Stajyer ücretinin ödenmemesi.?

merhaba ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim. Bir otelde staj yapmaktaydım. Fakat staj yaptığım sürelerde işyeri staj paramdan gelir vergisi ssk ve damga vergisinide keserek maaşımı verdi. Şirket yetkilileri ile görüştüğümde okul yönetimi ile görüşerek stajyer öğrencilere ancak 100 lira vereceklerini kabul etmeyenleri ise stajyerliğine son vereceklerini söylemişler. Bende başka bir yerde staj yapmak üzere ayrıldım. Bana bu güne kadar hem eksik ücret verdiler hemde sömestr tatilinden döndükten sonraki maaşımı hiç vermediler. Bu konuda ne yapabilirim.

Ynt: stajyer ücretinin ödenmemesi

stajyer ücreti asgari ücretin üçte birinden az olamaz 729 olduğuna göre 243 lira alman gerek okulunla görüş onlarda ilgilenmezse bulunduğun yerde iş kurumuna başvur da etekleri tutuşsun beyfendilerin bu işin peşini bırakma hakkını yedirtme yolun başındasın nasıl başlarsan öyle gider ...

Ynt: Stajyer ücretinin ödenmemesi.?

Bu tarz şeylerle herzaman karşılacaksınız (malesef)... size düşen peşini bırakmamak ve arkadasımızında soyledıgı gıbı gerekırse bulundugunuz bolgenın işkur bürosuna gıderek durumu ızah etmek yapılacaklar konusunda bılgı edınerek işleyişe gore hareket etmek...

İşkurun konusuna girmez. Okul aracılığıyla, sözleşmenize istinaden Bölge Çalışma Müdürlüğüne veya İş Mahkemesine gidebilirsiniz.

Stajyer maaşından Gelir Vergisi kesilemez, sadece damga vergisi kesilir. Onun içinde otelin bağlı bulunduğu vergi dairesine şikayet edebilirsiniz.