fonradar

Stopaj Ve Damga

emrcnr7

Katkı Sunan Üye
Merhaba
Ödenmeyen stopaj ve damga vergisinin kaydı nasıl olacak ? Bordroda ki agi,damga,gelir vergisi nasıl kapatılacak ? Sgk primi ödenmediği zaman;
361 b
368 a
Şeklinde olacak değil mi ?
İyi çalışmalar

Merhaba
Aynı şekilde ödenmeyen muhtasar vergileride 368'e virmanlanacaktır.Agi için kullanılan hesaba dokunulmayacaktır.Ancak ben 1 yılın üzerinde ki ödenmeyen muhtasarlarda agi takibini 136'dan 236'ya alıyorum.Siz bunları hangi hesaplarda takip ediyorsunuz bilemiyorum.

Merhaba
Aynı şekilde ödenmeyen muhtasar vergileride 368'e virmanlanacaktır.Agi için kullanılan hesaba dokunulmayacaktır.Ancak ben 1 yılın üzerinde ki ödenmeyen muhtasarlarda agi takibini 136'dan 236'ya alıyorum.Siz bunları hangi hesaplarda takip ediyorsunuz bilemiyorum.

Abi açıkcası şimdi senden öğreniyorum, peki abi 368 hesabı aylık mı takip edeyim ? Birde agi hesabı hep öyle mi kalacak ? Yani seneye işlem yapmak gerekir mi ?

Ben şahsen 368'i yıllık takip ediyorum.Ama aslında günübirlik takip için en doğrusu vergi ödeme zamanı geçipte ödenmediği anlaşılınca 368'e virmanlamaktır.Ama bunun takibide bürolar için zor.Çünkü vergisini kendisi ödeyen mükellefler için her ay sisteme girip ödenip ödenmediklerinin kontrol edilmesi gerekir.Serbest bir büro bunu ne kadar başarabilir bilemiyorum.
Agi hesabı ise vergi ödenene kadar öyle kalacak.Sonuçta vergi 1 yıl sonra da ödense agi mahsubu her zaman bâkidir.İdare, vergiyi geç ödedin diye mahsup etmemezlik yapmıyor.O halde vergi ödenene kadar hesapta duracak.