Şüpheli Ticari Alacakların Muhasebeleştirilmesi

Adem ÜNLÜ

Katkı Sunan Üye
Öncelikle takıldığım konu ile ilgili bana cevap yazacak olan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Arkadaşlar Makina Mühendisliği işi ile iştigal eden bir firma 2007 yılının Ocak ayında bir tanesi ANKARA diğeri İSTANBUL olmak üzere iki farklı firmanın santrallerinde makina tamir ve bakımı yaparak Mühendislik Hizmeti vermiştir. Ve her ikisinede ayrı ayrı faturalarını düzenleyip göndermiştir. Fakat aradan zaman geçmesine rağmen hala bir ödeme alamamıştır. Firmaları araştırdığımızda;

a) ANKARA' daki firma (ltd.şti.) adresinde bulunamamaktadır. Ve aynı zamanda kendi vergi dairesinede bir çok borcu olduğundan sanırım kaçmıştır. Ortaklardanda haber alınamamaktadır.

b) İSTANBUL' daki firma (şahıs işletmesi) adresinde bulunamamaktadır. Yaptığımız araştırma sonucunda bir firmada işçi olarak çalışmaktadır. Ve üzerinde vergi borçları olduğundan vergi dairesine maaşına haciz koymuştur.

aa) ANKARA' daki firmadan olan alacağımız ile ilgili ANKARA'daki avukatımız ile görüşmüş ve gerekli yasal işlemleri başlattık.
bb) İSTANBUL' daki firmadan olan alacağımız ile ilgili İSTANBUL' daki avukatımız ile görüşmüş ve gerekli yasal işlemleri başlattık.

Sorum şu olacak : Ben şu anda bu iki firmaya ait faturaların cari hesap bakiyelerini ŞÜPHELİ TİCARİ ALACAKLAR hesabında izlemekteyim. Fakat bu tutarlar pek tahsil edilecek gibi gözükmüyor. Sizce KARŞILIK GİDERİ ayırmam gerekiyormudur. Yada şu andan itibaren ne yapmam gerekiyor.

Herkese tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Adem ÜNLÜ

Ynt: Şüpheli Ticari Alacakların Muhasebeleştirilmesi

Karşılığı, icra takibine başladığınız yılda ayırmanız gerekiyor. Sonraki yıllara sarkıtırsanız karşılık ayırma hakknız kaybolur.
Selamlar

Sn. bulent249 cevabınız için teşekkür ederim.

Peki karşılık ayırdım diyelim ama yinede üzerinden seneler geçmesine rağmen yinede tahsilat yapamamış isem ne yapmam gerekiyor. Hep karşılık giderlerindemi tutmam gerekecek yoksa başka bir hesabamı aktarmam gerekiyor.

Teşekkürler,

Saygılarımla,

Adem ÜNLÜ

Yapacağınız kayıtlar şöyle olmalı

128 B 100
120 A 100 Alacağın şüpheli duruma düşmesi

654 B
129 A Karşılık ayırarak zarar yazılması

sonraki dönemlerde tahsil edilirse
102/100 vs. B 100
644 A 100 Konusu kalmayan karşılıklar hesabıyla dönem karına ilavesi
129 B 100
128 A 100

tahsili imkansız hale gelmişse
129 B 100
128 A 100 hesaplar kapatılır

Sayın bulent249 vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Adem ÜNLÜ

bulent249 ' Alıntı:
Yapacağınız kayıtlar şöyle olmalı

128 B 100
120 A 100 Alacağın şüpheli duruma düşmesi

654 B
129 A Karşılık ayırarak zarar yazılması

sonraki dönemlerde tahsil edilirse
102/100 vs. B 100
644 A 100 Konusu kalmayan karşılıklar hesabıyla dönem karına ilavesi
129 B 100
128 A 100

tahsili imkansız hale gelmişse
129 B 100
128 A 100 hesaplar kapatılır

Bu 100 TL nin icindeki kdv yi ayırıp KKEG demi göstermek gerekiyor, yoksa kdv dahil tutarın tamamı icin karsılık ayırıp gider yazabilirmiyiz ?
Ayrıca karsılık ayırıp gider yazabilmek icin VUK 323 e göre; dava acılması yeterlimidir yoksa aciz vesikası alındıgı tarihte mı karsılık ayırarak gider yazılabilir ?

alacağın içindeki kdv de karşılık ayrılarak giderlere atılır. Ancak dava açıldığı yılda karşılık ayrılabilir. Daha sonraki yıllarda ayrılamaz. Dava sonucunda tahsili imkansız hale geldiğinde 129/128 kayıt yapılarak kapatılır.

Üstad,

Aciz vesikası tahsili imkansız hale geldi mi demektir?

Saygılarımla

Teşekkürler, VUK 323 maddede belirtildigi gibi, süpheli ticari alacaklar icin bilanco usulü firmalarda dava açıldıgı yılda baska bir evraga gerek olmaksızın karsılık ayrılarak gider yazılabilir.

Bu karşılık giderini dönem içinde yazabilirmiyiz? Mesela 10.04.2011 tarihinde giderleştirebilir miyiz?
Yoksa 31.12.2011 tarihinde mi gider yazılmalıdır.

Biz yıl içinde gider yazıp geçici vergide beyan ediyoruz.Bir sorun yaşamadık şimdiye kadar

İflas masasına kayıt edilmiş bir de aciz vesikası alınmış iki adet şüpheli alacağım var bunlara karşılık mı ayırmalıyım? Bende aciz vesikasına takıldım. Aciz vesikası alacağı değersiz yapmıyorsa. Devamlı karşılık hesabında mı kalacak?

Arkadaşım Aciz vesikası ile alcak "Değersiz alacak" haline almaz. Bu durumda gerekli şartları taşımak kaydıyla karşılık ayırabilirsin.

(Ah Yusuf Sürmen ah)

Aciz vesikası çıkmış alacağa karşılık ayırarak gider yazacağız demek ki. Peki karşılık hesabını nasıl kapatıcaz üstadım.
Birde iflas masasına kayıt edilen alacak için ne yapmalıyız sizce?

Saygılar.

Aciz vesikasıda bir nevi senet. Takip hala devam etmekde. Dolayısıyla karşı tarafın kesin olarak ödeyemeyeceğini
belgeleyen mahkeme kararı gibi birşey olabilir. Gaiplik gibi reddi miras gibi bu konu biraz tartışmalara açık.

Gelelim iflas masasına. Bazı mahkeme kararları ve Prof.Dr. Yusuf Sürmen göre (KTÜ) iflas kararı alınması alacağı değersiz hale getiri. Ancak bir çok çzelgede öaliye bu alacakların değersiz olmadığı ve doğrudan gider yazılamayacağını ancak istenirse şartları taşımak kaydıyla aynı yıl karşılık ayrılabileceğini belirtmektedir. Uygulamada hiç bir vergi dairesi bu alacakların değersiz alacak olduğunu kabul etmemektedir. Benim görüşüm karşılık ayırman.

Teşekkürler üstadım. İkisine de karşılık ayırcam o şekilde kalacak. İlerde ödeme alınırsa gelirleştiririz artık.

Saygılar.