Taşerondum kadrolu oldum askere gidicem yardım

şubat 2009 da işe girdim taşreron firmaya verdiler beni şirketle bağlantılı değil 1 ocak 2010 da kadrolu oldum ve şubatta yani 24 şubat 2011 de askere gidicem kıdem tazminatımı nekadarlık alabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz işverenin önüne bilgisiz çıkmak istemiyorum 1 sene 9 aylık tazminat talep edebilirmiyim işverenden

Ynt: Taşerondum kadrolu oldum askere gidicem yardım

1 yıl 1 ay 24 günlük kıdem tazminatı hak kazanırsınız. Taşerondan asıl işvreen geçtiğinz süredeki 11 aylık çalışmanız Kıdeminize dahil olmaz çünkü firmalar ayrı.

Asıl işverenle alt işveren arasında alt işveren devrettiği çalışanların tazminat yükleriyle beraber devredileceğine dair bir protokol yoksa bu gibi durumlarda asıl işveren devraldığı çalışanların alt işverendeki yüklerini almasını düşünmek saçmalık.. Tabi alt işveren bu tazminat yüklerini ödeyemeyecek duruma gelirse o konuda hukuki bir durum ortaya çıkar o durumda bu konu tartışılabilir.

protokol gerekmez.size saçmalık gelebillir.
kıdem tazminatı şubat 2009 da başlar.

sağolun çok teşekkür ederim herbirinize beni aydınlattığınız için şimdi gidip karşılarına benim hakkım bu istiyorum deme şansım var yani bişey daha bana bununla ilgili iş kanunu maddelerinden ekliyebilirmisiniz ilgili arkadaşlar rica ediyorum sizden

1475/14 kanun maddesi fakat sen maddelere falan girme. Konuşurken avukata danıştım bu benim hakkım şeklinde konuşursan daha etkili olur.

Yanlış bilgilendirme yapmayın. Eğer şirketler arasında bir bağ yoksa eski çalışmaları ispat etmek çok zor olabilir.
Bu da aynı işyeri numarası, aynı şahısların ortaklığı, aynı işin devredilmesi gibi bazı ölçütlerle belli olur. Bunlar varsa iş devam ediyor denebilir.

nguroy ' Alıntı:
Yanlış bilgilendirme yapmayın. Eğer şirketler arasında bir bağ yoksa eski çalışmaları ispat etmek çok zor olabilir.
Bu da aynı işyeri numarası, aynı şahısların ortaklığı, aynı işin devredilmesi gibi bazı ölçütlerle belli olur. Bunlar varsa iş devam ediyor denebilir.

Sayın nguroy a katılıyorum. Şirketler arası (işverenler) bir bağ yoksa kadroya geçtikten sonrakı haklarınızı alabılırsınız.

İk madde 2
...
Bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işveren ile iş aldığı işveren arasında kurulan ilişkiye asıl işveren-alt işveren ilişkisi denir. Bu ilişkide asıl işveren, alt işverenin işçilerine karşı o işyeri ile ilgili olarak bu Kanundan, iş sözleşmesinden veya alt işverenin taraf olduğu toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden alt işveren ile birlikte sorumludur.
Madde de alt işverenle ilgili aynı işyerinde alt işverene yüklediği iş ile ilgili çalıştırdığı işçiler açısından gerekli açıklamayı da beraberinde getirmiş oluyor.Dolayısı ile işveren ile alt işveren aralarında akit yapılması gerekirken bu akiti yapmasalar dahi sözleşme yapılmış sayılır.

bu bahsedilen durum bizde de oldu. Valla içeriğini çok fazla hatırlamıyorum ama taşeronlar farklı şirketler oldukları halde , taşeronda çalışan işçileri tüm hakları ile kadromuza aldık. Yani taşerondan olan süreninde geçerli olması gerekiyor...

HAZELSU ' Alıntı:
bu bahsedilen durum bizde de oldu. Valla içeriğini çok fazla hatırlamıyorum ama taşeronlar farklı şirketler oldukları halde , taşeronda çalışan işçileri tüm hakları ile kadromuza aldık. Yani taşerondan olan süreninde geçerli olması gerekiyor...

+1

nguroy ' Alıntı:

üstad üzüldüm bu tespitinize..