Staj Öncesinde İmza Yetkili Olarak Çalışılan Süre

Ynt: Staj Öncesinde imza yetkili olarak çalışılan süre

zeynep1986 ' Alıntı:
FruitJuice ' Alıntı:
Benim sürelerimi saymamıştı bu canlar:)

benim staj notumu da saymadılar. Onu da bir öğrenin isterseniz. sonra herkes 60 alıp geçerken siz 70 almaya uğraşıyorsunuz can sıkıcı oluyor:)

Pardon özel değilse staj notunuzu neden saymadılar öğrenebilirmiyim?

Yok özel değil tabiikide izah edeyim.

Şimdiki mevzuta göre 3 yıl staj yapılıyor. Bu stajın bir kısmını yasanın vermiş olduğu yetki ile kısaltmak mümkün. Ben 2 yıllık staj yapan gruptaydım.

Stajımın yarısı kaç yapar 1 yıl.

eğer stajımın yarısından 1 gün bile fazla staj kısaltmış (yani süre saydırarak geçmişsem stajı) smmm nin filan verdiği staj değerlendirme notunu yeterlilik sınavında ortalamaya almıyorlar.

Şimdi bunu bana çok değil 1 sene önce uyguladılar. Eğer halen uyguluyorlarsa 3 yıllık stajın yarısından 1 gün fazla kısaltanların staj değerlendirme notu işleme alınmıyor demektir. yani stajınızı 1,5 seneden fazla kısaltmanızı önermem:)

Ha tabi bu kural mevzuatta yok. Öyle kafalarına göre bir mantık kurmuşlar git dava aç ne halt edersen et dedilerdi vakti zamanında bana.

Ayrıca imza yetkili olarak univ den önceki sürelerimi de saymamışlardı. Şimdi ise arkadaşa sayarız diye cevap yazmışlar çok ilginç buldum. O sebeple bu konuda da bir uyarayım istemiştim.

Anladım. Açıklama için teşekkür ediyorum...

Benim böyle bir durumum yok fakat Mayıs 2011 stajeriyim ve 1 ay sonra işimden ayrılıp il değiştirmek zorundayım mali müşavirimle aram iyi çok şükür kötü bir not vereceğini sanmıyorum fakat yeterlilik için bu not çok önemliyse açık açık 100 verin diyeceğim çünkü bundan sonraki iş yerimde durum ne olur bilemiyorum.

Bu notun yada notların yeterliliğe etkisi tam olarak nasıl oluyor acaba?

Yeterliliğe etkisi şöyle oluyor geçmek için her dersten en az 50 almalısın. Fakat ortalamayı alınca 60 tan az olmamalı.

Yani her dersten 50 alırsan durum vahim oluyor. Fakat staj değerlendirme notu da bir ders gibi ortalamaya eklenince ki bu sıklıkla (100) oluyor. 60 ortalamayı tutturmak kolay oluyor. 100 puan değerindeki staj değrlendirme notu hesaplamaya katılmazsa diğer dersler ile 60 ı bulmaya calisiyorsun ki bu da bazı derslerden veya dersten 50 den daha cok not almak zorunda kalmak demek oluyor.

bir excel tablosu ile hesaplamaları irdeleyebilirsin. şu an tam olarak ihtimalleri yazamadım kusura bakmayın.

Önemli değil yalnız birşey daha soracağım ;

Yeterlilikte sanırım ilk sınavda hepsine girmek zorundayız ikincide seçmeli giriyoruz. Başta yada ikincide farketmez bir dersten 30 aldım diyelim staj puanımda 100, bu 100 puan 7 ye falan bölünüpte her dersemi ekleniyor yani 30 aldığım dersten geçme ihtimalim varmı bu şekilde?

