TDHP'de Hesap Ekleme

Merhaba arkadaşlar;

iki sorum olcak:

Birincisi;

alınan malların iadesi hangi hesapta izlenir.

Diğer bir sorumda

tek düzen hesap planında kodu verilmiş ancak hesap ismi yazmayan hesaplara, ilgili bulunduğu gruba göre istediğim hesabı açabilirmiyim.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

alınan malların iadesi yine 153 alacaklı çalışarak 391 alacaklı çalışarak kayıt yapılır ve nazım hesapları istediğiniz gibi kullanabilirsiniz

TDHP tek rakamlı ve 2 rakamlı hesap tanımlarına uymak şartı ile 3 rakamlı boş kodları istediğiniz isimle kullanabilirsiniz. Ancak gib mizan gönderme gibi işlerde sizin açtığınız hesapları tdhp tanımlı uygun hesaba aktarmak zorunda kalacağınızı da unutmayın.

Sayın Alp-Er,

Alış iadeleri için esasen bir hesap öngörülmemiştir. Ancak iadelerin dönemler itibari ile alım maliyetlerine yaratacağı etkiler gözönüne alındığında "150" gurubu hesaplardan yapılması ( dönemsel işlem kayıtları yapılıyorsa özellikle ) pek uygun değildir. İade ise bir nevi satış olduğundan "602" hesabın kullanılması ve diğer gelirler içinde yer alması daha uygundur. Matrah - KDV kontrolü için ise 391 hesap altında bir alt hesap açmanızı öneririm.

ksimkesyan ? 602 nolu hesabı kullandığında dönem sonu stoğunu nasıl tutturuyorsun ? iade edilen değer kadar stoktan düşmezsen nasıl envanterin tutabilir anlamadım ?

Merhabalar,
Alış iadelerinin ilgili hesabın alacağına kaydedilmesi daha doğru bir işlemdir. TDH planı açıklamasında 150-157 grup için "satılması veya herhangi bir nedenle çekilmesi halinde maliyet bedeli ile alacak kaydedilir" şeklinde açıklama yapılmıştır. İade işlemi de maliyet bedeli ile çıkışı gerektiren bir işlemdir. Ayrıca sayın ksimkesyan'ın dediği gibi 602 hesabın kullanılması aslında satış olmayan bir işlemin satış gibi görünmesini ve raporlanmasını gerektirir ki muhasebenin doğru gösterim gibi temel ilkelerinden birine aykırıdır. gelir tablosu açısından nihai kar zarar değişmeyebilir ama kar marjı, net karlılık gibi rasyoları bozacağı kesindir.

Merhabalar,
Alış iadelerinin ilgili hesabın alacağına kaydedilmesi daha doğru bir işlemdir. TDH planı açıklamasında 150-157 grup için "satılması veya herhangi bir nedenle çekilmesi halinde maliyet bedeli ile alacak kaydedilir" şeklinde açıklama yapılmıştır. İade işlemi de maliyet bedeli ile çıkışı gerektiren bir işlemdir. Ayrıca sayın ksimkesyan'ın dediği gibi 602 hesabın kullanılması aslında satış olmayan bir işlemin satış gibi görünmesini ve raporlanmasını gerektirir ki muhasebenin doğru gösterim gibi temel ilkelerinden birine aykırıdır. gelir tablosu açısından nihai kar zarar değişmeyebilir ama kar marjı, net karlılık gibi rasyoları bozacağı kesindir.

Sayın kbaybora,

öncelikle 150-157 gurup için sizin söylediğiniz tarzda bir açıklama yazmaz. Yazması da mantıklı olmaz. 150 hesap için İlk Madde ve Malzeme , 157 için Diğer ( artık, hurda ) gibi kavramlar getirilmişse doğru da olmaz. "İşletmeden Çekilmesi" kavramı ise tamamen farklıdır, amacının dışında kullanılması ilkesini anlatır.

Analiz konusuna gelince satış analizi için bakmanız gereken oranların değerlendirilmesi bukadar basit ifade edilemez, salt gelir tablosundan rakkamlar aldığınızı düşünsem 602 hesabın yer aldığı alanı (Brüt Satışlar / 3 ) ayrı tutarım. Rapor yazmak her işletme için yeniden değerlendirilip tasarlanan bir yapıdır. Üniter olduğunu düşünemeyiz.
Üstelik "dönemsel kayıtların yapıldığı durumda" dediğim işlemler için ise yaratacağınız "maliyet" sıkıntısını hiç düşünmemişsiniz.

602 hesap altında açacağınız alt hesapları uygun şekilde düzenlemek tüm rapor/analiz tekniklerinde yapacağınız çalışmalar için kolaylık ve doğruluk sağlayacaktır.

Bence Ticari Mal İadelerinde Ayrı hesap olarak tutmak isteniyorsa 154 Ticari Mal İadeleri(-) Açılıp kullanılabilir.
Sayın Kevork bey, Eğer işletme Finansal analiz kullanmıyorsa dediğiniz gibi olabilir ama kullanılıyorsa Gelir tablosu analizlerini Yüksek miktardaki iadeler büyük oranda etkileyebilir.

Sayın Kevork,
Verdiğim cevabı kontrol etmeden yayınlamanın cezasını çekiyor gibiyim. 150 yerine 153 demeliydim ve çekmekten kastımda işletmeden çekme değil ambardan çekmedir. Üstelik bu ifade benim değil tebliğde yazan ifadedir. Satış analizi için bakılması gereken oranlar oldukça basittir aslında. Gelir tablosundan bakarsanız da 602 hesabı dışarıda bırakma zahmetine katlanmaktansa bu hesaba hiç kayıt yapmama zahmetine katlanmak daha mantıklıdır. Rapor yazmanın her bir işletme için ayrı ayrı değerlendirilmesi fikrinize katılıyorum. Üniter bir yapı olmayabilir ancak temel mantık her işletme için aynıdır. Kar marjı hesabı her işletmede brüt karın net satışlara oranıdır. Siz ister toplam satıştan 602 hesap toplamını düşün isterseniz 602 kullanmadığınız yerde toplam satış rakamını alın. Üstelik mali tabloların analizinde asgari bilgi sahibi olan herkesin anlayacağı bir dil kullanmak temel prensiptir.
Dönemsel kayıtların yapıldığı durumlarda ilave bir maliyet yükleneceğinizi de sanmıyorum. Nihayetinde satılan malın maliyeti hesaplama yöntemi tektir. DBS+DİA+Sİ-Aİ-DSS=SMM bunu değiştirme imkanınız yoktur. Mali tablonuzu gören herkes sizin bu işlemleri daha önceden yaparak nihai durumu tabloya yansıttığınızı düşünecektir. Yinede olaya farklı bir bakış açısı getirdiğiniz için şahsım adına teşekkür etmek isterim.

Sayın ugurcadir,

Önceki başlıklarda açıkladım, TDHP'nın en önemli eksiğidir "Alış İadeleri" nin belirlenmemiş olması. Ancak planın ruhuna bakarsak iade bir düzeltme kaydı olmadığı için 150 gurubunda iade işlemek diğer hesapların da işleyiş tekniğine bakarak pek uygun değil. 150 - 153 tekniğindeki yapı da çıkışların esasen imalat bağlantılı olaylar için düşünüldüğünü ( veya şube sevkiyatlarında yer değişikliği ) görüyoruz. Bu konu için çok uzun yazabilirim çünkü ayrıntı da çok maalesef, kısa bir örnek vereyim. Ocak ayında aldığınız malların bir kısmını eylül ayında iade ederseniz artık 150 gurubundan çıkmak bence sıkıntılıdır, ancak ocak ayında iade ederseniz mal hiç gelmemiş kabul edilebilir. Böylece ocak ayı maliyetleriniz değişmez ancak eylül ayı maliyetleriniz ( ortalama değeriniz bozulur ). sadece 153 hesap kullanılan işletmeler için belki çok önemli olmayabilir ancak imalat yapanlar için önemlidir. Bu nedenle kullandığımız alt hesapları hep en geniş anlamda düşünürüz, analiz ve rapor tekniklerinin en geniş anlamda sunulabileceği şekilde. Gelir tablosu analizlerinde de iadeler bu şekliyle ayrı bir kalemde bulunursa değerlendirilmesi de kolay olur. Bu rakamı biliyorsanız sonucun etkilenmesini de engellersiniz. Bir önemli ayrıntı da KDV matrahı edeniyledir, 391 hesap karşılıklarının 600 gurubu içinde bulunması tespit kolaylığı da sağlar, özellikle yüksek sayıda fatura tanzim edilen firmalarda bence dikkat edilmesi gereken bir husustur ki bunu çok yaşadım.

Sayın kbaybora,

Sizden önce bahsettiğiniz açıklamanın tebliğin hangi bölümünde yazıyorsa lütfen söyleyin okumak istiyorum. Tabi "çekmek" kavramı da sizin dediğiniz gib değildir mali teknik böyle açıklamaz.
Analiz zahmet olarak görülmesi gereken bir konu değildir, zahmet olur diye Hesap Planında ayrıntıdan kaçınmak doğru bir yaklaşım olmazsa gerek ancak bu sizin tercihiniz. Dönemsel kayıtların yapıldığı yerde ek maliyet olur dememişrtim, maliyetleriniz değişir demiştim yukarda açıkladığım ocak/eylül nedeniyle. ( sadece 153 hesap kullananlar için daha az önemli olabilir. ) Kaldıki raporlama tamamen ayrı bir konu oldu çıtı başımıza UFRS nedeniyle. ( Yasal düzenlemeler pek uygulanılırlık bırakmamış olsa da. )
Bu arada bakış açınıza olan yararım nedeniyle de memnun olduğumu belirtmek isterim.

Kevork bey, Hiçbir maliyet hesabında 150 maliyeti etkilemez. İadeyi bundan düşmekte bir anlam ifade etmez. Sizin kullandığınız 602 olayını muhasebe dönemi geçtiği zaman kullanıyorum yani 2013 yılında aldığım malzemeyi 2014 yılında iade yaptığım zaman.

150 Üretim maliyetini etkilemez çünkü. Üretimde kullanılan kısmı için 710-730 virmanlı çalışır

Kevork bey, Hiçbir maliyet hesabında 150 maliyeti etkilemez. İadeyi bundan düşmekte bir anlam ifade etmez. Sizin kullandığınız 602 olayını muhasebe dönemi geçtiği zaman kullanıyorum yani 2013 yılında aldığım malzemeyi 2014 yılında iade yaptığım zaman.

150 Üretim maliyetini etkilemez çünkü. Üretimde kullanılan kısmı için 710-730 virmanlı çalışır

Sayın ugurcadir,

Bu yazdığınızdan sonra bu konuda birşey söylemem gereksiz aslında. 2013 / 2014 dönemi ile ilgili olarak söylediğiniz cümle zaten yeterli. Herhalde her malın üzerine alım tarihini not düşüyorsunuz. Sizin işiniz zor.

150 hesapların 710 - 730 "Virmanlı" çalıştığını bilmiyordum söylediğiniz iyi oldu, bu konuyu da okuyup öğreneceğim. 153 ve 159 da bunlara dahil mi ?

TDHP komple yenilenmesi düşüncesindeyim.
Şu hali ile satıştan iade için 610 hesap tanımlanmışken alıştan yapılan iade için açık bir tanım yoktur. Eğer yaptığımız alım iade ediliyor ise 150 ve 153 hs hangisinde ise o hesaba kayıt atmak gerekir. 150 ve 153 hesap açıklamalarında "iade" kelimesi geçmese de tanımlarından bu sonuç çıkarılabilir. 602 hs açıklamarı göz önüne alınır ise bu hesabı kullanmak hatalı olur.

Sayın ugurcadir,

Bu yazdığınızdan sonra bu konuda birşey söylemem gereksiz aslında. 2013 / 2014 dönemi ile ilgili olarak söylediğiniz cümle zaten yeterli. Herhalde her malın üzerine alım tarihini not düşüyorsunuz. Sizin işiniz zor.

150 hesapların 710 - 730 "Virmanlı" çalıştığını bilmiyordum söylediğiniz iyi oldu, bu konuyu da okuyup öğreneceğim. 153 ve 159 da bunlara dahil mi ?

Barkod makinası okuyunca seceresi çıkıyor malzemenin, 153 için Bir önceki yorumda yapılabilecek bir konudan bashsetmiştim. 159 (verilen sipariş avansları hesabı) ne için kullanıyorsunuz?

Kevork bey, Çok bilgili bir kişisiniz. Hatta benim bilgimin belkide 10 katına sahipsiniz. Ama çok kapalı ve katısınız. Bilgileriniz dogmatik niteliğinde olduğunu düşünüyorsunuz. Buna dışındaki görüşler ise sizin için yanlış olduğunu.

