Stajyerlerin Sorunları SİZCE Nelerdir ??? !!!

Ynt: Stajyerlerin Sorunları SİZCE Nelerdir ??? !!!

heerdeem :)) şaka gibisiniz valla :)
saymakla biter mi hiç?
hadi bakalım kolay gelsin :))))))))

heerdeem tebrik ederim arkadaşım, sessizliğin sesi olduğun için. Burada yazılanları okuyunca benim çalıştığım ortamın ve bağlı bulunduğum meslek mensubunun çok iyi olduğunu anladım :) Stajerler resmen zulüm görüyorlar, avukatlarla kıyaslandığında bizim mesleğimizin esamesi yok ne yazık ki. Bu adaletsizliğin çözümü elbette susmak ya da beklemekle gelmeyecek. Sonuçları ne olursa olsun bizimde sesimizi duyurmamız lazım artık...

evet arkadaşlar sesimizi duyurmamız lazım.ilk iş görüşmesine gittiğimde az bir ücret talebimden dolayı az daha hakarete uğradım biz eşşek gibi çalıştık sizde eşşek gibi bedava çalışmaya razı olacaksınız dedi. şok oldum iğrenç bir durum ama girdik işin içine bir kere ama sustukça biz ve bizden sonrakiler aynı muameleyi görecekler.zaten staj dedinmi kimse ücret vermiyor uğraşmak bile istemiyor.buaradada destek olması gereken odalarımızda maddi açıdan sömürüyor. amayardımcı olma konusunda tık bile yok.bu kadar masrafın bu kadar emeğin karşılığı bumu?.evli çocuklu insanlar var bu iş için uğraşan .bedava çalışmak ve çalıştırmak insan onuruna yakışmıyor.anlamıyorum bu meslek için toplanan aidatlar neden bukadar yüksek sanki odayı yeniden inşa edecekler gibi.ama olan bizlere oluyor.

Sınav listeleri açıklanana kadar oh diyemiyorum ama 2 yıl içinde benim çektiğim sıkıntıları anlatayım;
1.5 yılda hiç sorun yok gibiydi tam derslere çalışmaya başladım sıkıntılar üst üste geldi.Stajıma 4 ay kala şirket kapandı daha sonra müşavirle makbuz sorunlarım oldu düzeltmek için cepten para ödedim.Daha sonra kalan 4 ay için mecburi bir işe girdim.Saçma sapan işler yapmaya mecbur kaldım.Bu 4 ay içersinde çok iyi şartlarda iş görüşmeleri aldım ancak dediğim gibi geçen 1.5 yılda sorun olduğu için (SMMM Makbuzları)şirket değişikliği yapamadım.Şimdi staj bitti sayılır ne ders çalışabildim ne de yeni bir işe girdim.Temmuzda sınav var ben 4-5 ders verme çabasındayım.Uzun lafın kısası bu 2 yıl staj olayı(yeniler için 3 yıl) resmen işkence.1-2 ay ssk lı olmasam bilgim mi eksiliyor yada çoğalıyor anlamış değilim.Bu yüzden dönemin uzamasını tasvip etmiyorum.Son bir not daha gerçekten önemli olan Yeterlilik sınavının değil stajın bitmesinin olduğunu resmen kazıdı sistem.Allah diğer stajer arkadaşlarıma tertemiz sorunsuz bir staj dönemi sonunda Ohhhhh bitti demeyi nasip etsin

Sabredin arkadaşlar. Elbet bu sıkıntılı günleriniz bitecek. Güzel günler sizleri bekliyor.

Güzel bir konuşma tebrik ederim.

Dostum ağzına ve yüreğine sağlık. Mesleğimizin geleceği emin ellerde

Önceliklle bu forum sitesinin yeni bir üyesiyim.ve çok hoşuma giden konulara deginilmiş bence güzel yönleri var.Arkadaşlar ben staj başlatma sınavını kazandım ve yeni askerden geldim muhasbe bürosunda staj yapmak istiyorum kendimi geliştirme konusunda büro tecrübem olmadıgından her gittigim yer bana tecrübe tecrübe diye tutturuyorlar kimisi bana gel çalış işi ögren ama para isteme sigortanı cebınden yatır gibi seçenekler sunuyolar

bu meslegi seviyorum ve yapmayı istiyorum şunu merak ediyorum acaba bu sadece bana uygulanan bir istisna mıdır? yoksa genel itibari ile böylemıdır tecrübeleri olan arkadaşlar bilgilerini paylaırlarsa sevinirim.tekrardan bu forumun yeni bir üyesi olarak herkeze saygılarımı sunarım.

@twense

bu tür maddi taleblerin örnekleri o kadar çok ki...

Sen dua et, bir şeyler öğretiyoruz diye!!! üste para istemiyorlar :)

heerdeem :) haklısın galiba inanın bu meslegi ögretmemek iiçin :) okadar olumsuzluklar var ki üste para isterlerse hiç şaşırmam :)

Arkadaşlar bir belge ücreti ne kadar bana bilgi verir msiniz.

