Stajyer Öğrenci Ücretleri

Ynt: Stajyer Öğrenci Ücretleri

Bencu bu özelgeyi veren memur arkadaşların 3308 sayılı kanundan haberleri yok. Yalnızca vergi kanunlarına göre özelgeyi vermişler. ilgili kanunun 25. maddesinde açıkca Aday çırak, çırak ve öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden müstesnadır.diyor. Bana kalırsa siz kanuna göre hareket edin, yani asgari ücretin Brüt tutarının %30 u kadar ödenen ücretlerden GV ve DV kesmeyin.

Ynt: Stajyer Öğrenci Ücretleri

Özelgede yanlış bir şey yazmamışlar ki! İstisnalara da siz bakıverin demişler. ;D (GV 23 md)

ben meslek lisesinde muhasebe öğretmeni olarak görev yapmaktayım. stajyer öğrencilerimizin denetimiyle ilgilenmekteyim. bildiğiniz gibi 3308 sayılı mesleki eğitim kanunu uyarınca öğrencilerimizin almış olduğu ücretler yeni torba yasa ile 10 kişiden az işçi çalıştıran iş yerlerinde net asgari ücretin %15i,on kişiden fazla işçi çalıştın iş yerlerinde ise net asgari ücretin %30 ile ücretlendirileceği belirtilmektedir. ancak öğrencilerimizin staj yaptığı yerlerde almıs oldukları ücretlerde faklılıklar var. bu durumla ilgili öğrencilerimizden sık sık şikayetler gelmektedir. bu durumun nedeni asgari geçim indirimini bazı iş yerleri düşmekte bazı iş yerleri ise dikkate almaktadır. iş yerleri 740 tl üzerinden bazılari ise agi dikkate almadan 643 tl üzerinden hesaplama yapmaktadır. anladığım kadarıyla iş yerlerinde bir kafa karışıklığı var.

öğrencilerimizin ücretleri a.g.i. li net 740 tl üzerinden mi, yoksa agi olmadan 643 tl üzerinden mi hesaplanacak. bilgi verirniz sevinirim.

Son düzenleme: