Tazminatsız Fesih

Aile Problemlerım Yüzünden 2 Gün işe Gidemedim ve Haber Veremedim
iş Yerine Gittigimde Bana Tutanak Tuttular Savunmama Özel İşlerimden
Dolayı 2 Gün İşe Gelemedım Diye Yazdim Akşam Beni İşten Çikardilar.
Bügün eve İHTARNAME Geldi ve 4857 sayılı iş yazısının 25/II.(g)
Bendi Uyarınca Tazminatsiz Fesih Edilmiştir. Diyerek Bir Yazi Geldi
1 Yıl 8 Aydır Bu işyerinde Çalişmaktayım
2 Ay Deneme Süresi Diye Sigortamı Yapmadılar
2012 Yılının Ocak Ayına Kadar Hafta içi 11 Saat Cumartesi Günleri 8 Saat
Olmak üzere Haftalık 63 Saat Çalişiyorduk Sigortamız Günlük 7,5 Saatten
Yatıyor ve Bankaya Askeri Ücretten Gözüküyordu Kalan Ücreti Elden Alıyorduk
Ocak Ayından itibaren
Maaş Askeri Ücretten Sabah 8 iş Başi Akşam 18.30 Paydos Cumartesi
Günleri 16.00 a Kadar Çalişma Yapıyoruz ve Maaş Bodrosunda
Fazla Mesai Olarak Gözüküyor Ben Bu iş Yerınden Hiç Bir Hak Talep Edemezmıyım
Tazminatsiz Fesih Edilmiş Peki ihbar Alabılırmıyım
Yada Mahkemeye Versem Ne Gibi Sonuçlar Ortaya Çikar
İlginiz İçin Teşükkür Ederim ...

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: Tazminatsız Fesih

Mazeretsiz işe gitmediğinize göre işverenin işten çıkartması haklı sebeptir.
20 aydır çalıştığınıza göre 8 haftalık ihbar süreniz var. Bu yüzden işvereniniz sizden 8 haftalık brüt ücretiniz kadar ihbar tazminatı isteyebilir.

Öncelikle,olayınız ilgili İş Kanunu 25.maddenin son fıkrası gereği yargı yoluna başvurabileceksiniz.Olayınız da birçok husus sözkonusudur,detay inceleme yapmadan karar vermek yerine,önce şikayet yolunu kullanarak çsgbakanlığı bölge müdürlüğüne dilekçe verdikten sonra iş müfettişi gerekli incelemeleri yapacak ve size yazılı olarak bilgi verecektir. Bu duruma göre Karar vermek daha uygun olacaktır.
Yinede açıklık getirmeye çalışalım.
-devamsızlığınız,özür-mazeret nedenine bağlı ve belgelendirmeniz gerekir
-deneme süreside olsa sgk na bildirim yapılması şart,sgortasız çalıştırıldığınız bu dönem sanırım ispat olunabilir
-Fazla çalışmaların ispatıda size ait ,ancak bordroda f.çalışma yaptığınız belirtilmiş ve imzalamış iseniz işiniz zor,bu takdirde bordroda gösterilenden daha fazla çalıştığınızı ispat etmeniz gerekecek
-gerçek ücretin ispatıda size ait olacak

daynaft ' Alıntı:
Aile Problemlerım Yüzünden 2 Gün işe Gidemedim ve Haber Veremedim
iş Yerine Gittigimde Bana Tutanak Tuttular Savunmama Özel İşlerimden
Dolayı 2 Gün İşe Gelemedım Diye Yazdim
Akşam Beni İşten Çikardilar.
Bügün eve İHTARNAME Geldi ve 4857 sayılı iş yazısının 25/II.(g)
Bendi Uyarınca Tazminatsiz Fesih Edilmiştir. Diyerek Bir Yazi Geldi
1 Yıl 8 Aydır Bu işyerinde Çalişmaktayım
2 Ay Deneme Süresi Diye Sigortamı Yapmadılar
2012 Yılının Ocak Ayına Kadar Hafta içi 11 Saat Cumartesi Günleri 8 Saat
Olmak üzere Haftalık 63 Saat Çalişiyorduk Sigortamız Günlük 7,5 Saatten
Yatıyor ve Bankaya Askeri Ücretten Gözüküyordu Kalan Ücreti Elden Alıyorduk
Ocak Ayından itibaren
Maaş Askeri Ücretten Sabah 8 iş Başi Akşam 18.30 Paydos Cumartesi
Günleri 16.00 a Kadar Çalişma Yapıyoruz ve Maaş Bodrosunda
Fazla Mesai Olarak Gözüküyor Ben Bu iş Yerınden Hiç Bir Hak Talep Edemezmıyım
Tazminatsiz Fesih Edilmiş Peki ihbar Alabılırmıyım
Yada Mahkemeye Versem Ne Gibi Sonuçlar Ortaya Çikar
İlginiz İçin Teşükkür Ederim ...

