Teminat Çeki Karşılığı Rotatif Kredinin Muhasebeleştirilmesi

Merhaba Arkadaşlarım/Üstadlarım;

Bir konuda sizin fikirlerinizi almak istiyorum.

Banka ile yapılan protokol ile 500 000,00 ytl limitli rotatif kredi tahsis edildi fakat şart olarakta 650 000,00 ytl'lik müşteri çeki ciro edilmem ve bu rakamı mufaza etmem isteniliyor.

Bunun muhasebeleştirilmesinde tereddüt yaşıyorum. Tek düzen hesap planını da inceledim net bir şeyler bulamadım.

Kafama takılanlar ise;

-Kredinin vadesi belli değil bunu 300 ,303, 400 hs.lardan hangiise yazacağım?
-Verilen çekleri hangi hesapta takip edeceğim? Bu çekler vadesi geldiği zaman rotatif krediden düşülecek bu kaydı nasıl yapacağım?

Bu konudaki görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

İyi çalışmalar, hoşçakalın.

Slm Muratsayar;

Kredinin rotatif olmaması belirli bir vadesi olmadığı anlamına gelir.Ancak uygulamada çek karşılığı verilen krediler kısa vadeli kredi kabul edilmektedir. Bu nedenle 300 ana hesap altında izlemeniz mantıklıdır.

102. 01 X bankası ... hesap (b)
300,01 x bankası kredi (a)

Müşteri çekleriniz aldığınız zaman hangi ana hesap altında izliyorsanız. (çoğunlukla 121 hesap) teminata verdiğiniz çekleri de aynı ana hesap altında izlemelisiniz.
Örnek:
121,01... Alacak senetleri cüzdanı
121,02.... teminata verilen senetler. gibi.

Çekler tahsil edildikçe dekont gelecektir. O zaman
300,01 X bankası kredi xxxxx (b)
121,02 teminata verilen çekler xxxx (a)
şeklinde kayıt yapabilirsiniz.

Merhababalar Sayın nguroy;

Cevabınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

İyi çalışmalar, hoşçakalın.

Merhabalar

Sorulan soruya verilecek cevabın soran kişi için bir kıymeti harbiyesi kalmamıştır herhalde. Ancak, bundan sonra okuyacaklar için bir faydası olur düşüncesi ile yazıyorum.

Rotatif krediler “Firmalara açılan faizi üç aylık dönem sonlarında ödenen, borç bakiyesi kullanım ve tahsilatı zaman zaman artan veya eksilen rotatif (yani dönüşümlü) türde nakit kredilerdir.”

Burada asıl dikkati çeken bu kredi teminat ı için çek alınması hususudur. Bu tamamen usulsüz, kanunun ruhuna aykırı bir işlemdir. Çek bir kredi aracı olamaz. Çek de vade olmaz. Çek ibraz edildiğinde ödenmesi gereken bir ödeme aracıdır.(TTK. m.707). Çekte havale bir kayıt ve şarta bağlanmaz (TTK m.692)

Bir çekin keşide edilebilmesi için muhatap nezdinde çek bedelini karşılayacak miktarda keşideci emrine tahsis edilmiş ve üzerinde çekle tasarruf edilebilecek bir karşılık bulunmalıdır. (TTK m.695 I. c-1)

Çek’ de asli şekil şartlarından biri de keşide günüdür. Keşide günü özellikle ibraz süresini ve kambiyo yeteneğini tayin ve tespitte önemli rol oynar. Keşide gününün tespitinde çek üzerindeki tarih değil, gerçek keşide günü, yani teslim esas alınır. Bu da muhasebe kayıtları ile tespit edilir.

Özetle, piyasanın kanunlar dışında kendine has kanunları var. Ama bir ihtilaf halinde sonuç ne olur bu şüpheli. Bu konuda verilen bir Yargıtay kararı özeti şöyledir:

ÇEKLERDE VADE OLMAZ. ÇEK,İBRAZINDA ÖDENİR. GEÇERSİZ SÖZLEŞME TARAFLAR YÖNÜNDEN BİR HAK VE BORÇ DOĞURMAZ. BU NEDENLE DAVACI, ZARARININ TAZMİNİNİ DE İSTEYEMEZ. (Yarg. 13. HUKUK DAİRESİ E.990/6296 K.990/5920 T.04.10.1990)

Çekin hukuki yapısı hakkında bu bilgilerden sonra yapılan bu kanuna aykırı işlemin nasıl muhasebeleştirileceği konusuna gelince; Bu tamamen bilanço dışı bir işlendir. Bu nedenle nazım hesaplarda takip edilmesi gerekir. Çek verildiğinde şu kaydın düşülmesi gerekir:
Kod:
______________________    /   _______________________

920 KIYMETLERİMİZİ TEMİNAT ALANLAR        XXX

921 TEMİNATTAKİ KIYMETLERİMİZ          XXX
                   921.90 Teminattaki Diğer Kıymetlerimiz

_____________________    /   ________________________
Çek geri alındığında da bu işlemin tersi yapılarak hesap kapatılır.

Sn. Erol

Çekte vade olmaz açıklamanız için teşekkürler. Elbette salt şekilsel yorum yaparsak söylediğiniz doğrudur. Ancak uygulama sizin de çok iyi bildiğiniz gibi malesef böyle değildir.
Sizin yorumunuza göre biz firmamıza vadelei çek almayacağız :oops:
Kazara alsak da kayıt etmicaz , vadeleri gelsin diye patronun cebine havale edicaz, tabi bu çekin veren firmaların da cari hesaplarına alacak kayıt etmicaz ve onları sürekli borçlu olarak görücaz . Ayrıca sene sonu envanterde de elimizdeki müşteri çeklerini hiç saymıcaz.

Peki acaba keşide günü üzerine yazılmazsa ve siz kayıtlara almadı iseniz nasıl saptanacak.
Ayrıca ibraz süresine uyulup uyulmadığı nerden bilinecek.
Bu konu uzar gider ama malesef yasal boşluk olsa da piyasa çok aşırı derecede vadeli çek kullanıyor. Bunu hiç kimse göz ardı edemez. Nitekim bankalarda göz ardı edemiyorlar ki çek mukabili kredi kullandırıyorlar.
Saygılarımla