Telekom Faturası

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan YAKAMOZZ
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhabalar benim şirketım aracı yolda kaza geçirdi telekomun cihazlarına zarar vermıs doğal olarakta telekom zarara karsılık fatura kesmış. faturayı işlerken sizce nasıl işlemeliyim.

Ynt: Telekom Faturası

Kanun Ad KURUMLAR VERGİSİ KANUNU (YENİ)
Madde No 11

(1) Kurum kazancının tespitinde aşağıdaki indirimlerin yapılması kabul edilmez:

g) Sözleşmelerde ceza şartı olarak konulan tazminatlar hariç olmak üzere kurumun kendisinin, ortaklarının, yöneticilerinin ve çalışanlarının suçlarından doğan maddî ve manevî zarar tazminat giderleri.

Bu tür zarar tazminatlarının gider yazılabilmesi için teşebbüs sahibinin kusuru olmaması gerekir. Kaza raporu incelenmelidir. Sürücü şahsın kusuru mevcut ise gider kabul edilmez. Sonuçta şahıs alkollü de olabilir.

Sn. Türk_bey'in görüşüne katılıyorum.

İşletme sahibinin kusuru dışında olan zararlar gider yazılabilir. Aynı zamanda personelin üçüncü kişilere verdiği zararlar nedeniyle ödenen tazminatlar gider yazılabilir.

CEVAPLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER EVET HATA BİZİM PERSONELİMİZDE OLDUĞU İÇİN FATURAYI BİZE KESTİLER.

Sayın YAKAMOZZ

Evet. Gider yazabilirsiniz.

Saygılar.

YAKAMOZZ ' Alıntı:
CEVAPLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER EVET HATA BİZİM PERSONELİMİZDE OLDUĞU İÇİN FATURAYI BİZE KESTİLER.

Bu durumda kabul edilmeyen giderler arasına yer vermeniz gerekir.

Türk_bey ' Alıntı:
YAKAMOZZ ' Alıntı:

Sayın Türk_bey

Yanılıyorsunuz. KVK Madde 11'i gözönünde bulundurmanız çok normal. Ancak GVK 40 ve 41. Maddeleri atlıyorsunuz.

Teşebbüs sahibinin kusurundan kaynaklanmayan ceza ve tazminatlar gider yazılabilir.

Saygılar.

ozdgn ' Alıntı:
Türk_bey ' Alıntı:
YAKAMOZZ ' Alıntı:

Sayın Türk_bey

Yanılıyorsunuz. KVK Madde 11'i gözönünde bulundurmanız çok normal. Ancak GVK 40 ve 41. Maddeleri atlıyorsunuz.

Teşebbüs sahibinin kusurundan kaynaklanmayan ceza ve tazminatlar gider yazılabilir.

Saygılar.

Borçlar yasasına göre teşebbüs sahipleri tarafından istihdam edilenlerin hizmetlerinin ifası sırasına yapmış oldukları hasardan mesul olduklarına hükmetmektedir.

Eğer teşebbüs sahibi kusurlu sayılmıyorsa tazminat ödemeye zorlanamaz. Bu durumda ödenmeyen tazminatın gider yazılması da mümkün değildir.

Kusursuz sorumluluk ilkesi diye bir kavram vardır.
Yani örneğin şirket aracı kaza yaptı ise şirket sahibi (anonim ise yönetim kurulu) her şart altında sorumludur.

Ya da işvereinin kusursuz sorumluluğu diyebilriz.
Burda önemli olan nokta bu kazanın ticari faaliyetin yürütülmesi ile doğrudan bağlantılı olmasıdır.
Örneğin şirket aracı şirketin işi için seferde iken kaza yapmış olmalıdır.

Konu teşebbüs sahibinin istihdam ettiği personelin kusuru sonucu ortaya çıkan bir tazminattır. Dolayısıyla;

GVK Md. 41

6. Her türlü para cezaları ve vergi cezaları ile teşebbüs sahibinin suçlarından doğan tazminatlar

Yani İndirilemeyecek giderler arasında teşebbüs sahibinin kusurundan dolayı ortaya çıkan tazminatlara atıfta bulunuyor. Bunların hangileri olduğunu hepimiz biliyoruz.

Gelirler Eski Genel Müdür Yrd. Sn. R.Bıyık'ın Giderler ve İndirimler isimli kitabında bu konu geçmektedir.

Aynı şekilde yazıyorum;

aa-Personelin Üçüncü Kişilere Verdiği Zararlar Nedeniyle Ödenen Tazminatlar

Gelir Vergisi Kanununun 40k. maddesinin 3 numaralı bendinde belirtilen koşulların gerçekleşmesi halinde, işletme personelinin üçüancü kişilere verdiği zararlar nedeniyle ödenen tazminatlar gider yazılabilir. Örneğin;

-İstihdam edilen şoförün yaptığı tarafik kazasında meydana gelen hasar için ödenen tazminat,
-İşletmeye ait aracın sebebiyet verdiği kazada yaralanan şahsa veya ölen şahsın ailesine ödenen tazminat,

gider yazılabilir.