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.
İstenen savunmada, haklı-geçerli ıspatlanabilir bir sebep belirtememiş olduğunuzdan , işveren kanundan doğan derhal fesih hakkını kullanmış.
- Kıdem tazminatı alamazsınız
- İhbar tazminatı alamazsınız.
senoleker ' Alıntı:
Mazeretsiz işe gitmediğinize göre işverenin işten çıkartması haklı sebeptir.
20 aydır çalıştığınıza göre 8 haftalık ihbar süreniz var. Bu yüzden işvereniniz sizden 8 haftalık brüt ücretiniz kadar ihbar tazminatı isteyebilir.
Haklı sebeple de olsa , sözleşmeyi fesheden taraf, ihbar tazminatına hak kazanamaz.

şeref aydemir ' Alıntı:
Öncelikle,olayınız ilgili İş Kanunu 25.maddenin son fıkrası gereği yargı yoluna başvurabileceksiniz.Olayınız da birçok husus sözkonusudur,detay inceleme yapmadan karar vermek yerine,önce şikayet yolunu kullanarak çsgbakanlığı bölge müdürlüğüne dilekçe verdikten sonra iş müfettişi gerekli incelemeleri yapacak ve size yazılı olarak bilgi verecektir. Bu duruma göre Karar vermek daha uygun olacaktır.
Yinede açıklık getirmeye çalışalım.
-devamsızlığınız,özür-mazeret nedenine bağlı ve belgelendirmeniz gerekir
-deneme süreside olsa sgk na bildirim yapılması şart,sgortasız çalıştırıldığınız bu dönem sanırım ispat olunabilir
-Fazla çalışmaların ispatıda size ait ,ancak bordroda f.çalışma yaptığınız belirtilmiş ve imzalamış iseniz işiniz zor,bu takdirde bordroda gösterilenden daha fazla çalıştığınızı ispat etmeniz gerekecek
-gerçek ücretin ispatıda size ait olacak
SGK ya bildirilmeyen dönem, SGK primlerinin daha düşük ücretten ödeniyor olması , fazla çalışma ücretlerinizin ödenmesi ile ilgili şikayetlerinizi, Çalışma Bakanlığı Bölge Çalışma Müdürlüğüne iletebilirsiniz.
Fazla çalışmalarınızın ıspatı mümkünse, iş mahkemesinde dava açarak almaya hak kazanabilirsiniz.
Varsa kullanmadığınız ücretli izin hakkınıza ait sürelerin de ücretinin ödenmesi gerekir.

keremcem ' Alıntı:
Haklı sebeple de olsa , sözleşmeyi fesheden taraf, ihbar tazminatına hak kazanamaz.

Teşekkürler; Başka bir ortamda bu konuyu tartışmıştık ve bir sonuca varamamıştık.
Eğer işçi iş akdini feshetmek istiyor ama ihbar tazminatından çekinerek bunu yapamıyorsa, izlemesi gereken yol, işe gitmemekten ibarettir.
İşe gelmeyen işçiyi işveren işten atmak zorunda. Bu durumda da işçi iş akdini fesheden taraf olmadığından ihbar ödemesi söz konusu olmayacaktır.

Bu durumda İş Kanunu 17/d'deki "Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır." hükmünün, işçi aleyhine işletilmesi imkanı ortadan kalkacaktır.

"İşçi işe gelmiyor ise, işverenin ihbar tazminatı alabilmesi için izlemesi gereken yol nedir?" sorusuna cevap bulamamıştık. Bunun cevabı varsa; öğrenmeyi arzu ederim.

