Tasfiyede Geçmiş Yıl Karları ile Geçmiş Yıl Zararlarının Durumu

Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
35
arkadaşlar . bri ltd.şti. tasfiye işlemlerini yapıyorum. bütün hesaplar kapandı sadece ana hesaplar kaldı. bunlar geçmiş yıl zararları ile geçmişl karları ve kasa+semaya vs. vs.
sorum şu : bilançoyu sıfırlarken geçmiş yıl karlarını geçmiş yıl zararları ile kapatabilirmiyiz, mahsup sonrası kalanını kar dağıtımı yapsak olurmu.
 
Üyelik
14 Şub 2006
Mesajlar
14
Ynt: Tasfiyede Geçmiş Yıl Karları ile Geçmiş Yıl Zararlarının Durumu

Bilindiği üzere, sermaye şirketleri geçmiş yıllar zararlarını kapatmadıkça kar dağıtımı yapamazlar. T.T.K. ? nun 470. maddesinde, kar payı ancak safi kardan dağıtılabilir denilerek, şirketlerin zararlarını kapatmasına öncelik verileceği gereği ifade edilmiştir. Diğer taraftan V.U.K. 1 Sıra Nolu Tebliğinde örneği verilen Kar Dağıtım Tablosu incelendiğinde; Dağıtılabilir Net Dönem Karı? na ulaşmak için ? GEÇMİŞ DÖNEMLER ZARARI ? nı Net Dönem Karından tenzil etmek gereği görülecektir.

Dolayısıyla; geçmiş yıl zararlarını, geçmiş yıl karlarından mahsup etmek suretiyle, mahsup sonrası kalan karı, ortaklarınıza payları oranında dağıtıma tabi tutabilirsiniz. Diğer taraftan ilgili dönem zararlarının, tasfiye sonucu beyan edilecek tasfiye sonu beyannamesindeki ticari kardan mahsup edilebilmesi için K.V.K.? nun ?Zararların Mahsubu? na ilişkin hükümlerinin de dikkate alması gerekeceği tabidir.

Ayrıca, şirketinizin 2003 ve 2004 yılları için enflasyon düzeltmesi uygulaması nedeniyle, özkaynaklarda (pasif hesaplarda) meydana gelen ve tasfiyeden önce şirket sermayesine eklenmemiş bulunan enflasyon fark hesaplarının, tasfiye neticesinde vergilendirilmeden kapatılması halinde, Mali İdare tarafından yapılacak tarhiyata konu olacağını da gözden kaçırmamanızı hatırlatıp iyi çalışmalar dilerim.


Şermin Kandemir
 
Üst