Şeklinde yorum getiriyor. Daha doğrusu bu tezini danıştayın verdiği 4 adet karara ve idarenin verdiği 2 adet özelgeye dayandırıyor.

İkna olmaz iseniz bu kararları ve özelgeleri paylaşabilirim. Yeterki konu açıklığa kavuşsun ve sizin içinize sinmiş olsun.

Saygılar.

Sn. ozdgn

Konu zaten uygulamada yerleşmiş ve nettir. İşle ilgili olmak ve orantılı olmak kaydıyla ödenen tazminatlar gider yazılabilir. (Burda özellikle yazılabilir deyimini kullandım. Özel durumlar olabilir diye)

nguroy ' Alıntı:
Sn. ozdgn

Konu zaten uygulamada yerleşmiş ve nettir. İşle ilgili olmak ve orantılı olmak kaydıyla ödenen tazminatlar gider yazılabilir. (Burda özellikle yazılabilir deyimini kullandım. Özel durumlar olabilir diye)

Üstad

Sayın Türk_bey'in bu konuda net olması açısından ben kendi yazımda netlik ifadesini kullandım. Yani genel anlamda değildi.

Sizin görüşünüzle hemfikirim. İşle ilgili olmak, orantılı olmak ve sözleşmeye dayalı olan giderler indirilebilir.

Saygılar.

Ben gider yazılamaz demiyorum.

Gider yazılabilmesi için ,

Teşebbüs sahininin kusuru dışında gerçekleşmiş olmalı,
İşle ilgili olmalı,
Karar veya mahkeme ilamına dayalı olmalı.

Ortada Türk Telekom kurumunun kararı olduğu açık, ancak teşebbüs sahibinin kusuru muğlak durumda. Yolda aracın lastiği patlamış vs. nedenle kazaya sebeiyet verilmiş ise gider yazılabilir. Ancak başta belirtiğim gibi sürücü alkollü olabilir veya herhangi bir trafik kuralını ihlal etmiş olabilir bunların irdelenmesi gerekir.

Teşebbüs sahininin kusuru dışında gerçekleşmiş olmalı, EVET
İşle ilgili olmalı, EVET
Karar veya mahkeme ilamına dayalı olmalı. DAVALIK OLUNMAMIŞ

Ancak DAVALIK OLUNMADIĞI halde ve sizin söylediğiniz "Alkollü olabilir veya herhangi bir trafik kuralını ihlal etmiş olabilir" cümlenize cevap olan;

Danıştay 4. Dairesi 1984/4286 Sayılı Kararına göre; "Kaza raporuna göre 8/8 oranında kusurlu bulunan sürücünün kaza sonucu ölümüne neden olduğu kişinin mirasçılarına ödenen tazminatın gider yazılmasında isabetsizlik yoktur."

Şeklinde karar çıkmış. Yani 8/8 suçlu bile olsa gider yazılmasında bir sakınca görülmemiş.

Saygılar.

eğer bu bir kurumlar vergisi mükellefi ise ve bu mükelleflere haiz bir kanun var ise, o da kurumlar vergisi kanunu adını taşıyor ise ve de o kanundada sayın türk bey'in kanundan alıntı yapmış olduğu " Sözleşmelerde ceza şartı olarak konulan tazminatlar hariç olmak üzere kurumun kendisinin, ortaklarının, yöneticilerinin ve çalışanlarının suçlarından doğan maddî ve manevî zarar tazminat giderleri." metni geçiyor ise çalışanının suçundan ötürü bana kalırsa bu kesinlikle KKEG'dir. ama eğer bu bir gelir vergisi mükellefi bir işletme olsa idi gider olurdu diye düşünüyorum

batlı ' Alıntı:
eğer bu bir kurumlar vergisi mükellefi ise ve bu mükelleflere haiz bir kanun var ise, o da kurumlar vergisi kanunu adını taşıyor ise ve de o kanundada sayın türk bey'in kanundan alıntı yapmış olduğu " Sözleşmelerde ceza şartı olarak konulan tazminatlar hariç olmak üzere kurumun kendisinin, ortaklarının, yöneticilerinin ve çalışanlarının suçlarından doğan maddî ve manevî zarar tazminat giderleri." metni geçiyor ise çalışanının suçundan ötürü bana kalırsa bu kesinlikle KKEG'dir. ama eğer bu bir gelir vergisi mükellefi bir işletme olsa idi gider olurdu diye düşünüyorum
Kanun maddesi çok açık, 5520 sayılı Kanun 21.06.2006 tarihinde yürürlüğe girdiğine göre daha önce dayanak gösterilen Danıştay Kararlarının tarihlerinin 1984 ve 1996 tarihleri olduğuda görülmektedir, yeni kanun maddesinin uygulanmasıyla ilgili yargı kararlarına bakmak daha doğru olacaktır.

açıkça belirtili kanun maddesi var iken neden yargı kararlarına bakma ihtiyacı duyuyorsunuz. her kanun metnini uygulamaya sokmadan önce yargı kararları mı arıyacağız?