Tavuk Besiciliğinde Mal Alımları

alper

Katkı Sunan Üye
Tavuk yetiştiriciliği yapan bir firma var. Yumurtadan yeni çıkmış civcivleri fatura karşılığı alıyor, yaklaşık 45 gün sonra da yetişen tavukları aynı firmaya fatura keserek satıyor. Civcivleri aldığı firma yem faturası da kesiyor.

Burada bu alım satım işlemlerini hangi hesaplarda işlemek en doğrusu olur? Mal satışı olarak mı düşünmeliyiz yoksa yetiştirip sattığı için hizmet satışı olarak mı düşünmeliyiz?

Ayrıca alınan yemler; satılmayıp kullanıldığı için nerede takip edilmelidir?

Ynt: Tavuk Besiciliğinde Mal Alımları

daha önce böyle bir işlem yapmadım ama fikirolarak bu işlem konsiye alış gibi düşünülmeli.çünkü civcivler firmaya satılmıyor.yetiştirlmesi için veriliyor.hizmetin tamamlanması ile de %18 kdv li hizmet faturası kesilmeli düşüncesindeyim.diğer arkadaşların fikirlerini de almak gerekir.iyi çalışmalar

konsinyede mal hazır olarak geliyor ama burada bir maliyet var.Bu civcivlerin tamamı yaşamayacak fire olacak yem giderlerinide yetiştirmiş olduğum civcivlere ilişkin kullanılan tutarlar ölçüsünde maliyet hesaplarına alırdım.alım satım işlemlerine konu ederek 153 ve 600 nolu hesapları çaıştırırdım.

alper ' Alıntı:
Tavuk yetiştiriciliği yapan bir firma var. Yumurtadan yeni çıkmış civcivleri fatura karşılığı alıyor, yaklaşık 45 gün sonra da yetişen tavukları aynı firmaya fatura keserek satıyor. Civcivleri aldığı firma yem faturası da kesiyor.

Burada bu alım satım işlemlerini hangi hesaplarda işlemek en doğrusu olur? Mal satışı olarak mı düşünmeliyiz yoksa yetiştirip sattığı için hizmet satışı olarak mı düşünmeliyiz?

Ayrıca alınan yemler; satılmayıp kullanıldığı için nerede takip edilmelidir?

Merhaba,

100 adet civciv 1000 tl bedelle alınıyor
20 kg yem alınıyor 100 tl
200 tl işçilik gideri oluyor

civcivlere yetişme süresi boyunca 10 kg yem yediriliyor

------------/ /-----------------
150.01 civciv 1000

320 1000
----------/ / --------------------
150.02 yem 100

320 100
---------/ /----------------------