Bir başka yerinde ise; fesih bildirimi mutlaka yazılı olarak yapılmaktadır demekte aynı zamanda.
Yani, işçi fesih bildirimini yazılı olarak yapmadığı sürece , fesih işçi tarafından yapılmış değildir ;)

MAZERETSİZ İŞE GELMEYEN İŞÇİNİN İŞ AKDİ HAKLI NEDENLE FESİH OLUNUR

--------------------------------------------------------------------------------

MAZERETSİZ İŞE GELMEYEN İŞÇİNİN İŞ AKDİ HAKLI NEDENLE FESİH OLUNUR
Çalışma hayatında İnsan Kaynakları Müdürlüklerinde çalışanları meşgul eden konuların başında işçilerin işverene haber vermeden işe gelmedikleri durumlar karşısında nasıl bir yol izleyerek iş akdi feshi konusunda sorunlar oluşmaktadır.
Çalışanlar ise haksızlığa uğrayarak İhbar ve Kıdem Tazminatı almadan işten çıkartıldıklarını öne sürerek Bölge Çalışma Müdürlüklerine şikayet etmektedirler.
Bunun yanında İş Mahkemelerinde dava açılarak haklar aranmaktadır.

4857sayılı İş Kanunun 25/II-(g) Maddesi:
4857 sayılı İş Kanunun 25.Maddesinin II- Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri bendinin (g) alt bendine dayanılarak karar verilmektedir.
''İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.''
Açıklamak gerekirse;
1.)İşçi İzin almadan yada haklı ,geçerli,inandırıcı bir sebebe dayanmadan,
2.)Ardı ardına 2 İşgünü ihlal etmesi,
3.)Bir ay içinde 2 defa herhangi bir tatili gününden sonra başlayan ilk iş günü,
4.)Bir ay içinde arka arkaya olmadan üç iş günü işe gelmemesi,
Bu şartlar karşısında işveren haklı nedenle iş akdi feshini gerçekleştirebilir.

4857/26.Maddesi Esaslarına Uyulması Şartı:
İşveren fesih hakkını İş Kanunu 26.maddesinde belirtilen süre içinde kullanmak zorundadır.İşveren bu eylemi öğrendiği andan itibaren 6 işgünü içinde yerine getirmelidir.

İşveren Nasıl Bir Yol İzlemelidir:
1.)İşveren varsa şahitlerle birlikte işçinin herhangi bir beyanda bulunmaksızın işe gelmediğine veya işyerini terk ettiğine ilişkin bir tutanak düzenleyecektir.
2.)Puantaj kayıtlarıyla yada düzenlenecek tutanaklarla işe gelmediğini veya işyerini terk ettiğini ve sonrasında izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın İş Kanunu 25/II-g maddesi gereği oluşması gereken mazeretsiz işe gelmeme yada işyerini terk etme şartlarından en az birinin mevcut olması durumunu (en az ardı ardına 2 işgünü, bir ay içinde 2 defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü veya bir ayda 3 işgünü işe gelmediğini) belgeleyecektir.
3.)İşçinin iş sözleşmesinde yer alan veya bildirdiği son adresine noter aracılığıyla göndereceği yazıda işçinin işe gelmediği günler belirtilecek, işe devam etmemesini gerektirecek geçerli bir mazereti bulunması halinde varsa belgeleriyle birlikte kendisine bildirim süresi verilerek o sürede bilgi vermesi istenilecek, kendisine verilen süre sonunda böyle bir mazeretin bulunmaması veya mazeret beyan etmemesi halinde iş sözleşmesinin İş Kanunu 25/II-g maddesi gereğince feshedileceği bildirilecektir.
4.)İşveren böyle bir durumda Sosyal Güvenlik Kurumuna vereceği APHB bildiriminde işten çıkış nedeni olarak İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih İş Kanunu 25/II-g maddesini (devamsızlığı) kullanmalıdır.Eksik Gün Formunda ve APHB (29) Kodu ile birlikte (15)Devamsızlık Kodu kullanılacaktır.
5.)SGK e-bildirge ile gönderilen APHB (29) Kodu kullanıldığından İŞ-KUR tarafından İşsizlik Sigortası haklarından yararlanamaz.Çünkü İşçi kusurundan kaynaklanan iş akdi fesihlerinde işsizlik sigortası hakları düşmektedir.
6.)İşveren işçinin devamsızlık nedeniyle işten çıkartıldığını ispatlayamazsa, işçiye ihbar tazminatı ve hak kazanması koşulu ile kıdem tazminatını da ödeyecektir.

Burada işverenler tarafından mazeretsiz işe gelmeyen işçi için hazırlanan tutanaklar usulune uygun hazırlanmalı,işçiye tebligatlar noter kanalı ile yapılmalıdır.İşçinin mazeret beyanı yada kendi savunmasını vermesi için noter tebligatına belirli bir süre konulmalıdır.Bu süre sonunda işçi tarafından mazeret veya savunma yapılmamışsa tekraren işçiye noter kanalı ile iş akdinin fesihinin 4857/25-II(g) nedeni ile fesh edileceği bilgisi verilmelidir.

