Stajyer Ücretleri de Bankaya mı?

coksen

Katkı Sunan Üye
merhabalar;
3308 sayılı kanun kapsamında işyerinde staj yapan öğrencilere ödenmekte olan ücretler de bankaya yatırılması zorunlu mudur?

Ynt: Stajyer Ücretleri de Bankaya mı?

aynı soruyu ben de soracaktım... formda aradım, soruyu buldum ama cevap şimdilik verilmemiş.
kanunen banka hesabı açılması gerekiyor mu ?

Bordro yaptığınıza göre evet bence açılması gerekir.

bordro demek yanlış olur.daha çok ödeme belgesi.hiçbir kanuni kesinti yok çünkü.en aznıdan 3308 sayılı kanun kapsamındaki stajyerler için.

merhaba arkadaşlar,
hazır konu açılmışken stajyer maaşları hesaplama nasıl olur ? haftada 3 gün çalıştığını ve 28/09/2009 da işe geldiğini varsayarsak ;
maaş / 30*3 mü yapmak lazım ?

bu konu hakkında yeterli bir açıklama yok sanırım.İşyeri ssk yapmadıgı ıcın bankadan yatırmak gerekmiyor mu? ücret bordrosunda gösteriyoruz ama.Bizim işyerinde stajyerle beraber 10 kişi gözüküyor ücret bordrosunda.Eğer yatırılmıcaksa stajyerın ucretı, dıgerlerınıde bankadan ödeme zorunluluğumuz ortadan kalkar heralde???

coksen ' Alıntı:
merhabalar;
3308 sayılı kanun kapsamında işyerinde staj yapan öğrencilere ödenmekte olan ücretler de bankaya yatırılması zorunlu mudur?

ugurakin ' Alıntı:
aynı soruyu ben de soracaktım... formda aradım, soruyu buldum ama cevap şimdilik verilmemiş.
kanunen banka hesabı açılması gerekiyor mu ?

Başlık açmadan önce lütfen doğru şekilde arama yaptırınız.. İlgili başlık;

http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,30641.msg171071.html#msg171071

Arkadaşlar şunu da unutmamak gerekir 3308 Sy kanuna tabi lise stajyerlerinin yaşları dolayısıyla bankada kendileri hesap açamamaktadırlar, bunların velisinin açması gerekiyor galiba.

Bende aynı sorunla karşı karşıya kaldım ancak, bankadan ödenmesinin zorunlu olacağını düşünmüyorum çünkü, bu uygulama tamamen vergi kaçakçılığını (ssk sız çalıştırma, eksik maaştan gösterme v.b. ) önlemek üzere alınmış bir tedbirdir.

stajyerleri kendi ücret bordronuzun haricinde bir bordroda takip edin.Bankaya ödeme zorunluluğu yoktur.Çünkü sigortasını siz yapmıyorsunuz.
Brüt asgari ücretin 4/1 dir.
693/4=172,5 net ödenecek

Maaşın bankadan ödenmesi ile sgk alakası nedir? Sigortasını siz ödemiyor olabilirsiniz ama maaşıda başkası ödüyor değil ya!

stajyer ücreti brüt asgari ücretin %30 undan az olamaz.
ayrıca bende bu konuda çok ikilemde kalmıştım.stajyere söyledim babasıyla beraber hesabını açtı.maaşını banka hesabıma yatırıyorum.
kafamda soru işareti kalacağına, kafam rahat olsun. zor bir işlemde değil.

kolay gelsin...

bence şuna bakmak gerek iş kazası olduğunda tutulacak tutanakta işyeri olarak geçen yer sizin yerinizse ve belli bir bedel ödüyorsanız bu sizin çalışanınızdır. bazı çalışanlarınıza a sigorta yapmasanız da (mesela işyeri hekimi)
(mesela huzur hakkı) aldığı maaşı bankadan geçirmek zorundasınız ...

Lise stajyerleri 3308 Sayılı Meslekî Eğitim Kanunu'na tabi olarak çalıştırılmaktadır. İlgili yönetmelik ise 818, 5953, 854 ve 4857 sayılı kanunlara tabi çalıştırılan işçi, gazeteci ve gemi adamlarını kapsamaktadır.
Bu nedenle lise stajyerlerine elden ödeme yapılabilir.