Stajyerlerin sorunları nelerdir güzel bir soru.. hangi konudaki sorunlardan bahsediyorsunuz. maddi manevi yeterlilik sınavı sınavdan sonra iş bulamama daha bir çok sorun. Aslında adı üstünde ilk staja başlama sınavı varya o sınavın isminde yazıyor staja "başlama" diye neyse bu meslek hiç bir zaman bir standarta oturtulamaz. Özellikle yeterlilik sınavları birlik olarak zamanında ruhsatları bedava dağıtın ondan sonra meslek mensubu sayısı artsın yeni gelenlere dur deyin. bu nasıl meslek hiç bir meslekte bu kadar çeşitli standartlar yoktur.

twense, muhasebe bürosundan çıktıktan sonra seni borçlu çıkartırsalar şaşırma,mesleği öğrettik bize borcun var hesapııı ;D

twense ' Alıntı:
Önceliklle bu forum sitesinin yeni bir üyesiyim.ve çok hoşuma giden konulara deginilmiş bence güzel yönleri var.Arkadaşlar ben staj başlatma sınavını kazandım ve yeni askerden geldim muhasbe bürosunda staj yapmak istiyorum kendimi geliştirme konusunda büro tecrübem olmadıgından her gittigim yer bana tecrübe tecrübe diye tutturuyorlar kimisi bana gel çalış işi ögren ama para isteme sigortanı cebınden yatır gibi seçenekler sunuyolar

bu meslegi seviyorum ve yapmayı istiyorum şunu merak ediyorum acaba bu sadece bana uygulanan bir istisna mıdır? yoksa genel itibari ile böylemıdır tecrübeleri olan arkadaşlar bilgilerini paylaırlarsa sevinirim.tekrardan bu forumun yeni bir üyesi olarak herkeze saygılarımı sunarım.
üyeliğinizde, stajyerliğinzde hayırlı olsun :) Allah kolaylıklar versin...

Değerli arkadaşlar İstanbul Oda Sekreteri İhsan Beyle bir vesile ile görüşmem oldu.

Kendisine şöyle bir öneri sundum ve notuna aldı...!

Stajda çırak stajı sigortalılığı alternatifi getirilmelidir. Bu aynı zamanda muhasebe bürolarının mali külfetini düşürürken daha fazla stajyer çalıştırarak başlama sınavını kazanmış stajyerlerin iş bulmalarını da kolaylaştıracaktır.

saygıyla

ekonomik sorunları çözseler yeter ama nerde ??? en azından staj yerinin oda bulmak zorunda olduğu birde ücret konusunda imkan sunulsa sigortayı kendimiz ödemekten kurtulsak benim için yeterli olacak ama bu konuda inancım yok ...

Ben stajımı eylül 2009 da başlattım , aslında daha yolun başındayım ama şimdiden çok bunaldım. Staj dosyası açtırmak için ve Sbs yi kazanmak için zaten kursa gidip yoğun bir masraf yapıyoruz. Buda yettmiyor sınavı 1 defada kazanamayan birr çok arkadaş var sınava her girdiklerinde extra bir ücret ödemek zorunda kalıyorlar. Bütün bunlara rağmen iş yaşamının acımasızlığına rağmen sınavı kazanınca da sınavı kazandığımıza sevinemiyoruz. Ya çalıştımız firmayla ilgili sorunlarımız var staj başlatınca iice can sıkar oluyorlar (ki bu bile büyük şan s en azından staj yeri var die seviniyoruz.) ya staj yeri bulamıyoruz , yada tuhafttır butun gun çalışıp ama ssk mızı ve yemek paramızı kendımız ödüyoruz. oda yetmiyormuş gibi cdlere her yıl 450 tl para yatıracağız. Bunların hepsini 3 yılda yapıp stajı bitirebilirsek ne ala şanslıyız demektir. tabi sorunlar burda bitmiyor bide yeterlilik sınavı var onuda kazanmak zorundayız onun için kim bilir ne kadar para harcayacağız. tam smmm olduk derken ruhsat parası çıkacak vs.. vs..

çok merak ediyorum hangi meslek grubunda 3 yıl staj var. Hangi mesleğe başlamak için insanlar bu kaadr sömürülüyor. Neden bizde avukatlar yada diğer meslek mensupları gıbı bir yıllık stajın sonunda sınavsız sıkıntısız alamıyoruz ruhsatlarımızı?

meslek kalitesi sınavlarla mı iyileştirilecek ?
ya sadece okuyup ezbeleyip kazanan insanları nasıl eleyecekler ? Farklı bir çözüm bulunsun staj sınav ücretleri düşürülsün staj eyrı bulamayanlara yadımcı olunsun bedava personel çalıştırmanın önüne geçilsin. yazık bizlere hayattan iş hayatından çok çabuk soğutuluıyoruz kendımızı stresten dolayı işimize odaklayamıyoruz bile 3 yıllık staj dönemini nasıl verimli geçireceğimizi çıkıp söylesinler ...

sömürmesinler ..... :mad:

arkadaşlar!! bütün sorunları dile getirmişsiniz. şimdi bi şey diycem: stajyerler olarak sayımız binlerle ifade ediliyor. bizler sendika ya da benzeri bir kuruluş kuramayız mı?? - bu konuda yasal bir engel var mı?? ( madem bizler bu mesleğin geleceğiyiz var olan olumsuz şartları onarmak için bir baskı unsuru olmaz mıydı? yanılıyorsam ya da yanlış düşünüyorsam beni uyarın