Şubeye Nakil Olan İşçinin AGİ Durumu

melissa

Katkı Sunan Üye
merhaba
ayın 15 ine kadar merkezde çalışıp,15 inden sonra şubeye geçen işçiler için ayrı ücret bordrosu 15 er günlük olarak 2 adet hazırlandığından dolayı 2 defa agi çıkıyor. bu durumda benim 1 kişi için 1 aylık karşılığı olan 1 agi yi mi dikkate alarak mahsup etmem gerekiyor. :-\

Ynt: şubeye nakil olan işçinin a.g.i.durumu

Mahsup edilecek asgari geçim indirimi, ücretlinin o aydaki ücretinden kesilen gelir vergisinden fazla olamayacaktır. Aşması halinde ise aşan kısım için herhangi bir iade uygulaması yapılmayacaktır.

YANİ:
merkez işyeri (15 gün) işçinin gv tutarı : 38,79 bu rakamdan fazla agi ödeyemezsiniz. bu tutarı ödeyeceksiniz.şubedende aynı şekilde olacak.

Ynt: Şubeye Nakil Olan İşçinin AGİ Durumu

mahsup rakamı kesilen g.v.sini aşmıyor.ben pek izah edemedim şöyle örneklersem ;
merkez 15 gün çalışma gv.=62,48 agi= 45,63
şube 15 gün çalışma g.v. =75,86 agi = 45,63

bu kişiyi şube ye kaydırmasaydım yine merkezde tam ay çalışsaydı şayet
g.v= ikisinin toplamı yani =138,34 olucaktı ve agi = 45,63

yani şube ye geçtiği için birkez daha mı agi hakedicek ? çift ödeme veya çift mahsup olmazmı ozaman?

melissa ' Alıntı:
merkez 15 gün çalışma gv.=62,48
şube 15 gün çalışma g.v. =75,86

bu rakamları nasıl hesapladınız.
asgari ücretle çalışan bir işçinin 1 ay içindeki g.v.kesinti tutarı 77,57 dir.
15 gün çalışan içinde gv:38,79 ytl dir.
agi yi 45,63 hesaplamanızdan anlıyorum ki bu işçi brüt 608,40 ytl maaş alıyor ve bekardır.

evet bekar ve bekarlara ödenen agi tutarı zaten sabit 45,63 maaşla ilgisi yokki.
ayrıca çalışan asgari ücretli değil verdiğim g.v. rakamları maaşı üzerinden hesaplanan doğru bir rakamdır.
benim sormak istediğim 2 taraftanda agi hesaplandı.ben 1 tanesinimi dikkate almalıyım kii düşündükçe evet heralde sanırım 1 tanesini dikkate alıcam.
teşekkür

Her iki yerdende agi ödenir. Kanun ve tebliğde bu gibi durumlar için kısıtlama yok.

sayın nane
konuyu fazla uzatnak istemiyorum ama ;
aynı işyeri ve aynı işveren olduğu için ben 1 kere ödeyip 1 kere mahsup yapmaya karar verdim.böyle yaparsam uygulamam yanlış olurmu ?
teşekkür

bencede en doğrusu sizin yaptığınız gibi olmalı, en azından bir vergi kaybına sebebiyet vermemiş olursunuz.

İşçi için 2 ayrı bordro mu yaptınız?. bencede yaptığınız doğrdur. Fazla ödeme yersizdir.

Merhabalar ;
bu konu ile ilgili açık net bir yasa kanun bulamadığımdan değerli fikirlerinizi almak isterimm..
İnşaat sektöründe çalışan bir firma olarak personelime aynı ay içerisinde farklı şantiyelerde nakil yaptığımızdan dolayı 2-3 bordro hazırlamam gerekebiliyor.
ÖRNEĞİN: normalde agisi 209,99 olan bir personelim
ilk etapta 21 gün bir dosyada : 1.361,02 brüt % 15 g.v. : 173,53 agiside 173,53 olarak program hesaplıyor
2.dosyada 10 gün : 583,30 brüt % 15 g.v. :74,37 agisinede 209,99 tamamlamak için 36,46 elle mauel yazıyorum
yani 1 dosyadan direk gelir vergisi karşılığını : 173,53
2 dosyadan ise gelir vergisi karşılığını değil normalde alması gereken agisinden kalan tutarı yazıyorum: 36,46

sonuçta bu personel nakil ve iki dosyadada benim işçim

yaptığım işlem doğrumudur...
fikirlerinizi bilgilerinizi öğrenmek isterim..
şimdiden teşekkür eder& iyi çalışmalar dilerimmm