Taşıt Yenileme Fonu-Önce Aracın Alınması

Arkadaşlar herkese merhaba,
Şirketimizde aybaşında araç satılması ve yenilenmesiyle ilgili yönetim kurulu kararı alınıyor.Kar yenileme fonuna alınacak.
Yalnız önce aynı model aynı cins araç alınıyor, eski araç ise 20 gün sonra satılıyor.Yanileme fonu açısından bir sakınca doğururmu bu durum.
Vergi İdaresi sonradan problem yaratırmı kararsız kaldım.Konu hakkında bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleme:
Sayın olympiad

Şirketimizin aybaşında araç satılması ve yenilenmesiyle ilgili yönetim kurulu kararı alıp.Kar yenileme fonuna alması olayı hatalı. Zira önce araçlar satılacak buradan doğan kar yenileme fonuna alınması lazım. Amortismanlardan veya satıştan dolayı zarar çıkarsa ne yapacaksınız.

Sayın olympiad

Şirketimizin aybaşında araç satılması ve yenilenmesiyle ilgili yönetim kurulu kararı alıp.Kar yenileme fonuna alması olayı hatalı. Zira önce araçlar satılacak buradan doğan kar yenileme fonuna alınması lazım. Amortismanlardan veya satıştan dolayı zarar çıkarsa ne yapacaksınız.

Yanlış anlaşıldım.Tabiki önce araçlar satılacak.Satıldıktan sonra kar zarar hesaplanacak.Tabi ben kar çıktığını bildiğim için önceden hareket ederek yönetim kurulu kararı aldırdım.Yalnz şirketn sahipleri tez canlı oldukları için hemen gidip araçları satmadan araç aldılar.Tabi burdaki işleme bakarsak aracı öncede olsak sonrada satsak niyetin araç yenilemesi olduğu çok açık.Keşke bekleselerdi satsaydık ve alsaydık.Yalnız bu konuda bir özelge okudum mali idare önce satış olmadan mdv ve taşıt alınmasında yenileme fonuna alınmayacağını,önce satılıp fonun sağlanmasını hatta dahada ileri giderek alımın bir sonraki yıl yapılmasını belirtmiş.Tabi bu 2008 yılı özelgesi o şirketi bağlar.Özelge isticem bu konuda.Tşk.

Sayın olympiad

Bu arada benim görüşümde maliye ile aynı olmuş (Özelgeden anlaşılan)

''Yalnız bu konuda bir özelge okudum mali idare önce satış olmadan mdv ve taşıt alınmasında yenileme fonuna alınmayacağını,önce satılıp fonun sağlanmasını hatta dahada ileri giderek alımın bir sonraki yıl yapılmasını belirtmiş.''