Taşeron İşçi Çalıştırma

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan aslı
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
merabalar
şirketimiz zaman zaman şirketin bazı işlerini dışarıdan elemanlara yaptırıyorlar. bunların ödemelerinin kaydını nasıl yapacağız? Taşeron olarak sayıp 179 nolu hesaptan mı tutmalıyım kaydı bilemedim. yardımcı olur musunuz?

Sayın Aslı hn

Aslında tam olarak yapılan işi yazsanızda ona göre yardımcı olsak.Taşeron işçi farklı,şirketin bazı işlerini dışarıdan elemanlara yaptırıyorlar bu farklı, ayrıca elemanların değişik ve aynı olmasıda farklı muhaebe uygulamaları gerektiriyor.Siz yapılan işi yazın bizde yanlış bilgi vermeyelim

metal üzerine çalışan bir üretim fabrikasıyız. metallerin boya işi kaynak işi vs. zaman zaman işçiler işi yetiştiremeyince dışardan eleman çağırıyorlar bir günlüğüne felan. nasıl işleyeceğim ödeme yapınca nasıl makbuz düzenleyeceğim bilemedim.

Eğer bu işler için aynı elemanlar geliyor ise ücret bordrosuna dahil etmeniz,aynı elemanlar değilde hergün değişik elemanlar geliyor ise yaptığınız ödemeleri Gider Pusulası ile belgelendirip Stopaj yapıp.Yaptığınız stopajları muhtasar beyanname ile beyan etmeniz daha doğru olur

gider pusulası düzenlemek için bize fatura kesmiş olmaları gerekmiyor mu? fatura kesilmiyor bize.

Sayın Aslı hn

Gider Pusulası : Defter tutan işletmecilerin, defter tutmayan kişilerden (çiftçiler hariç) satın aldıkları mal veya hizmetler karşılığında düzenledikleri ticari belgeye gider pusulası denir.

Satıcı Veya Hizmeti Gören:
- Ticari belge veremez.
- Gider pusulasını düzenlemez, ancak imzalar.
- Belgenin aslını alır.
- Satış bedelini alır.

Alıcı:

- Ticari belge verir.
- Gider pusulasını düzenler.
- Belgenin kopyasını alır.
- Satış bedelini öder.

Yukardaki açıklamalar sonucunda hizmeti görenin gider pusulası düzenlemek için size fatura kesmiş olması gerekmez.Zaten fatura düzenleyebilse onu vergi mükellefi olarak gözönünde bulunduruz.O zaman bu kişilerden Gider Pusulası talep etmez fatura talep ederiz.Siz Gider Pusulanızı noterden onaylatın Yukarda daha önce yazdığım gibi süreklilik arzetmeyen kişilere düzeleyip imzalatıp gider olarak kullanabilirsiniz

Sayın Aslı,

Sürekli aynı arkadaşları çağırıyorsanız belirgin periyotlarda aynı kişye keseceğiniz ikinci gider pusulasından itibaren problem çıkar dikkat edin derim.

Sayın Aslı,

Korkacak bişey yok. İşe çağırdığınız kişinin süreklilik arzeden hizmeti yüzünden kişinin vergi mükellefi olması gerekir. Yada siz süresiz iş sözleşmesi imzalarsınız kişilerle geldikleri günlerle ilgili ( Ferhat dostum da bunu söylemişti ) ücret bordosunda ödemeyi gösterirsiniz.