Taksi Fişlerinde KDV Ayırımı

Cemil

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar
Taksi fişlerinin bazılarında KDV Dahildir diye yazıyor, bazılarında bu ibare yok.
Ben KDV Dahildir diyenden iç yüzde ile KDV ayırıyorum, yazmayanların ise tamamını gidere atıyorum. Bu yöntem doğrumudur.
Teşekkürler

Ynt: Taksi Fişlerinde KDV ayırıımı

Gerçek usulde mi mükellef taksici.

Perakende satış fişi demek istediniz galiba. Ama ben onu sormadım size. taksici mükellef, gerçek usul mükellef mi? basit usul mükellef mi? diye sordum.

deftere yazmak için fatura isteyin.(kdv mükellefi olanlardan ayrıca gösterilecek şekilde). psf tenkit konusu olabilir.

Sn Nane
Taksicilerden nasıl fatura alalım, taksi fişini bile zor veriyorlar

Sn Nisan123
Taksi fişleri hem basit usulde hemde götürü usulde oluyor. Bazılarında KDV dahil ibaresi ver, bazılarında yok.

Cemil ' Alıntı:
...hem basit usulde hemde götürü usulde ...
inşallah yazım hatasıdır!
-/-
mükellefiyetin önemi yok. kdv ayrıca yazılı ise indirim konusu yapılabilir.

Cemil ' Alıntı:
Sn Nane
Taksicilerden nasıl fatura alalım, taksi fişini bile zor veriyorlar

Sn Nisan123
Taksi fişleri hem basit usulde hemde götürü usulde oluyor. Bazılarında KDV dahil ibaresi ver, bazılarında yok.

pardon pardon özür diliyorum. ben sanki taksici sizin mükellefinizmiş gibi algıladım olayı.ona göre yorumlamaya çalışıyorum. hatamı tekrar okuyunca anladım.

Biz,
Basit uslüde gelenlerin KDV sini indirim konusu yapmıyoruz.Gerçek usülde gelenleri iç yüzde yöntemiyle ayrıştırıp KDV sini imdirim konusu yapıyoruz...
Kolay gelsin

Ynt: Taksi Fişlerinde KDV Ayırımı

Basit usüle tabi vergi mükelleflerinin mal ve hizmet teslimlerinde kdv yoktur. Basit usül mükellefleri makbuzlarını bağlı oldukları odalardan alırlar. Taksilerde büyük bir olasılıkla basit usül mükellefidir.

Ynt: Taksi Fişlerinde KDV Ayırımı

bulent249' Alıntı:
Basit usüle tabi vergi mükelleflerinin mal ve hizmet teslimlerinde kdv yoktur.
eminmisin? daha öncede yazmıştım bazı durumlarda basit usule tabi olanlarda kdv mükellefi olabiliyor.