Telefon Faturaları Hk.

Herkese iyi çalışmalar diliyorum. Telefon , su , iski v.b. işletmenin ana faiyet konusu ile ilgili olmayan firmalarla iligli alımlarınızı hangi hesapta izliyorsunuz acaba? Bu konuda bi terettüde düştüm ama ben. kendim işletmenin ana faliyet konusu ile olmadığı için 329 da takip ediyordum . bi arkadaşım ısrarla 320 takip edilir diyor . 320 işleyişide

320- SATICILAR
İşletmenin faaliyet konusu ile ilgili her türlü mal ve hizmet alımlarından kaynaklanan senetsiz borçların izlendiği hesaptır. Ortaklar, ana kuruluş, iştirakler ve bağlı ortaklıklara olan senetsiz ticari borçların bilanço dipnotlarında gösterilmesi gerekir.
İşleyişi:
Senetsiz borcun doğması ile bu hesaba alacak, ödenmesi halinde borç kaydedilir.

olarak yer almakta.

Acaba bu konuda bi fikir vermek isteyen varmı acaba, Eğer o hesabın sebebini de yazabilirse çok iyi olur.

teşekkürler...

Ynt: Telefon Faturaları Hk.

320 Hsabın açıklamasını okuyunuz lütfen.Mal ve hizmet alımlarını kapsar.

serkan_akdag18 ' Alıntı:
Herkese iyi çalışmalar diliyorum. Telefon , su , iski v.b.

Bu Tür Giderler İçin ;

381. GİDER TAHAKKUKLARI
Gelecek aylarda ödemesi yapılacak ve kesinlikle belgeye dayalı gider tahakkuklarının izlendiği hesaptır.

Diğer Mal V e Hiz.Alımarı İçin ;

Diğer ticari borçlar
İşletmenin esas faaliyeti ile ilgili olarak ortaya çıkan ancak yukarıda belirtilen ticari borçlardan her hangi bir hesaba yazılamayan borçlardır. Bu tür bir borç meydana geldiğinde 329. DİĞER TİCARİ BORÇLAR hesabı alacaklandırılır. Bu borcun ödenmesi durumunda borçlandırılarak kapatılırlar.

Kanımca Elektrik,Su Telefon Esas faaliyet gideri değil yardımcı hizmet gideridir....
Elektrik, telefon, doğalgaz vb.gibi gider faturaları ilgili dönemine gider yazılıp kdv si indirim konusu yapılır.Bunun karşılık hesabı olarak 320 değil 381 hesabı alacaklandırılır.320 hesapta işle ilgili mal ve hizmet alışlarının kayıtları tutulur.
Ödeme tarihine de 381 borçlandırılıp, 100,102 vb.alacaklanır.

Dediğiniz gibi 381 hesap kullanımı luzumu halinde yapılmalıdır.Fatura bir onceki aya ait olarak kesildiyse örneğim mart faturası yazıp nisanda kesildiyse dediğiniz olabilir.Ancak ilgili ay içerisinde kesildiyse telekomun carisinin 381 hesapta olması mantıksız olacaktır.Bu nedenle telekomun carisi her halükarda 320 hesapta olmalı.Giderlere ilişkin faturalar ilgili aydan sonra geldiğinde 381 hesaba atılmalı ve gidere ilişkin ay içerisinde giderleştirilmelidir.Dediğim gibi 381 hesaba direk telekom diye bir cari açılması bence mantıksız olacaktır.