Yani aldığım 100 ün etkisi tam olarak ne şekilde oluyor onu öğrenmek istiyorum?

zeynep1986 ' Alıntı:

Yeterlilikte sanırım ilk sınavda hepsine girmek zorundayız ikincide seçmeli giriyoruz. Başta yada ikincide farketmez bir dersten 30 aldım diyelim staj puanımda 100, bu 100 puan 7 ye falan bölünüpte her dersemi ekleniyor yani 30 aldığım dersten geçme ihtimalim varmı bu şekilde?

hayır 30 aldığınız puana eklenmiyor. her dersten en az 50 puan almak kaydı ile ortalamanın 60 olması gerekir.

şimdik açıklarsak

7 dersten sınava giriyoruz.

aldığımız notlar aşağıdaki şekilde olsun.

finansal muhasebe :55
analiz : 61
denetim : 53
maliyet : 58
analiz : 52
hukuk: 65
meslek hukuku: 62

bu duruma göre bütün derslerden geçmişsiniz çünkü hepsi 50 puan ve üzerinde ruhsatı almaya hak kazandınızmı? hayır.

neden?

55+61+53+58+52+65+62 = 406

406 / 7ders = 58 (ortalama 60 puandan aşağıda olduğu için ruhsat almaya hak kazanamazsınız.)

işte burada imdada staj değerlendirme tezkiyesi (notu) giriyor.

bir ders gibi ortalamaya ekleniyor ve ortalamayı yukarı çekiyor.

ekleyelim görelim.

staj notu : 100 (genelde 90-100 arası veriyorlar)

55+61+53+58+52+65+62+100 = 506

506 / 8ders (staj notunu da eklediğimizden 8 ders gibi işlem yapıyoruz) = 63,25 (tebrikler smmm oldunuz)

eğer bu staj notunuz olmazsa bu notlarla meslektaşınız ruhsat alırken siz hakkınız kalmışsa bir dersten
not yükseltmek için tekrar sınav tırmalıyorsunuz mesele bu.

tablo şu şekilde olsa da ruhsat almaya hak kazanamazsınız

finansal muhasebe :100
analiz : 100
denetim : 100
maliyet : 100
hukuk: 100
meslek hukuku: 49
staj notu : 100

alamazsınız ruhsatı çünkü tüm notlar 50 den yüksek olmalı. 49 ile olmaz. 50 ve üzeri ortalama da 60 ve üzeri olacak.

sınava ilk seferde girmek zorunlu mu değil mi vb unuttum bunları odaya sorsanız daha iyi

FruitJuice ' Alıntı:
zeynep1986 ' Alıntı:

hayır 30 aldığınız puana eklenmiyor. her dersten en az 50 puan almak kaydı ile ortalamanın 60 olması gerekir.

şimdik açıklarsak

7 dersten sınava giriyoruz.

aldığımız notlar aşağıdaki şekilde olsun.

bu duruma göre bütün derslerden geçmişsiniz çünkü hepsi 50 puan ve üzerinde ruhsatı almaya hak kazandınızmı? hayır.

neden?

55+61+53+58+52+65+62 = 406

406 / 7ders = 58 (ortalama 60 puandan aşağıda olduğu için ruhsat almaya hak kazanamazsınız.)

işte burada imdada staj değerlendirme tezkiyesi (notu) giriyor.

bir ders gibi ortalamaya ekleniyor ve ortalamayı yukarı çekiyor.

ekleyelim görelim.

staj notu : 100 (genelde 90-100 arası veriyorlar)

55+61+53+58+52+65+62+100 = 506

506 / 8ders (staj notunu da eklediğimizden 8 ders gibi işlem yapıyoruz) = 63,25 (tebrikler smmm oldunuz)

eğer bu staj notunuz olmazsa bu notlarla meslektaşınız ruhsat alırken siz hakkınız kalmışsa bir dersten
not yükseltmek için tekrar sınav tırmalıyorsunuz mesele bu.

tablo şu şekilde olsa da ruhsat almaya hak kazanamazsınız

finansal muhasebe :100
denetim : 100
maliyet : 100
hukuk: 100
meslek hukuku: 49
staj notu : 100

alamazsınız ruhsatı çünkü tüm notlar 50 den yüksek olmalı. 49 ile olmaz. 50 ve üzeri ortalama da 60 ve üzeri olacak.

sınava ilk seferde girmek zorunlu mu değil mi vb unuttum bunları odaya sorsanız daha iyi

Her durumu detaylı olarak çok güzel bir şekilde anlatmışsınız teşekkür ediyorum...

