,yada gözyaşlarıyla örgülü bir maili başkana atmanın, başkalarını kendinizden büyük görüp, başkalarının zamanının sizinkinden kıymetli olduğunu farzedip onları üstün görmenin kimseye bir faydası olmaz olamazz.