Son düzenleme:
Sayın Arkadaşlar,

Alış İadesi konusunun TDHP içindeki durumunu zaten yazdım. Bazan hafızamızı zorlamak gerekiyor. Bu konu yeni tartışılmamıştır. Arşivi karıştırınca birşeyler ele geçiyor. Artık baskısı bulunmayan TDHP (1993) kitabı yazarı Bülent Üstünel konu ile ilgili olarak "Vergi Dünyası" dergisinin Kasım 2000 sayısında bu konu ile ilgili bir makale yazmış ve makalede ilgili bölümde şu açıklamayı yapmıştır;

Fizikî mal iadesi :
Ambara fiilen girmiş ve muhasebeye kayıt düşülmüş bir malzemenin sonradan satıcı firmaya iadesi aynen bir satış işlemi gibi muhasebeleştirilir. Ancak, kesilecek iade faturası ve irsaliyesi üzerinde, bunun bir iade işlemi olduğu belirtilerek geliş faturasına atıf yapılmasında, izleme kolaylığı açısından fayda vardır.

Bilindiği gibi ne TTK nede VUK tanımlarında "İade Faturası" bulunmamaktadır.

Barkod makinası okuyunca seceresi çıkıyor malzemenin, 153 için Bir önceki yorumda yapılabilecek bir konudan bashsetmiştim. 159 (verilen sipariş avansları hesabı) ne için kullanıyorsunuz?

Kevork bey, Çok bilgili bir kişisiniz. Hatta benim bilgimin belkide 10 katına sahipsiniz. Ama çok kapalı ve katısınız. Bilgileriniz dogmatik niteliğinde olduğunu düşünüyorsunuz. Buna dışındaki görüşler ise sizin için yanlış olduğunu.

Bu yorumumun nedenini anlamışsınızdır. Barkon dekniğini tabiki biliyorum. Sizin işkolunuzun yada alım satım konunuzun ne olduğunu bilmiyorum, ancak meseleye ben sizin gibi bakmıyorum. Yukarda yazdıklaıma bakarsanız daha geniş kapsamlı her işkoluna uygun olabilecek bir yapıyı oluşturmayı daha uygun bulduğumu söylemiştim. Kaldıki her iş kolunda ne yazıkki sizin zöylediğiniz gibi standart paket kodlaması bulunmuyor. Basit örnek; Migrosta her bakliyat torbası belirgin ölçü/ağırlıktadır ve barkot taşır. Ancak bu malı tedarik ettiği satıcının örneğin pirinci nasıl aldığını bir düşünün. Söylediğiniz mümkünmü. Değil tabi. Veya bozulma ve sonkullanma tarihleri olan gıda ambalajlarında "Üretim Lot" numaraları ve tarihleri olmasına rağmen yine örneğin domates salçası konservesinde tüm bu bilgiler varken salçayı üreten firmanın tarladan aldığı domatesler için aynı şeyleri söylemek mümkünmü.

11 sayılı başlıkta yazdıklarım genel durumu özetleyen bir yorumdu. Burada da illa böyle yapılması gerekir dememiştim, benim tecrübelerim ve yaşadıklarım bu nitelikte davranmayı gerektirdiğini anlatıyor. Aslında Üstünel'in makalesinde yazdığına uygun davranmayı düşünsem doğrudan 601 hesabın kullanılması gerektiğini söylemem gerekir. Ancak daha önce bahsettiğim gibi mallar "153" değilse ( 153 su kaldırır ) neredeyse 601 hesap için imkansız demem gerekir.

Çoğu arkadaşımız yapmamıştır, başlarına gelmesini de hiç istemem (kendim dahil), kazayla TDHP konusu diğer Finansal Tablolar istenmeye başlansa inanın tüm bu söylem ve alışkanlıklar değişir. Birçok yerde kullanılan Hesap Planları yeniden ele alınıp düzenlemeye tabi tutulur.

Velhasıl benim TDHP bakışım ve kullanımım yayınlandığı ilk günden bu yana ( 26.12.1992 ) yaşananlar ve çalışmalarımla ilintilidir. Bazı konularda ise alındığı IAS 26 nın incelenmesi sonucudur.

Bu kadar agresif olmaya gerek yok. Bilgi ne kadar artarsa tevazu da o kadar artmalıdır.

Son düzenleme: