...Tazminat ile ilgili acil yardım arkadaşlar...

selamlar, sevgili forum üyeleri..
özel bir şirkette çalışmaktayım ama iş yerimde hakkımda yapılan yalan suçlamalardan dolayı çıkarılmak isteniyorum bende dayanamayıp rapor aldım ve şuan 5 gün raporluyum 8 haziran tarihinde 2 yılım doluyor ve sonra askere gitmek istiyorum hem tazminatımı da alabilmek için.. askere gitmeden önce ne kadar süre içerisinde istifa edebilirim veya sevk kağıdım temmuz ayında gelecek o zamana kadar rapor ile tutunabilir miyim
8 haziranı bekleyişimin sebebi içeride 2 yıllık izin ücretim oluşacak 23 aydır çalışmaktayım 8 inde tam 24 ay oluyor ve yıllık izin ücreti hakederim olacak.
bu konuda neler yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.. :-[ :-[

Ynt: ...Tazminat ile ilgili acil yardım arkadaşlar...

Hakkınızda yapılan yalan suçlamalardan dolayı çıkarılmak istenmeniz üzücü.Rapor almanız iyi olmuş.Fakat kişinin sık sık hastalanması, rapor alması, verimsizliği sebebiyle İş Kanunun 18. maddeye göre işvernin fesih hakkı saklıdır.
Raporlu olduğunuz süre içerisinde iş sözleşmeniz fesih edilebilir. Ancak raporlu olunan süre içerisinde yapılan fesih rapor sonrası ilk çalışma günü hüküm doğurur.Diğer yönden Haziran ayında 2 yılınız dolduğunu söylüyorsunuz.Demekki 2 yılınızı doldurmaya 1 ay kalmış.Dolaysıyla işverene vereceğiniz askerlik sebebiyle istifa dilekçenizin altına askerlik şubenizden alacağınız sevk kağıdının fotokopisini ekleyerek istifa ederseniz Kıdem Tazminatınıza hak kazanırsınız fakat ihbar tazminatı alamazsınız.Diğer yönden eğer bu süreden önce onlar sizi çıkarırsa zaten Kıdem ve İhbar Tazminatına hak kazanırsınız.

ilginize teşekkür ederim,
benim düşüncem haziran 8 e kadar rapor alıp 2 yılımı doldurmak hem yılık izin ücretine hak kazanmak 2. kez hemde askerlik nedeniyle 1 ay önceden işten ayrılmak.. okuduğum bilgilere göre askere gitmeden önce 2 ay içerisinde işten çıkabiliryormuşuz ve sevk belgeleri hazırlandığı zamanda onları götürüp ıspat edebiliyormuşuz.. düşüncem bu yönde yani 8 hazirana kadar rapor alıp 9 unda istifa etmek ve temmuz 1 i itibariyle sevk belgelerimi teslim etmek. sizce uygun mudur.?

İş kanununa göre uygunmudur diyorsanız,
uymayan bir yanı yok düşündüğünüz yolun.
Biraz daha derinden düşünecek olursanız,
hak kazandığınızda alabilecek olduğunuz izin ücreti 2 haftalık ücretiniz olacak. Kazancınız bu ve kıdem tazminatınızda yaklaşık 1 aylık çalışma dönemine denk gelen fark olacak( bu fark kesinlikle alacak olabileceğiniz rakamın %10unun altında olacaktır bu arada)
Raporlu olduğunuzda kazanacağınız bu, yani ++ larınız.
kaybınız? Yani -- leriniz?
- Stres,işverenle ters düşme-gerginliğin tırmanması ihtimali.
- raporlu olduğunuz dönem için ödenmeyecek sgk primleriniz
- raporlu olduğunuz süre için işveren ücret ödemeyeceğinden , alacağınız işgöremezlik ödeneği 2/3 ü kadar olacak bu da 1/3 ücret kaybınız olacak demektir.
- belki klişeleşmiş bir laf olacak , ama tüyü bitmemiş yetimin hakkını almış olacaksınız ( hasta olmamanıza rağmen rapor alarak işgöremezlik ödeneğinden yararlanmış olmanızdan dolayı.)
Bunların dışında, EVET, düşündüğünüzü yapabilirseniz, kıdem tazminatınızı almaya hak kazanacak şekilde bir kaç öncesinden sözleşmenizi askerlik göreviniz nedeniyle feshedebilmeniz mümkün.