3-5 puan için aksilik yaşamak istemiyorsak staj notunun yüksek olması için mali müşavirlerle iyi geçinmek gerekiyor sanırım çok şükür baştada dediğim gibi benim sorunum yok o nedenle açıkça 100 isteyeceğim inşallah istediğim gibi verir ve ilk notumdan yana içim rahat olarak ayrılırım iş yerimden ;)

Bu arada birşey daha soracağım ben 15 aydır burada çalışıyorum ama 6 aylık stajerken ayrılacağım staj süresince senelik izin yaptım 2 hafta bunu staj değerlendirme formuna yazmalımıyım yoksa yazmamalımıyım? sonuçta ssk günüm 30 gün görünüyor bu 2 haftayı ben bildirmezsem bilemezler ama yinede birşey olurmu diye korkuyorum...

Hiç bir forumda yıllık izin görmiyim he:)

zaten yıllık izin stajdan sayılan yasal hak ama oraya buraya şunu eksik yazayım filan demeyin.

herşey tam 30 gün. sürekli çalıştınız. problem yok formlarda öyle olacak

bir yerde bir şey belirtmeyeceksiniz. belirtmeyin. belirtmeye çalışanları dövün:)

ok?

Çok Teşekkür ediyorum :))

terapist13 ' Alıntı:
önce staja başlama sınavını kazanman gerekiyor
sonra odaya başvuruyorsun geçmiş hizmetlerin stajdan sayılması için
ticaret sicil
imza sirküleri
sgk dökümleri ni
tesmer inceliyor
sonra yanıt veriyorlar
süreden sayarlarsa cd leri toptan gönderiyorlar
onları bitirdikten sonra
sınav için başvura biliyorsun

Bu

İmza yetkilisi olarak süre stajdan sayıldığı taktirde sadece cd leri bitirip(4 aylık sürede) direk smmm yeterlilik sınavına mı girmiş olacağım.Bu konu hakkında bilgilerinizi paylaşabilirmisiniz?

süreleri stajdan saydırdıktan ve cd leri bitirdikten sonra
smmm yeterlilik sınavlarına girebilirsiniz.

önce staja başlama sınavını kazanman gerekiyor
sonra odaya başvuruyorsun geçmiş hizmetlerin stajdan sayılması için
ticaret sicil
imza sirküleri
sgk dökümleri ni
tesmer inceliyor
sonra yanıt veriyorlar
süreden sayarlarsa cd leri toptan gönderiyorlar
onları bitirdikten sonra
sınav için başvura biliyorsun

Daha önce açmış olduğum bir konudea imza yetkili sürenin stajdan sayılması ile ilgili sorum için siz bana bu cevabı vermiştiniz.Burada yazdığınız imza sirküleri şirket imza sirkülerimi benim imza sirkülerimmidir.Bende sadece bana yetkiyi veren şirket yetkililerinin imza sirküleri var.Acaba bu yeterli olurmu?

benim imza yetkili stajımı kabul ettiler, CD leri bitir sınava gir dediler, yalnız Cd lerdeki 9 sınavın 2 si aktıf diğerleri pasif, daha önce imza yetkili staj yapan varsa bana yol gösterirse sevinirim

imza yetkili sürenin stajdan kabul edilmesi için sizden hangi evrakları istediler.Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

benim imza yetkili stajımı kabul ettiler, CD leri bitir sınava gir dediler, yalnız Cd lerdeki 9 sınavın 2 si aktıf diğerleri pasif, daha önce imza yetkili staj yapan varsa bana yol gösterirse sevinirim

