Stajer Öğrenci Ücreti

Merhaba Arkadaşlar,

Lise stajer öğrencisi haftanın 3 günü geliyor. Bu stajerin ücreti nasıl hesaplanır?

Teşekkürler.

Kolay gelsin.

Ynt: stajer öğrenci ücreti

Yürürlükteki asgari ücretin yaş sınırı da dikkate alınarak 3/1 1/3 ödenecek. Stajyer ve çıraklarda GV ve SSK primi kesintisi yok.

Ynt: stajer öğrenci ücreti

Örneğin 6,66*30 gün =199,80 TL olarak mı ödenecek?

Yoksa 6,66*(4 hafta*3 gün)=79,92 TL mi ödenecek?

Ynt: Stajer Öğrenci Ücreti

yureklimu ' Alıntı:
Örneğin 6,66*30 gün =199,80 TL olarak mı ödenecek?

Yoksa 6,66*(4 hafta*3 gün)=79,92 TL mi ödenecek?
Aylık Asgari Brüt ücretin 3/1 1/3 tutarı ödenecek. Örneğin
666/3= 222,00 TL olarak hesaplayacaksınız.
222/12gün= 18,50 TL'de günlük ücreti olacak.

Sayın Turko
Ben mesajınızı çözemedim. Biraz daha açıklarmısınız.
Konuyu biraz daha açarak anlatayım isterseniz.
3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun 25. Maddesinde;?Aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar; aday çırak veya çırağın velisi veya vasisi veya kişi reşit ise kendisi; öğrenciler için okul müdürlüğü ile işyeri sahibi arasında Bakanlıkça belirlenen esaslara göre düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir. Ancak, işletmelerde meslek eğitimi gören öğrenci, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin% 30'undan aşağı ücret ödenemez. ? hükmü bulunmaktadır.

Bu hükme uygun olarak Stajyer öğrenci ücretleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul müdürlüklerince belirlenmektedir. Benim Ticaret Lisesi stajyerliğim döneminde Asgari ücretin 1/3 olarak belirlenmişti

Basettiğim matematik kavramı. Bize 1/3 -> % 33,33 ve 3/1 ise % 300 demek olduğu öğretilmişti. Yoksa diğer bilgilere bir şey dediğim yok.

Asgari Ücretin %30'u ödenir. Her türlü vergi ve kesintiden muaftır.

yani ödenecek tutar 30 gün için 222,00 tl mi olacak . neden 12 gün olarak hesapladınız . 30 güne çevirirsek 555,00 tl yapıyor.

sevilask ' Alıntı:

yani ödenecek tutar 30 gün için 222,00 tl mi olacak . neden 12 gün olarak hesapladınız . 30 güne çevirirsek 555,00 tl yapıyor.
stajyeriniz 30 gün mü çalışıyor. lise stajyerleri haftada 3 gün çalışırlar ve toplam da aldıkları ücret asgari ücretin %30'udur.

özel lise nin yaz satjını yapıyorlar yani ünv gibi 40 gün satjları var bu durumdaki ücret nasıl olacak

Kısa süreli (30 gün, 40 gün vs) olan Ünv stajları ücretsiz olması gerekir yanlışmı hatırlıyorum??

Üniversite stajları evet haklısınız ücretsiz,
ancak bahsen lise satjı!

Lise stajerine verdiğimiz maaşları giderleştiriyor musunuz ? uygulama nedir?

arkadaşlar 01/07/2011 tarihinden itibaren
16 yaşından büyük bir stajerim var
837/3=279 tl maaş ödeyeceğim
günlük 23,25 e denk geliyor

okan17 ' Alıntı:
arkadaşlar 01/07/2011 tarihinden itibaren
16 yaşından büyük bir stajerim var
837/3=279 tl maaş ödeyeceğim
günlük 23,25 e denk geliyor

torba yasa ile stajyer maaşları asgari ücretin netinin % 30 olmamışmıydı , biz son ay çocukların maaşını buna göre ödedik te , umarım yanlış yapmamışızdır , bilgisi olan var mı ..?

haklısınız
'Torba yasa' olarak anılan, bazı kanunlarda değişiklik öngören tasarıyla 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nun meslek eğitimi gören öğrenci, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30'undan aşağı ücret ödenmez ifadesi yerine 'asgari ücretin net tutarının yüzde 30'undan aşağı ücret ödenmez' ifadesi getiriliyor. 2011 yılı asgari ücretine göre öğrenciler 238 TL yerine artık 188 TL maaş alacak. Ücretlerdeki düşüş meslek liselilerin staj yaptıkları iş yerlerindeki ağır çalışma koşullarını da yeniden gündeme getirdi.

Stajyer çalıştırma şartı
Türkiye?nin önemli bir sıkıntısı olan ?ara eleman? için de teşvik edici hükümler geliyor. Mesleki eğitimdeki öğrencilerin staj yapacağı işyeri sayısı artırılıyor. 10?dan fazla sigortalı işçisi olan işyerleri, stajyer uygulaması kapsamına alınıyor. Eğer stajyer öğrenci 18 yaşını bitirdiyse asgari ücretin 3?te 1?i oranında ücret ödenecek. 20?nin üzerinde işçi çalıştıranlar 18 yaşın üstündeki stajyere asgari ücretin 3?te 2?si oranında ücret ödeyecek. 5-10 kişi arasında işçisi bulunan yerlerin staj kapsamına alınıp alınmayacağı konusunda Bakanlar Kurulu yetkili olacak

arkadaşlar bizim toplam çalışanımız 50 üzeri olduğu için biz 3/2 ni ödüyoruz sizde aynı şekilde mi yapıyorsunuz acaba?