Stok satış kaydı

deniz9

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar
bir inşaat firması 150 nolu stok hesaplarından (kum) birkısmını maliyetine satmıştır muhasebe kaydı olarak
------- ---------
100 (b)
679(a)
391(a)
------- ---------
623 (b)
150 (a)

------ -------
kayıt yapmak doğru olurmu?

Ynt: Stok satış kaydı

doğrudur fakat 679 hesap yerine 600 kullansanız daha iyi olur çünkü işinizle alakalı bir durum.. 679 hesaplar genelde farklı yerden gelen direk kar gibi görünen hesaplarda kullanılır.. gelir tablosunda izlerken farklı anlaşılma olabilir.. yani satışların maliyeti üstte 679 hesap altta kalacağından dengeli olmaz.. saygılar

Selamlar.
Siz arsa karşılığı inşaat yapan bir firma mısınız,yoksa faaliyetiniz içinde inşaat malzemelerı alıp satmakta var mı?Her iki durumda da kullanacağınız gelir hesabı farklı olur.İnşaat yapımı için alınmış bir kumun fazla gelip satılması halinde ana faaliyet konusuyla ilgili olmayacağından 679 bana uygun geliyor.Hatta 649 daha da mantıklı geliyor.Çünkü inşaat firmasının fazlalık kumu satması bana daha OLAĞAN geliyor.Ama ben zaten kum alıpta satıyorum diyorsanız o zaman 600 olur..
Benim düşüncem böyle..Saygılar

merak ettim,
150 nolu hesapta izlenen kumun satış maliyeti hesabının 623 olması uygun mu?

Aslında alınan kumun üzerinde bir işlem yapılmıyor.Alınıp satılıyor.
623. DİĞER SATIŞLARIN MALİYETİ (-)

İşletmenin esas faaliyet konusu ile ilgili diğer satış gelirlerinin elde edilmesi için yapılan giderlerin izlendiği hesaptır

Diğer maliyet hesaplarına nazaran bu hesabın kullanılması bana göre uygun..Buna rakip bir tek 621 kullanılabilir. :) Fakat kum satışı sürekli yapılan birşey olmadığından (öyle sanıyorum) dğer satış geliri kabul edildiğinde 623 kullanmak mantıklı...
Saygılar.

ama stokta bulunma maliyetini düşünürsek bir maliyet söz konusu..
kum alınıp satılıyorsa, satış geliri 600, maliyet 621 ( 600-623 pek uygun değil gibi geldi bana)
inşaat işinde kullanılıp fazla alınan kumun satılması durumunda 679/623 ..

bu şekildeki kayıt sistemini mi? izlemek lazım yani.. bu sonuç çıkıyor gibi
bu sonucu çıkartabilir miyiz?

Araştırmadım ama şu anki bilgilerimle bence de böyle olmalı..Sadece 649/679 arasında tereddütlüyüm.

satış faaliyet konusu dahilinde ise 600 - 621
satış faaliyet konusu dahilinde değil ama gelir beklentisi varsa, örneğin süreklilik arzediyorsa 649 - 623
satış faaliyet konusu dahilinde değil münferitse 679 - 623 kullanılmalıdır diye düşünüyorum

firmanın faaliyet konusu inşaat(kat karşılığı, yap sat,taahüt) inş malzemesi satışı ile uğraşan bir firma değil .stok fazlalığını nakite cevirmek amacı ile yapılan işlem olarak düşünebiliriz.bu yüzden 679 ve 623 hesapları kullanmanın uygun olacağını düşündüm