Bu süreçler takip edilmeden işçinin savunmasına başvurulmadan yapılan tüm fesihler geçersiz sayılır.

İşçinin o aya ait Maaşı,Fazla Mesaisi ve Yıllık izin paraları ile birlikte,iş sözleşmesinden doğan hakları ödenecektir.

KAYNAK:VEDAT İLKİ

Yazı; işçinin devamsızlığı halinde tazminatsız olarak iş akdinin feshi hakkında. Ancak işçinin ihbar tazminatı ödemesi hususunda bir şey yok.
İhbar tazminatı ödeme korkusu ile işten çıkmaktan çekinen bir işçi, istifa etmek yerine devamsızlık ederse, ihbar tazminatından "yırtıyor" anlamı çıkartabilir miyiz?
Yani İş kanunundaki "işçinin ihbar tazminatı ödemesi" ifadesi "hikaye" dir; "İşçi isterse ödemez" midir?

Sn.Eker;
işten hemen ayrılmak isteyen, ama ihbar tazminatı da ödemek istemeyen , iş kanununa göre derhal feshe imkan tanıyan sebeplerden birine de sahip olmayan işçi, devamsızlık yaptığında, işveren işçinin işten çıktığını bilmemektedir. Bilinen tek gerçek işçinin ( bir sebeple) işe gelmediğidir.
İşe bir kaç gün üst üste habersiz, geçerli bir mazeret bildirmemiş olan işçinin iş sözleşmesini feshetme hakkı kazanır işveren( ama mutlaka bu hakkı kullanmak zorunda da değil :) )
İşe gelmeyen bu işçiyi işveren işten çıkartmak istiyorsa, önce ihtar gönderir, sebep bildirmezse işine son verileceğini bildirir ( yasal olarak bunu yapmak zorunda)
geçerli bir sebep bildirmeyen işçiyi de işveren ihbar süresine uyma zorunluluğu olmadan işten çıkartabilir. İşten çıkartılan işçiden ihbar tazminatı talep edilemez. :) Bu durumda ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğünden yırtan taraf işçi değil işverendir :)

Ha , aynı işçi, işten ayrılacağını yazılı olarak bildirir ve ihbar süresine uymadan ayrılırsa,
o zaman işverenin ihbar tazminatı talep hakkı doğar, ki bu durumda da o işçi ihbar tazminatı ödemekten yırtamaz .

Sayın Keremcem;
Yukarıdaki yazımda işverenin ihbar ödemeden işçiyi çıkartmasının yolunu değil, İŞÇİNİN ihbar ödemeden işten çıkmasını irdeliyorum.
Ben işçi isem ve işten ayrılmak istiyorsam; neden yazılı istifa verip ihbar tazminatı ödemek zorunda kalayım ki?
Tabii ki yazılı istifa vermem. İşten çıktığımı bırakın yazılı; sözlü olarak bile işyerime söylemem.
Bu durumda gerçekte kendi isteğim ile işten çıktığım halde ihbar ödememiş olmaz mıyım?
İşçinin ihbar ödemesi, işçinin "yazılı olarak" istifa etmek gibi bir hata yapmadıkça söz konusu değildir diye düşünüyorum.

senoleker ' Alıntı:
Yukarıdaki yazımda işverenin ihbar ödemeden işçiyi çıkartmasının yolunu değil, İŞÇİNİN ihbar ödemeden işten çıkmasını irdeliyorum
.(yanlış anlamıyorsam)
A-Ben işçi isem ve işten ayrılmak istiyorsam; neden yazılı istifa verip ihbar tazminatı ödemek zorunda kalayım ki?
B-Tabii ki yazılı istifa vermem. İşten çıktığımı bırakın yazılı; sözlü olarak bile işyerime söylemem.(madem ayrılmakta kararlısınız elbette söylemeyebilirsiniz)
C-Bu durumda gerçekte kendi isteğim ile işten çıktığım halde ihbar ödememiş olmaz mıyım?(Hayır ödemeniz gerekir,işveren sizin kendi isteğinizle işten çıktığınızı,çıkmak istediğinizi bilemez,çünkü bu noktada siz henüzz iradenizi ortaya koymuş değilsiniz
D- İşçinin ihbar ödemesi, işçinin "yazılı olarak" istifa etmek gibi bir hata yapmadıkça söz konusu değildir diye düşünüyorum.Doğru,istifa dilekçesi vermediniz ,zaten işede gitmiyorsunuz,o zaman 3 gün işe gitmeyin işveren haklı nedenle fesih yapsın,sizde ihbar ödememiş olursunuz

