Sürekli işgörememezlik belgesi alan birini nasıl işten çıkartabilirim?

arkadaşlar bir personelimiz gereçkten kaza geçirdi ve sürekli raporlu bizde 4 ay çalıştıktan sonra kaza geçirdi (iş kazası değil tabiki) ve yaklaşık 1,5 yıldır da aralıksız raporlu biz onu işten çıkartmak istiyoruz fakat nasıl yapabiliriz hangi kanun maddesine dayandırabilirz? konu hakkında tarafıma bilgi verirmisiniz? neler yapmam lazım ne işlemlerde bulunmam lazım

Ynt: Sürekli işgörememezlik belgesi alan birini nasıl işten çıkartabilirim?

Aralıksız raporlarda..fesih hakkı..iş kanununun 17. maddesinde belirtilen..bildirim sürelerini 6 hafta geçmesinden sonra doğar..

İş kanunu madde 25'i inceleyiniz..

a) alt bendinde sayılan sebepler dışında işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17 nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar. Doğum ve gebelik hallerinde bu süre 74 üncü maddedeki sürenin bitiminde başlar. Ancak işçinin iş sözleşmesinin askıda kalması nedeniyle işine gidemediği süreler için ücret işlemez.

bunu demek istiyorsunuz değilmi işçi işe gireli 1,5 yıldan fazla olmuş 6 hafta ihbar süresini bildireceğim onun bitiminden sonra 6 hafta daha bekleyeceğim tabi o bu sırada raporlu olacak saha sonra 25 I b maddesinin a bendinden çıkışını mı yapacağım ? böylemidir?

Aynen öyle.. alınan rapor bildirim süresini altı hafta aşmışsa işverenin..kıdem tazminatı ile kullanılmayan yıllık izin paralarını ödemek şartıyla işten çıkarma hakkına sahiptir..

Sizin kıdem ve yıllık izin ödeme gibi bir durumunuz yok..

neden kıdem tazminatı ve yıllık izin ödemeyeceğiz 1 yılı doldurmadan raporlu olmaya başladığı içinmi??

Normal şartlarda kıdem..işe başladığı tarihden.. işin sonlandığı tarihler arasıdır..İşçinin istirahat süresinin altı haftayı aşmayan kısmının kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması gerekmektedir..diğer kalan dikkate alınmaz..

Ben bu şekilde biliyorum.. yanlışsa şayet..bilgi sahibi bir arkadaş düzeltme yapar..

6+ihbar süresi toplamını dikkate almalısınız ve daha önce çalıştığı süreyi de ekleyerek 1 yılı doluyorsa kıdem tazminatı hakeder.

forwhom ' Alıntı:
Normal şartlarda kıdem..işe başladığı tarihden.. işin sonlandığı tarihler arasıdır..İşçinin istirahat süresinin altı haftayı aşmayan kısmının kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması gerekmektedir..diğer kalan dikkate alınmaz..

Ben bu şekilde biliyorum.. yanlışsa şayet..bilgi sahibi bir arkadaş düzeltme yapar..

6 haftayı asan kısım kıdem tazminatında hesaba katılmaz
ihbar tazminatı yok zaten ihbar suresini bekliyorsunuz
AMA fesih bildirimini noterden yapmadan once bildirim gonderin bence yine noterden

Ben mi yanlış anlıyorum bilemiyorum ama bir yerde bir yanlışlık var sanki.
Yukarıda da alıntılanan maddede , RAPOR SÜRESİ, çalışanın İHBAR SÜRESİNİ 6 HAFTA daha AŞMIŞSA bildirimsiz fesih hakkınız vardır.
Yani , çalışan 2 aylık bir çalışansa ihbar süresi 2 haftadır.2 hafta +6 haftalık ek süreyi aşan bir sürekli yenilenen rapor durumu varsa, 25.maddeye istinaden, 8 haftayı aşan 1.günde bildirimsiz fesih hakkınız doğmuş demektir.
Bu fesihte de bildirimsiz olduğu için ihbar tazminatı olmaz, ancak ihbar süresi+6haftalık süre de çalışılmış gibi kabul edildiğinde 1 yılı doldurmuş olursa kıdem tazminatı ödenir.
Yani bahsettiğiniz çalışanınızı 25maddeye istinaden derhal sözlemesini feshedebilirsiniz.25.madde ye dayanarak ihbar süresi tanımanıza da gerek yok.
Çalışma süresi 4 ay olduğuna göre, üzerine ekleyecek olduğunuz 2hafta+6 hafta ile kıdem tazminatına hak kazandıracak çalışma süresi de tamamlanmadığından kıdem tazminatı ödemenize de gerek yoktur.