Telafi Çalışması Hk.

Merhaba değerli forum üyeleri;

Özel sektörde çalışan bir personel 4 saat , saatlik izin istemiştir.İşveren inisiyatifi ile izin verilmiştir.Kullanılan 4 saatlik izni 2 aylık süre içerinde personelin de talebi doğrultusunda "telafi çalışması" olarak değerlendirebilir miyiz?

Teşekkürler.

Merhaba değerli forum üyeleri;

Özel sektörde çalışan bir personel 4 saat , saatlik izin istemiştir.İşveren inisiyatifi ile izin verilmiştir.Kullanılan 4 saatlik izni 2 aylık süre içerinde personelin de talebi doğrultusunda "telafi çalışması" olarak değerlendirebilir miyiz?

Teşekkürler.

Değerlendirebilirsiniz. Personelden yazılı evrak almanız iyi olur. Günlük 11 saati aşmamanız gerekiyor.

Ek,
kanun ve sözleşme kapsamında işçiye verilmesi zorunlu olan izinleri kullanan işçiye telafi çalışması yaptırılamaz.

Bir konu daha eklemek istiyorum.Kanunda saatlik izin kavramı yok diye biliyorum.Fakat bazı meslektaşlarım günde 2 saati aşmamak kaydıyla saatlik izin verilebilir personelin hakkıdır diyebiliyor.Aldığım bir eğitimde saatlik izinler toplamı birleştirilerek eksik gün olarak düşülebiliyor.Bu konuda ki net bilginiz nedir?

Bir konu daha eklemek istiyorum.Kanunda saatlik izin kavramı yok diye biliyorum.Fakat bazı meslektaşlarım günde 2 saati aşmamak kaydıyla saatlik izin verilebilir personelin hakkıdır diyebiliyor.Aldığım bir eğitimde saatlik izinler toplamı birleştirilerek eksik gün olarak düşülebiliyor.Bu konuda ki net bilginiz nedir?

Bir ihtimal bunu söyleyenler personelle yapılabilecek bir sözleşmeyle işverenin işçiye tanıyabileceği bir hakkı kastetmiş olabilirler. Yoksa mesai saatlerinde işçi işinin başında hazır bulunmalı ve işini yapmalıdır. (Ücretli, ücretsiz izin hallerini konu dışında tutuyorum)
Normal şartlarda işçinin mesai saatlerinde gelmediği saatler birleştirilip 7,5 saat olduğunda maaşından kesilebilir.