fonradar

Stajyerlere Verilecek Maaş Banka Zorunluluğu Var mı ?

SinanN

Katkı Sunan Üye
Merhaba Sayın Üstadlarım,

Bir firmada personel sayısı 10 kişi. Maaşlar bankadan yatmaktadır. firma şuan 2 tane meslek lisesi stajyeri aldı.(okul tarafından sigortalı) Bu stajyerlere ödeyeceği asgari ücretin %30 u olan net maaşları, bankadan mı ödemek zorunda yoksa stajyerlere elden maaş verebilir mi?

Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Bilginize

Elden verebilir ben gerek lise gerek üniversite stajımda banka üzeriden aldım. Fakat büyük bir firmada lise stajını yapan arkadaşım imza karşılığı elden de alıyordu.

Cevap için teşekkür ederim. 170 ile görüştüm, kanunda tüm çalışanlar dediği için personel sayısı 5 den fazla olursa bankadan ödenmesi gerektiğini ifade ettiler.

Peki Şirket , stajyerlere verilen ödemeleri muhasebe kayıtlarına almak için "Gider" olarak gösterebilir dimi?

Merhaba
Bordro düzenleyip gidere yazabilir.Ayrıca stajyer desteği alması durumunda, aldığı desteği de gelir de göstermek zorundadır.
Gidere yazıldığında en sağlıklı yolun,ödemeninde banka üzerinden yapılmasıdır.

Merhaba meslektaşlarım.

Lise Stajyerlerine ilişkin benim de bir sorum olacaktı. Aldığımız stajyer haftada 3 gün çalışacak. Puantaj hesaplamasını çalıştığı gün üzerinden mi hesaplayacağız yoksa " 30 gün - (çalışmadığı gün) " olarak mı hesaplamamız gerekiyor.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.