Tarım Bakanlığı Destekli Balya Makinası

muhasebe42

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar

Temmuz ayında 45000 tl tutarında balya makinası ilgili koop tarafından x firmasından alındı. Ve bakanlık %50 desteği gereği yarısı satıcı firmaya ödendi fakat diğer yarısını satıcı firmaya tarım bak ödedi bize kesilen fatura makinanın bedelinin tamamıydı. bizde buna göre

253.... 38136
191..... 6864
320 45000

daha sonra %50 ödeme yapılınca

320..........22500
102.................................... 22500

fakat 22500 dolayısı ile satıcı firma cari hesabı kapancak gözüküyor bunuda tarım bakanlığı satıcı firmaya ödedi ben bunu kapanışını nasıl yapacam

Ynt: Tarım Bakanlığı destekli balya makinası

tarım bakanlığından aldığın yardım devlet teşvikidir. devlet teşvikleri bir gelir olduğu için kaydedilir daha sonra bu cari hesapla virman işlemi yapabilirsin

kayıtda

127 22.500
679 22.500
----/----
320 22.500
127 22.500
-----/---

Merhaba ben balya makinası almak istiyorum.
Traktörüm var ama borcu bitmedi hala, 50 dekar tarlam var üzerime kayıtlı.
Devlet desteklemesi banada çıkar mı ?

Son düzenleme:
Sn.Muhasebe42 sorunuza bazı cevaplar verilmiş, ancak bununla ilgili VUK. 176 Sıra nolu tebliğinde açıklama yapılmış. Tebliğ biraz tozlanmış, 1987 yılından kalma ama halen yürürlüktedir.

Bülent Bey'in de dediği gibi elimizdeki tek yasal düzenleme 176 Nolu VUK GT. Peki tebliğde ne diyor?

"Bu durumda, sabit kıymetin maliyet bedeli; indirilen destekleme priminden sonraki miktar olacağından, bu usulü seçen mükellefler, sabit yatırımın toplam bedelinden, alınan primin düşülmesinden sonra kalan değeri sabit yatırımın değeri olarak aktiflerine kaydedecektir. Aktife kaydedilen bu değer üzerinden amortisman ayıracaklar ve bu değer üzerinden de yatırım indiriminden yararlanacaklardır.
Ancak, isteyen mükellefler, tahakkuk eden destekleme primlerini, sabit yatırımların maliyet bedellerinden düşmeden doğrudan hasılat olarak da yazabilirler."

Yani alınan nakit teşviği gelir yazmak veya sabit kıymetin maliyetinden düşmek gibi iki alternatifimiz var. O zaman birinci yolu seçersek 320/602, ikinci yolu seçersek de 320/253 kaydını yaparak, bakiye tutarı kapatabiliriz.