Sınavları bitirdikten sonra diğerleri aktif olurlar.(ücretlerini yatırdığını varsayıyorum). Başarılar

Son düzenleme:
imza yetkili sürenin stajdan kabul edilmesi için sizden hangi evrakları istediler.Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Bunun için oda ile iletişime geç sizlere yardımcı olacaklardır. (Bu konunun 29 Nolu cevapta gerekli evrakların çoğunu arkadaşlar yazmışlar ama siz yinede odanızla irtibata geçiniz)

Son düzenleme:
Merhaba

TESMER'E SORDUĞUM SORU BUYDU

2003-2007 yılları arasında 1.derece imza yetkilisi olarak çalıştım.(bu dönemde lisans mezunu değildim)

2011 yılında lisans mezunu olacağım.ve bu sene yada 2012 senesinde staj başlatma sınavını kazandığım taktirde lisans mezunu olmadan önceki hizmet süreside stajdan sayılacak mı?Öğrenmek istediğim budur?

TESMER 'İN VERDİĞİ CEVAP İSE BU ŞEKİLDE;

Lisans mezunu olmadan SMMM stajı için müracaat etmeniz mümkün bulunmamaktadır. Staja giriş sınavına katılmanız ve başarılı olmanız halinde,

Mezuniyet öncesi çalışmalarınız stajdan sayılan hizmetler kapsamında değerlendirilecektir.
2003-2007 yılları arasında 1.derece imza yetkilisi olarak çalıştığınız süreleriniz staj süresinden sayılacaktır.

iyi akşamlar,

Merhaba, TESMER'İN size verdiği cevap yazısını [email protected] adresine mail atarmsınız?

1. Derece imza yetkinizin öncelikle norterden yapılmış olması ve tic.sic.gazetesinde yayınlanmış olması gerekiyor. Odaya ilgili gazete, yön.kurul kararı ortakların imza sirküleri, şirket yetkilileri ile ilgili tic.sicil gazetelerini götürüyorsunuz. Yine dikkatinizi çekmek istiyorum. İmza yetkinizin muhasebe sorumlusu ve müdürü olması gerekmekte. Bir de bilmeniz gereken önemli nokta imza yetkilisi olduğunuz şirketin bilanço esaslı firma olması gerekiyor.

Sorduğun soruları tekrar okudum biraz daha detay vereyim. Sadece senin yetkili olduğunu gösterir tic.sic gaztesi yeterli değil. İlgili şirketin kuruluşuna kadarki tic.sic.gaz.götürüyorsun. lisans öncesi soruna cevap veremiyorum. Benin yükseklisans sonrasıydı. Staja giriş sınavını kazandığın tarihe kadar ki yetkili olduğun süre sayılıyor.buna dikkat et.1 gün eksik kalırsa kalan süre için staj yapıyorsun. Eskiden cd ler geliyordu. Artık cd dönemi kalktı. 3er aylık peryotlarda internetten sınav yapıyorsun. Staj süren kısa ise bu süre beklenmeden sınav ekranların açılıyor. Teskiye notunu yine bağlı bulunduğunuz mali müşavir veriyor.aranızdaki beşeri ilişkin kuvvetli ise 100 alırsın tutar sana gıcık 60 verirse sınavlarda kasarsın. Benim dönemim spk dan sorumlu değildik yani toplam 7 ders. Her birinin notunun min.50 olması teskiyenin min 60 olması lazım. 7 ders ve tezkiye toplam not ort 8 e bölünmesi elde edilen sonuç 60 ise hayırlı olsun aramıza katıldınız diye arıyorlar. Sonuç önünde zorlu bir maraton var.şimdiden hayırlı olsun