fonradar

Tazminat Alıp Tekrar İşbaşı Yapmış Maaşındaki Kesintiler

Merhaba
Siz güzel yürekli muhasebecilerden veya bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardım talep ediyorum
Personel tazminat aldı 1 ay sonra tekrar iş başı yaptı ancak maaşında ciddi kesinti var tazminat ücreti vergi dilimini etkiliyormu örneğin şuan 68k matrahı olan kişi 100k tazminat aldıktan sonra vergi matrahı%20 kısımdan çıkıp %27 ilk kısıma mı girmiş oluyor Buda yine örneğin 8000tl maaş alan kişi %27 kesinti ile ortalama 6000 olarak mı yatar
Personel iş çıkışı verilirken ayın 1. Günü çıkış verildi tazminatı son aya göre hesaplanması lazım bu hesaplama nasıl olacak toplam son 30 günün ücreti şeklinde mi
Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

İhbar tazminatı + kullanılmamış izin günlerine ait ücretleri de almış olabilir mi bu kişi?

Personel tazminat aldı 1 ay sonra tekrar iş başı yaptı ancak maaşında ciddi kesinti var

Peki bu ciddi kesintinin adi ne ? Ne kesintisi yaptiniz ?

tazminat ücreti vergi dilimini etkilemez. Dolayisiyla tazminati alip tekrar ise giren kisiye ilk ise baslangic gibi hesaplama yapmaniz lazim. Ancak maasla beraber ek tazminat, sosyal yardim adi altinda maasla beraber yapilan odemeler vergi dilimini etkiler.

Hesaplama iscinin son aldigi brut maas ile kidem yilini carpacaksiniz cikan rakam onun Kidem Tazminatidir. Bundan sadece Damga Vergisi kesilecek

Kidem hesaplamasi ornegin isci 20 yil calissin brut maasi 8.000.-TL olsun

20 yıl X 8.000,00 TL = 160.000,00 TL olacaktır. Bundan sadece Damga Vergisi kesilip odeme yapilacak

Ancak herhalukarda Kidem Tazminati tavanini asamazsiniz.

Kidem tazminati tavani
01 Temmuz 2022 - 31 Aralık 2022
15.371,40 TL

Personel tazminat aldı 1 ay sonra tekrar iş başı yaptı ancak maaşında ciddi kesinti var

Peki bu ciddi kesintinin adi ne ? Ne kesintisi yaptiniz ?

tazminat ücreti vergi dilimini etkilemez. Dolayisiyla tazminati alip tekrar ise giren kisiye ilk ise baslangic gibi hesaplama yapmaniz lazim. Ancak maasla beraber ek tazminat, sosyal yardim adi altinda maasla beraber yapilan odemeler vergi dilimini etkiler.

Hesaplama iscinin son aldigi brut maas ile kidem yilini carpacaksiniz cikan rakam onun Kidem Tazminatidir. Bundan sadece Damga Vergisi kesilecek

Kidem hesaplamasi ornegin isci 20 yil calissin brut maasi 8.000.-TL olsun

20 yıl X 8.000,00 TL = 160.000,00 TL olacaktır. Bundan sadece Damga Vergisi kesilip odeme yapilacak

Ancak herhalukarda Kidem Tazminati tavanini asamazsiniz.

Kidem tazminati tavani
01 Temmuz 2022 - 31 Aralık 2022
15.371,40 TL
Bilgi için çok teşekkür ederim şuan biz bir mağduriyet içindeyiz size özelden bordro atabilirmiyim
Yıllık izin ücreti konusunda ise örneğin işçinin 38 gün yıllık izni var yıllar içinde birikmiş izin bunun hepsini mi vermek zorundalar yoksa son yıla ait olan mı size göre saçma sorular olabilir ama internette ve çevrede o kadar çok bilgi kirliliği var ki doğru nedir bilinmiyor

Çıkış işlemleri ile birlikte birikmiş izin ücretlerinin tamamının da ödenmesi gerekir.