Taşeron Sözleşmeleri Hakkında

Merhabalar,

Önemli bir sorum olacak.

Taşeron ile yapılan bir sözleşme var, bu sözleşme eur üzerinden yapılmış.

sözleşmenin ilgili maddesinde fatura kesimi ile ilgili ;

" faturanın kesileceği zaman verilecek kur ile TL faturası kesilecektir " diye bir ibare var.

dolayısıyla ilgili firmanın tüm cari hesabı TL üzerinden takip edilmektedir.

Soru ; firma der ki; bize sözleşmeden sonra göndermiş olduğunuz avans ( ki buda TL olarak yollandı. atıyorum 1 milyon eur'nun % 5'i denmiş. sözleşmeye göre kur belli olduğu için ( TCMB D.ALIŞ KURU ) bizde bunu TL ye çevirip yollamışız.

firmanın bize göndermiş olduğu yazı şöyle; siz bize sözleşmeye göre şu kadar tutardaki eur karşılığı şu kadar TL avans yolladınız. Ve bunları hakedişlerden kesiyorsunuz. sizin bize yolladığınız eur karşılığı kapanmıştır. TL'de kalan tutar benim kur gelirimdir. biz size kur geliri faturası kesiyoruz. lütfen TL de kalan bakiyeyi kapatınız.

bu durum borçlar kanununa göre karşılıklı akdedilen ve anlaşmaya varılan " kur " belli olduğu için artık sizinle eur üzerinden bir cari hesabımız olmadığından, biz sizden kalan TL yi kesmeye devam edeceğiz, dedik. iddianız mesnetsizdir vesaire...

konu hakkında özellikle kanun maddesi, özelge, TTK gibi veri oluşturabileceğimiz bilgilerinize ihtiyaç duyulmaktadır.

Şimdiden ilginize teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: Taşeron Sözleşmeleri Hakkında

Sözleşme euro üzerinden yapılmış ise karşı taraf haklıdır. Sizin tl olarak kayıt yapmanız birşey ifade etmez. Önemli olan sözleşmenin dayanmış olduğu para birimidir.
Bunu destekleyen de kur bilgilerin karşılıklı saptanacağı maddesidir.

Nizam bey,

Borçlar kanununda;

I-Sözleşme serbestisi ilkesi ve önemi

?Sözleşme Serbestisi? başka bir deyişle ?Akit Yapma Serbestisi İlkesi?, Borçlar Hukuku alanında geçerli olan akitlere ilişkin önemli bir ilkedir.Bu ilkeye göre, sözleşme
yapmak isteyen kişiler, sözleşmeyi yapıp-yapmamak, sözleşmenin konusunu, türünü, karşı
tarafını, edimin miktarını tayin etmek, sözleşmeye son vermek yada sözleşmeyi tadil etmek
hususlarında serbestçe (özgür iradeleri ile) hareket ederek, hukuk dünyasında, kanunda yer
almayan tipte ve içerikte sözleşmeler yaratabilirler.

..... ifadesi bize bu konuda kuru belirledikten sonra artık alacak borç ilişkisinin karşılıklı olarak hangi para cinsinden devam edeceğini göstermez mi ?

ben sözleşmede " faturanın kesileceği tarihte seninle eur açısından ilişkimi bitiririm ve TL olarak alacak borç ilişkimi devam ettiririm " şeklinde yorumlanacak bir ifade koymuşum. ayrıca karşı tarafın kur açısından aleyhine bir durum oluşsa idi bunu gündeme getirmeyecekti diye düşünüyorum. ayrıca benim bu şekilde sözleşme yaptığım 60 kadar taşeron varken ( ki sözleşme tutarları çok büyük ) sadece bu firmanın karşıma çıkıp hak idda etmesi biraz art niyet olarak değerlendiriyorum.

ayrıca fatuaranın üzerinde ... şu nolu hakediş bedeli olarak geçiyor. ( kur bilgisi veya eur tutara ait bir durum da sözkonusu değil. )

eğer sizin yaklaşımınız doğru ise kesilen tüm faturalarda da kur takibi yapılmalı değil mi ? çünkü kesilen tarih ile ödeme arasında nerden baksanız 10 15 gün oluyor. ama bu gündeme gelmiyor karşı taraftan...

Doğru kesilen tüm faturalarda kur takibi yapılmalıdır.
Sizin sözleşmeniz baştan hazırlanırken eksik ve yoruma açık şekilde hazırlanmış.
Dava konusu olabilir ama tavsiye etmem. Uzlaşmak en iyisidir.
Çünkü en kötü çözüm çözümsüzlükten iyidir.

Geçenlerde buna benzer bir olay benım de başıma geldi.Rakamsal olarak ifade edeyim:

48.000 usd+kdv sözleşme bedeliydi.

Ben karşı tarafa o günkü kur üzerinden bunun faturasını toplamda 82.518,82 tl olarak kestım,

Ödeme konusunda şu şekilde anlaşmıştık: Toplam bedelin %40'ı daha sonra kalan bakiye ve en son kdv kapatılacaktı.

1.ödeme: 19.200 usdx1.4961: 28.725,12 TL
2.ödeme: 28.800 usdx1.4591: 42.022,08 TL

En son kdv ödemesi kaldı,

Fatura bedeli olan 82.518,82 tl'den yapılan ödemeleri düştüğümüzde 11.771,62 tl kalıyor fakat son kdv ödemeleri kalmıştı, kdv:8.640 usd idi, ödeme günündeki kurdan 8.640 usd'nin karşılığı olarak 13.369 tl ödeme yapmalarını istedim, aradaki kalan tutar olan 1.598 tl kur farkı olarak kapattık.