zirve

Tasfiye Hak.

Üyelik
30 May 2012
Mesajlar
8
Konum
İstanbul
Öncelikle Merhaba.
Bu foruma ilk defa yazıyorum.
Mali müşavir Stajyeriyim.

Gıda sektöründeki bir şirket(ufak çaplı bir market) 2004 senesinde iş yerini vergi dairesine ve ticaret odasına bildirmeden öylece kapatıp gidiyor. 2 sene sonra adamın aklına geliyor veya birileri korkutuyor(yüklü borç çıkar, başına bela olur) vergi dairesine gidip sorgulatıyor. Fakat vergi dairesi 2005 yılında Resen terk veriyor. Şimdi sene olmuş 2012 bana geldi ne yapılabilir, beni bu durumdan kurtar. Diye İzlenecek yolları söyledim. Şirket ortaklarını bulup (ortakların nerede olduğunu bile bilmiyor) tasfiye kararı alınıp ticaret odasına tescil ettirilecek. Fakat ticaret odası ile yaptığım görüşmede geçmiş dönem için tasfiyeye giriş yapılmaz. Bugünden itibaren yapabilirsiniz dendi. Vergi dairesine sordum ticaret odasıyla görüşün biz bilemeyiz deyip saldılar beni. Tasfiyeye girişini yaparım tasfiyeyide sonlandırırım ama anlamadığım bir konu var. Resen terk verildiği yani 2005 senesinden bu yana olan beyannameleri boş beyannamede olsa vermek zorundamıyım? Eğer beyannameleri vermek zorundaysam mükellef yüklü bir borcun altına girecektir. Bunu vergi dairesindeki memurlar ve müdür yardımcıları bana açıklayamadı. Sizce ne yapmalıyım üstadlar? Yani 2005 yılından itibaren bugüne kadar tüm beyannameler verilmek zorunda mı? İyi çalışmalar..
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Tasfiye Hak.

1-Ticaret odasının söylediği doğru, tasfiyeye bugünden itibaren başlayacaksınız.

2-2009/3 sayılı Uygulama İç Genelgesine göre tasfiye işlemi başladığında tekrar mükellefiyet tesis edilecek. Yani 2005-Mayıs 2012 dönemleri için beyanname vermenize gerek bulunmamaktadır.
 
Üyelik
30 May 2012
Mesajlar
8
Konum
İstanbul
Ynt: Tasfiye Hak.

koraykarakaya ' Alıntı:
1-Ticaret odasının söylediği doğru, tasfiyeye bugünden itibaren başlayacaksınız.

2-2009/3 sayılı Uygulama İç Genelgesine göre tasfiye işlemi başladığında tekrar mükellefiyet tesis edilecek. Yani 2005-Mayıs 2012 dönemleri için beyanname vermenize gerek bulunmamaktadır.Sanırım 2009/3 sayılı Uygulama İç Genelgesini okumam lazım. Biraz bilgi eksikliğim var bu konuda. Çok teşekkür ederim.
 

Benzer konular

Üst