şeref aydemir ' Alıntı:
D- İşçinin ihbar ödemesi, işçinin "yazılı olarak" istifa etmek gibi bir hata yapmadıkça söz konusu değildir diye düşünüyorum.Doğru,3 gün işe gitmeyin işveren haklı nedenle fesih yapsın

O halde başa dönüyoruz;
Bu durumda İş Kanunu 17/d'deki "Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır." hükmünün, işçi aleyhine işletilmesi imkanı ortadan kalkacaktır.

Çünkü bu kuralı bilen işçinin yazılı bir dilekçe ile istifa etmesi bence akla uygun değil. Yazılı istifa edenlerin tümü bu kuralı bilmediğinden bu yolu kullanıyorlar bence.

İş kanununda ya da uygulamada bir sorun var o halde.

Ben düzeltme yapmıştım özür.
Sorgulayıcı mantığınızı takdir etmek isterim,ama başa dönmeyelim.Belki cv.başvuru formu kısmen bilgi verirsede,henüz iş hayatımızda,son işveren işcinin ilk işverende ki hizmetine ilişkin bilgi alma,edinme ihtiyacı hissetmiyor,aslında araştırma yapmasında fayda var,işcilerimizde ne olur ne olmaz,yada iyi niyet içinde gerçeği beyen ederek,bildirim süresine uymadan istifa etmek suretiyle ayrılmak istemektedir,bu duruma bağlı olarak her işveren değilsede,bazı işverenlerde haklı olarak işciden i.tazm.talep etmektedir.(karşı örnek vermek gerekirse,işveren geçerli nedenle fesih yapar işciye bu hakkı tanımazsa bu defa işveren işciye ödeyecek)
M.17 de bu durumu, taraflar aleyhine yorumlamamak gerekir,çünkü bu durum gayet mantıklı ve olması gereken durumdur.Aksi takdirde,taraflar daha da madur olurlar.
Kanunun uygulamasında sorun yok bence,belkide biz sizin iletinizi gereği gibi anlayamamışızdır.

Bana sorun gibi gelen ya da benim anlayamadığım nokta şu:
Kanuna göre ister işçi ister işveren olsun, iş akdini feshederken bildirim süresini gözetmek zorunda. Bildirim süresine uyulmazsa "ihbar tazminatı" ödemek zorunda ve her iki taraf için de geçerli bu.
Ama kanun uygulaması ile bunu yapamıyor. Yani kanun her ne kadar "tazminat öder" diyorsa da, tazminatı ödeyecek olan taraf işçi ise, çok basit bir hile ile bu tazminatı ödemeyebiliyor. Bu da kanunun amacına ulaşamamasına sebep oluyor. Yani bu kanun kitapta yazsa da, günlük hayatta uygulanamıyor.
Uygulanmama sebebi ise, ister haklı ister geçerli sebeple fesih olsun, iş akdini fesheden tarafın ihbar isteyemeyeceği kuralı. Bu kural, kanunun bahsettiğim maddesinin işçi aleyhine uygulanmasını imkansız kılıyor.

Bu "etrafından dolanma" yı engellemenin benim aklıma gelen tek yolu ise, devamsızlık sebebi ile fesihte, işçinin devamsızlık için geçerli bir sebebi olduğunu ispatlaması istenmesi ve ispatlayamama durumunda ihbar tazminatına hükmedilmesi.

Bilmiyorum ama işveren gerçekten ahlaksızmış sen 20 ay çalış sadece 2 gün işe gelme özel nedenlerden dolayı(tabi sık sık yapmıyorsanız) bir de üstelik mesaini ücretini resmileştirmesin, ücretini asgariden bildirsin yaptığına bak.

Direk şikayette bulun elinde yüksek maaş aldığına dair işverence verilmiş belge varsa çok iyi olur kanıt olarak sunarsın..Hatta mesailere kaldığına dair bir evrak bunlar çok işe yarar.. Hatta ve hatta arkadaşların mesai ye kaldığında ihbar et sigortasız işçi çalıştırıyorlar diye baskın yapsınlar.
Hangi yolvarsa ara derim.