Tasarruf Teşvik Hk.

Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
68
slm
vergi ile ilgisi yok ama yardıncı olan olursa sevinirimmmmm
bu tasarruf teşviklerde bu saatten sonra bi düzeltme yapılabilirmi
yani yanlış sicil numaralarına yatan nemaları düzeltme şansım varmı :)
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
76
Konum
ZONGULDAK-EREĞLİ
TTH Personel Numarası

Konu ile ilgili değil ama TTH numarasını kaybedipte arayanlar varsa:

TTH Numara sorgulama işlemi için kimlik bilgilerinizi (Adı, Soyadı, Baba Adı, Doğum Yeri, Doğum Tarihi vb.) [email protected] adresine göndererek ve Ayrıca (0312) 231 75 60 / 2497 – 3074 dahili numaralardan da sorgulama işlemi yaptırarak TTH Personel Numarası bulunabiliyor.
 
Üyelik
30 Eki 2006
Mesajlar
75
yüzlerce personelin tth ile ilgilenmiş biri olarak, tth ile ilgili sorunları olan arkadaşlara tek şunu diyebilirim.

tasarrufu teşvik hesabınızda ne kadar para gözüküyorsa, o kadarına razı olun. yıllarca ziraat bankası'na, belge karşılığı ile düzenli olarak ve son kuruşuna kadar para yatırdık. gün geldi nema ödemeleri için bankaya başvurduk. ödediğimiz paralar ile hesaplardaki paralar 1/4 oranında idi. itiraz edip, isteleri bankaya verdik. bize özel bir program halinde cd'ye yazıp verin dediler. yapmaya kalkıştık, sadece 1 kişinin kaydı günler sürüyor. yazılımcı tutup, 3 ayda yazdıralım dedik, işveren kabul etmedi. işçiler ise yazılımcının parasını ödemeyi kabul etmediler.

sonuçta herkes parasına razı oldu. başlarda firma olarak başvuruları takip ediyorduk, işçiler hergün nerede paralarımız diye ortalığı yıkıyorlardı. sonradan bizzat başvurular kabul edilmeye başlayınca bizler rahatladık.

son olarak ilk günden bitişine kadar, tt kesintisi düzenli ödenmiş bir işçimiz emekliliğinde toptan para almak istedi. tt hesabı bloke edildiği için bir takım evraklar istediler. ankara'ya defalarca yazı yazdık, olmadı. en sonunda oradan bir avukat bulup, rica minnet işlemleri ona takip ettirdik. aralık'ta işlemlere başlayalı tam bir sene olacak ve paradan haber yok.

yani vaktiniz ve sabrınız bolsa, tasarrufu teşvik kesintinizin eksik kısımlarını gönül rahatlığı ile takip edebilirsiniz. ama yok arkadaş ben sabırsızım derseniz, tavsiyem: hakkınıza razı olun.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
635
Konum
bursa
Merhaba,

"yok arkadaş ben sabırsızım" dedim. İlk ödemeleri almaya başladığımızda faiz hesaplamalarıyla firmamdaki 8-10 kişinin ortalama değerlerini aldım.Baktım eksik ödeme gözüküyor, eksik gözüken 3 personele Ziraat Bankasına gidip, Hesap dökümlerini almasını istedim. Alıp geldiler. Dökümlere baktığımda, 1999'da 7 ay 1998'de ise 3 ay gözükmüyordu. Hepsininde aynı aylar sıfır gözüküyordu. Bende zaten varolan 3 aylık icmaller ve dekontları hazırladım. Alomaliyenin TTF Disket programını satın aldım 100 YTL civarındaydı sanırım. Hepsini hazırlama toplamda iki günümü aldı. Hazırladım eksiksiz olarak Ankara'ya Posta yoluyla gönderdim.25 gün sonra paraların hesaplara geçtiğini gördük. Çalışanların %40'ı yüksek ücretli olduğundan kişi başı 1,5 Milyar civarı ilave ödenek aldılar. Şimdii...
Vakit olarak 2 gün, Maliyet olarak 150 YTL civarı olan bir düzeltmede totalde (yaklaşık) 240 Milyara yakın ilave para gelen (personellere dağıtılan) bir işi neden yapmayayım kardeşim...
Sonuçta vakit alsada almasada bu bizim işimiz. O Kadar personelin vebali var.

Kolay Gelsin.
 
N

nane

Ziyaretçi
HResources' Alıntı:
Merhaba,
...Sonuçta vakit alsada almasada bu bizim işimiz. ...

ttk ile ilgili tüm işlemleri zamanında tam ve doğru olarak yaptı isem neden benim işim olsum :?: ziraat bankası yan gelip yatacak ben uğraşacağım... :!:
 
Üyelik
30 Eki 2006
Mesajlar
75
anlaşılan o ki sn. HResources sadece personel işleri ile uğraşıyor.
bilen arkadaşlar hatırlar, tth söz konusu olduğu zamanlarda hem vergi iadelerini yetiştirmeye çalışıyorduk, hem geçici vergiyle boğuşuyorduk, ardından da 2 ay içerisinde de denetleme geçirip, kurumlar vergisini sağlıklı bir şekilde vermemiz gerekiyordu.

tabi ki iyi bir muhasebeci tüm bu işlerin yanında, şirketin diğer alakasız işleriyle de meşgul olmak zorunda olduğundan, onlarla da meşgul oluyorduk.

şimdi tüm bu sıkışıklıkta, tüm bu iş yoğunluğunda, devletin devasa personele sahip bir kurumu, tasarrufu teşvik kesintisi adı altında aldığı paraların hesabını veremezken, kaşeli imzalı teslimat kağıtlarımızı yok sayarken suç bizim mi oluyor veya iş bizim işimiz mi oluyor??

son olarak şimdiye kadar tth'deki tek kuruşuma dahi dokunmadım. zira o esnalarda ırak savaşı başlamak üzereydi, teskere meclise gelmiş, türkiye sadece 5-6 milyar dolar için savaşa girip, girmemeyi tartışırken, savaşa hayır mitingi yapılıyor ve sadece bir kaç bin kişi katılıyordu bu mitinge.

sonra ortaya tth'ler atıldı, tth'lerini almak için onbinler sokaklara döküldü, pek çok yerde gösteriler yapıldı, hükümete yüzbinlerce protesto yazısı gönderildi.

ülke savaşın eşiğinde, ekonomi sallanıyor, abd alttan alttan kuyumuzu kazıyor, biz 10 milyar diyoruz abd 5 milyar dolar diyor, bir ulusun kaderi pazarlık masasında.

bu esnada halkımız ortaya çıkıp, biz tth paramızı isteriz diyor. ki bedel 12 katrilyon yani 12 milyar ytl. diğer bir ifade ile tam abd'nin bize vermesini istediğimiz para kadar neredeyse.

şimdi diyeceksiniz ki bunlar işçilerin hakkı. doğru hakkıdır ama istedikleri zaman çok yanlıştı.
 

Benzer konular

Üst