Tembel Olduğu İçin İşletme Okudu.İş Bulamadı.Boğaziçi Üniversitesinde Prof Oldu

Tembellikten işletmeyi seçtim?

Profesör Dr. Mustafa Dilber de ilk işletme mezunlarından. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü?nde pazarlama ve yönetim dersleri veren Dilber, Gökçe Bayındır gibi yüksek okula mühendislikle başlamış, sonradan iş idaresine geçmiş. Bu kararını zorunluluktan aldığını söyleyen Dilber, ?İşin ucunda tembellik de vardı. Mühendislik zordu. Başarılı olamadık. Neredeyse bölümden atılacaktık, imdadımıza işletme bölümü yetişti? diyor.

Akademisyenliğin de kendi seçimi olmadığını söyleyen Mustafa Dilber, ?Peki neden akademisyen oldunuz? sorusuna ilginç bir öyküyle yanıt veriyor:

?Aslında akademisyen olmayı planlamamıştım. Amerika?ya gezip tozmaya, bir de master yapmaya gitmiştim. Orada Amerikalı bir kızla evlendim. Ailem bunu tasvip etmedi ve bana yaptıkları tüm maddi yardımı kesti. Parasız kaldık. Amerika?da iş bulup çalışmak da kolay değildi. Tek şansım doktora yapmaktı. Çünkü, ancak doktora yaparsam iş bulmam kolaydı. O zamanlar Amerika?da hocalık yapmak en kolay işti. Derken doktoraya başladım.

Minnesota Üniversitesi?nde yaptığım doktoradan sonra Türkiye?ye geri döndüm. Boğaziçi?nde hoca oldum. Oysa okurken planlarım bambaşkaydı. Babamın fabrikası vardı, Amerika?dan dönünce ben de gidip fabrikada çalışacaktım. Güzel bir kız yüzünden bunu yapamadım, hoca oldum?.

capital

Ynt: tembel olduğu için işletme okudu iş bulamadı boğaziçi üniversitesin de prof oldu

Yani bu yazının ana fikri nedir. Tembel olursanız işletmeci mi olursunuz diyor?

Ynt: tembel olduğu için işletme okudu iş bulamadı boğaziçi üniversitesin de prof oldu

Yok üstat babanın parası varsa gider amerikada master da yaparsın üstüne Boğaziçinde hocada olursun, olmadı gider fabrikanın başına geçer sabah akşam para sayarsın adamın yazıda babam parayı kesti dediği yerde sorması ayıp doktorayı hangi parayla yapmış herhalde babasının harçlığı kesti dediği zaman vatandaşa ayda bi 10,000 dolar geliyordu onuda zaten paradan saymıyorlardı :mad: :mad: :mad:.

Bazıları doğuştan o kadar şanslıki adamların önünde 20 tane seçenek oluyor kolejlerde okuyorlar cepleri para ile doluyor yurtdışı imkanları 18 inde araba ohhhh yarını düşünmüyorlar ama ben ve benim gibilerse bir yerlere gelmek için afedersiniz İT gibi çalışıyor,ellerinden gelen her şeyi yapıyor

Benim üniversite okuduğum yıllarda 6 arkadaş köhne bir evin bodrum katında kalıyorduk, yatak bulamamıştım iki koltuğu birleştirip yatak yapıp yatıyordum, okula minübüs parası bulamadığımızdan sabahın köründe kalkıp 1 saat yol yürüyorduk,okulda ucuz yemek bulduğumuzda kıtlıktan çıkmışcasına saldırıyorduk biz bu şartlarda okurken daha gerisini anlatsam boğaziçindeki ABD de okumuş babası fabrika sahibi olan hocaya ayıp olur

Ynt: Tembel Olduğu İçin İşletme Okudu.İş Bulamadı.Boğaziçi Üniversitesinde Prof Oldu

evet hadi herkes acikogretim okusun bir yandanda muhasebe burosunda calissin :) bu yazinin amaci o gibi geldi bana

Ynt: Tembel Olduğu İçin İşletme Okudu.İş Bulamadı.Boğaziçi Üniversitesinde Prof Oldu

ikafali aynen dediğin gibi yapsında öğretim görevlisi olsun bakalım yapabiliyormu. aöf de okuyup muhasebe bürosunda çalışarak belgeyi alabiliyorsa zaten profluk verilmesi lazım zaten. :D

aofde okuyup muhasebe burosunda calisip belgeyi alabilmek
dostum simdiden terledim.ne adamlar var degilimi :)

İşte Ben O adamlardan biriyim ;D ;D