fonradar

Tazminat Hk

Merhabalar,

03,05,2006 tarihinde sigortalı işe başladım. 30,04,2010 tarihinde iş yerimin tasfiye olması sebebiyle iş yerimden ayrılacağım. Yanlız muhasebeci arkadaş bugun bana 25,02,2010 tarihli ihbar tebligatını imzalamamı söyledi. İhbar tebligatında 4857 saylı kanun ve 17. madde var. Bunun ne anlama geldiğini bilmediğim için imzalamadım. Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz.

İkinci olaraktan;
kıdem tazminatı alabilirim? (kıdemi nasıl hesaplayabilirim)
Not: sigorta bildirgemde asgari ücret gösterilmektedir. Yanlız benim aldığım gerçek ücret net:1.400 tl dir.
brütü ne kadardır.
İşsizlik parası almaya hakkım var mı?

Ynt: tazminat hk

Merhaba,

İşsizlik parası alabilirsiniz yeterli gün sayınız ve priminiz mevcut ve işveren tarafından sizin kusurunuz olmaksızın işinizden ayrıldığınız için.Size imzalatılmak istenen 4857 17.madde ihbar süresine aittir.İşveren size bu tarihte işten çıkarılacağınızı bildirmediyse imzalamak zorunda değilsiniz işverenin ve dolayısıyla muhasebecisinin sıkıntısı tarafınıza doğacak ihbar tazminatından dolayıdır.Çalışma sürenize göre hesaplanan ihbar süresi kadar önceden size bildirilmeliydi işten çıkarılacağınız aksi takdirde sigortada resmi olarak görünen asgari ücret demişsiniz 729,00*2=1458,00 lira ihbar tazminatı hakkınız doğuyor.Kıdem tazminatı almaya hakkınız vardır.Ben bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım seçim size ait şimdi...

Hoşçakalın.

Ynt: Tazminat Hk

Merhabalar,

İlginize ve verdiğiniz bilgilere çok teşekkür ederim.

İyi çalışmalar

Hoşçakalın......

Muhasebecinizin imzalatmak istediği 30 nisan 2010 tarihi itibari ile iş sözleşmenizin biteceğini bildiren yazıdır imzalamanız da sakınca yoktur. 17. madde yazması Kıdem tazminatınızın ödeneceğini ve işsizlikten yararlanacağınızı gösterir. Yalnız o yazıyı mutlaka saklayın. Bu arada İhbar tazminatı çıkış önceden bildirildi ise ödenmek zorunda değildir. Ki sizin durumunuzda bildirme işlemi yapılmak isteniyor. Buna karşı gelmek kötü niyetli bir yaklaşım olur. Tabi bu dönemde iş arama izinleriniz var kullanmayı unutmayın. Hayırlı olsun

Tazminat Hk.

Merhabalar,

Şuan çalıştığım firmadan 30,04,2010 tarihi itibarıyla ayrılıyorum.
Sizlerden 3 konuda yardım istiyorum.

1) Net maaşım 1.400 tl alacağım kıdem tazminatım ne kadardır?
2) Bildirgede gözüken 730 tl alacağım tazminatım ne kadardır?
3) İşe başlama : 08,03,2006
işten ayrılma: 30,04,2010
Sigortalı iş bulana kadar alacağım işsizlik parası ne kadar ve ne kadar süre alacağım?

Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

Hoşçakalın.....

Merhabalar,

İyi çalışmalar

Hoşçakalın......

Ynt: Tazminat Hk.

730 TL sından hesaplarsak Kıdem tazminatınız yaklaşık 3.000 TL'dır.

1400 TL Net kazançtan hesaplarsak yaklaşık 7.250 TL'sıdır.

İşsizlik sigortasından 10 ay yararlanıcaksınız. Ayda 292 TL (yaklaşık) alacaksınız.

Ynt: Tazminat Hk.

Merhaba,

İyi çalışmalar

Hoşçakalın......

Sn elfin sanırım gözünüzden kaçan bir durum mevcut müsadenizle belirtmek isterim arkadaşa 07/04 tarihinde bilgi veriliyor işten çıkarılacağına dair ve imzalatılmak istenen kağıt 25/02 tarihli dolayısıyla süresinde bildirim sözkonusu değildir. Ayrıca 4857 sayılı kanunun 17.maddesi kıdem tazminatının ödeneceğine ve işsizlik parası alabileceğine dair bir madde değil sadece ihbar süresini bildirimini düzenleyen bir maddedir diye biliyorum.Yanlışsam lütfen düzeltin..İyi Çalışmalar diliyorum...

Kesinlikle yazının geriye dönük imzalatıldığını kaçırmışım. Çok teşekkür ederim. Muhasip58. Ben 25 şubatta söylendiğini ve imzalatılmak istendiğini düşündüm. 6 nisanda geriye dönük tarihli bir bildirimi tabi ki imzalamasın. İhbar tazminatını da talep etsin.