Telefon Faturalarındaki Özel İletişim Vergisi Gider durumu

İyi günler yayınlarınızı severek okuyup takip etmekteyim. Size bir sorum olacaktı bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Türkcell faturalarında veya cep telefon faturalarında (Türk Telekom, Türkcell, vodofone) öiv var (cep telefon faturalarında özel iletişim vergisi alınmakta) bunu gider mi kaydetmemiz mi? gerekiyor yoksa kanunen kabul edilmeyen gider mi bu konuda yazı aradım ama bulamadım kimine göre kanunen kabul edilmeyen gider diyor kimi normal gidere atıyorum diyor konu ile ilgili yazı veya muhasebe kaydı nasıl olması gerekiyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Merhaba
Özel İletişim Vergileri Kanunen Kabul Edilmeyen Giderdir.KKEG sayılan giderleri incelediğinizde bunu görebilirsiniz.Ayrıca kurumlar beyanı ekindeki KKEG dökümüne de baktığınızda bu vergilerin ayrıca tabloda satırı olduğunu ve bilgi olarak ayrıca istendiğini de göreceksiniz.Dolayısıyla KKEG sayılıp sayılmaması gerektiği konusunda bir tereddüt yoktur,KKEG'dir.Fakat burada sıklıkla karıştırılan konu kullanılan hesap planıdır.Ben KKEG sayılan giderlerin,öncelikle kendi gider grubu altında ayrı,sonra da nazım hesaplarda ayrı takip edilmesi gerektiğini savunan biriyim.Çok ekstrem durumlar haricinde (matrah artırımı,yapılandırma veya başka bir sebeple) 689 altında kesinlikle takip edilmemesi gerektiğini düşünüyor ve savunuyorum.Bu konuda mücadelemiz halâ devam etmektedir.:)
Nacizane size tavsiyem,telefon vs.giderleri hangi gider grubu altında takip ediyorsanız özel iletişim vergilerini de o hesabın altında takip etmenizdir.
Örneğin 740 altında ise aşağıdaki gibi alt hesap tanımlaması yapabilirsiniz.Aynı şekilde 9'lu nazım hesaplarda da izleme hesaplarını açabilirsiniz.

740.02 HABERLEŞME GİDERLERİ
740.02.01 - Telefon Giderleri
740.02.02 - Özel İletişim Vergisi (kkeg)

900.01 - Özel İletişim Vergisi (kkeg)
910.01 - Özel İletişim Vergisi (kkeg)

gibi..Ben,telefon faturalarını kaydederken, kdv'yi 191 , özel iletişim vergisini örneğin 740.02.02, alacaklı hesabı 100/102/320/336/329 artık hangi hesapta takip ediyorsanız, kalan bakiyeyi de 740.02.01 hesabına alırım.
Rakamsal gidelim. 100 lira telefon faturasının 20 lirası kdv 10 lirası özel iletişim vergisi ise;
740.02.01 - 70,00
740.02.02 - 10,00
191 - 20,00
329 - 100,00
şeklinde kaydederim.