hakimARSLAN ' Alıntı:
ilginize teşekkür ederim,
benim düşüncem haziran 8 e kadar rapor alıp 2 yılımı doldurmak hem yılık izin ücretine hak kazanmak 2. kez hemde askerlik nedeniyle 1 ay önceden işten ayrılmak.. okuduğum bilgilere göre askere gitmeden önce 2 ay içerisinde işten çıkabiliryormuşuz ve sevk belgeleri hazırlandığı zamanda onları götürüp ıspat edebiliyormuşuz.. düşüncem bu yönde yani 8 hazirana kadar rapor alıp 9 unda istifa etmek ve temmuz 1 i itibariyle sevk belgelerimi teslim etmek. sizce uygun mudur.?
Daha önce bu konuda paylaşım yapılmıştı.
Sn.Keremceme katılmakla birlikte, bir kez daha diğer yönlerden konuyu netleştirelim.
a-işci yönünden,Yargıtay bir kararun da"işcinin muvazzaf askerlik celp döneminden makul süre önce ayrılmasıda makul görülmelidir."2009/12918 E. Bu duruma göre askere gitmeden makul bir süre(bu süre 5 azami 5.5 ay olabilmekte) önce "askerlik vazifesi"nedeniyle işyerinden ayrılma iradenizi işvereninize bildirmeniz,(tabi önce askerlik şubesi ile de görüşüp tam tarihi öğrendikten sonra)bu bildirimi Noter yoluyla yapmanız,burada işverence kıdem tazminatının ödemesi için gerekli olan sevk(sülüs)belgesini askerlik şubesinden aldıktan sonra tarafınıza ileteceğim şeklinde beyanda bulunmanız uygun olacaktır.İşyerinden ayrılma sebebi"askerlik vazifesi nedeniyle"olacaktır.
b-işveren yönünden,işten ayrıldığınız tarih de gerekli belgeleri ibraz edemediğiniz ve işe de gelmediğiniz,gelemiyeceğiniz için sözleşmeniz devamsızlık nedeniyle feshedilecek,sgk bildirimi de bu nedenle yapılacak.
c-siz daha sonra sevk belgelerinizi işverene ibraz ettikten sonra da işveren tazminatınızı ödemeyebilir(ödeyebilir de)takdir işverenin,ödemezler ise size dava açmak düşer,sonuç olarakta yukarda ki Karar danda anlaşıldığı üzre kazanırsınız.
d-bu arada askere gitmeden önce "işsizlik ödeneği"nden askerlik sonrası yararlanabilmek için yinede iş kurumuna dilekçe vermeyide unutmayınız.(Kuruma elden verirseniz "alındı kayıt numarası"alınız ve saklayınız)

NOT:Yanlış anlaşılmaması için tam yerinde küçük bir ilave yapmak gerekirse, "d"şıkkın da belirtilen hak dan yararlanılabilmesi için diğer koşulların da yerine gelmiş olması gerekir.Bu duruma aşağıda açıklık getirilmiştir.

cevaplarınız için teşekkür ederim,
Şunu tam netleştiremedim ben oraya 2 yıldır emek veriyorum ve sırf müdür beyefendisi beni istemiyor diye şirketten hiçbirşey almadan çıkmaz zoruma gider ki almadan çıkmam :)
bir önemli soru daha; eğer işyerinde tam iki yıl dolmadan ayrılmak istersem 23 aylık yıllık izin ücreti mi kazanırım yoksa 24 ay dolmadığı için ilk 12 ayın yani 1. yılımın yıllık izin ücretini mi alırım.?
8 haziranda doluyor 24 ayım benim rapor istememin sebebi budur sadece 8 ini doldurmak. ve askerlik için çok fazla zaman farkı koymadan temmuz ayında çıkacak olan sevk belgelerini 15 gün içinde teslim edeceğime dair belge vermek, ağustos 2012 için tecilimi bozdum ve kaydımı yaptım ağustosta gidiyorum yani bu kesin gibi görünüyor ama silüs belgelerim temmuz ayının 1 ine çıkıyor. benim rapordaki tek amacım bu süreyi kısaltmak.

Bu arada şefer bey işsizlik ödeneği almak için 600 gün gibi bir ödenek olması gerekiyor dediler ben part olarak çalıştırm yani 600 günlük pirim dolmadı bu konuyu da netleştirebilirsek çok sevinirim..
saygılar...

bu durumda 8 haziranı bir şekilde doldurmam gerekmekte. iş yerinde çalışamam girdiğim gün fesh eder müdür, ayrıca ihtar falan da alınmıştı bununla ilgili tazminat da alamam galiba. kanun yoluna başvurmak zorunda kalırım. ki çalıştığım kurum büyük bi şirket. şuanda işten askerlik için ayrılsam dilekçeye ne yazmalıyım ve dilekçeye ek olarak neler eklemeliyim...?

X ayında kanundan kaynaklanan askerlik görevimi yerine getirmek üzere birliğime teslim olacağımdan, sözleşmemi y tarihi itibariyle feshediyorum. İlgili sevk belgesini aldığımda tarafınıza ulaştıracağımı, ulaştırdığım tarih itibariyle kıdem tazminatı, kullanılmamış izin ücretlerimin ödenmesi için gereğinin yapılmasını bilgilerinize sunarım diyin yeterli.
Belgeyi ulaştırdığınızda gene ödenmezse, iş mahkemesinde dava açarak alabilirsiniz.

hakimARSLAN ' Alıntı:
Bu arada şefer bey işsizlik ödeneği almak için 600 gün gibi bir ödenek olması gerekiyor dediler ben part olarak çalıştırm yani 600 günlük pirim dolmadı bu konuyu da netleştirebilirsek çok sevinirim..
saygılar...

İşten ayrıldığınız tarih öncesi son 3 yıl içinde aynı veya değişik işyerlerinde toplam en az 600 prim gününüz ve son 120 gün kesintisiz priminizin yatırılmış ise mümkün,(burada son rapor günleriniz "kesintisiz"noktasında dikkate alınmaz ancak part-tıme çalışmanız nedeniyle 600 gün dolmadı ise yararlanamıyorsunuz)

eğer işten beni kovarsa müdür, elinde de ihtar var ve ben 2 yıldır çalışıyorum, kıdem yada ihbar tazminatı hangilerine hak kazanırım yada kazanamama durumum nedir.? vermeme gibi hakları var mı?

İşten çıkartma sebebine bağlı olarak değişir, elinde ihtar olmasına göre değil.

yani ben şuanda 5 gün raporluyum gitmiyorum işe pazartesi de 25 gün psikiyatr dan ayarlamaya çalışıcaz olmadı askerlik sebebi ile ayrılıyorum diyip sizin dediğiniz gibi dilekçe yazıcam vermezlerse ilerde paramı bende dava açıcam mecburen. galiba böyle olacak.. amacım 8 haziranı doldurmak ve yıllık izin ücreti de almak. çünkü öğrenciyim ve borçlarım var çok ihtiyacım olduğu için bu durumlara geldim..

bugün itibariyle heyet raporumu aldım arkadaşlar çarşamba günü çıkıyor sonunda halletik... yardımlarınız için çok teşekkürler..