Temizlik Sektörüne Yönelik Aracılık Faaliyetlerinde Vergi

Merhaba Arkadaşlar,

Foruma yeni üye oldum, ve bir soru sormak istiyorum, bilenler yardımcı olursa sevinirim.

Temizlik sektörüne yönelik aracılık yapacağım bir iş kurmayı düşünüyorum, ve ödemeyi ben alacağım, komisyonumu alıp, temizlikçinin ücretini vereceğim. Bu durumda, temizlikçi (gündelik çalışan) fatura kesmediği/kesemediği için, onlara yaptığım ödemeyi nasıl göstereceğim?

Örneğin sahibinden.com'da gitarını 1000 tl'ye satan kullanıcı, bu paranın 900 tl'sini alıyor. Sahibinden.com kendine kalan 100 tl ile, hem 1000'tl lik ödemenin banka komisyonu vs'sini ödüyor, hemde kendi giderlerini karşılıyor. Dolayısıyla 900'yi fatura kesmeden bir şekilde gider gösteriyor olmalı, ama nasıl?

Tabi benim örneğimde ortada bir ürün olmadığı ve yapılan iş bir hizmet olduğu için senaryo değişebilir. Ama şuanda hiçbir temizlikçi vergi ödemezken, ben aracılık yaptığımda, bu temizlikçinin vergisini ödemem mantıklı olmamalı?

Çok teşekkürler şimdiden.

Sayın tosih;

SORU :Temizlik sektörüne yönelik aracılık yapacağım bir iş kurmayı düşünüyorum, ve ödemeyi ben alacağım, komisyonumu alıp, temizlikçinin ücretini vereceğim. Bu durumda, temizlikçi (gündelik çalışan) fatura kesmediği/kesemediği için, onlara yaptığım ödemeyi nasıl göstereceğim?

CEVAP : Ödemeyi siz alıp Komisyonda alacağınız için Vergi Mükellefi olup fatura kesmeniz gerekir. Ayrıca Temizlikçilerin ücretini ödeyeme işi süreklilik arz edeceğinden onları da sigortalı yapıp ödemelerini maaş bordrosunda gösterip gider yazabilirsiniz .Tabi Gündelik işlerde herzaman aynı işçiyi çalıştırmasanız bu tip ödemeleri Gider Pusulası ile de yapabilirsiniz.

SORU : Örneğin sahibinden.com'da gitarını 1000 tl'ye satan kullanıcı, bu paranın 900 tl'sini alıyor. Sahibinden.com kendine kalan 100 tl ile, hem 1000'tl lik ödemenin banka komisyonu vs'sini ödüyor, hemde kendi giderlerini karşılıyor. Dolayısıyla 900'yi fatura kesmeden bir şekilde gider gösteriyor olmalı, ama nasıl?

CEVAP : Fatura kesmeden gider olmaz Sahibinden.com' da firma, kişi yer kiralıyor veya hosting bedeli ödüyordur bu tip ödemeler gider yazılır.

SORU : Tabi benim örneğimde ortada bir ürün olmadığı ve yapılan iş bir hizmet olduğu için senaryo değişebilir. Ama şuanda hiçbir temizlikçi vergi ödemezken, ben aracılık yaptığımda, bu temizlikçinin vergisini ödemem mantıklı olmamalı?

CEVAP : Hiç bir temizlikçinin vergi ödemediğini nereden çıkardınız. Onlarda vergi ödüyorlar belkide sizden daha fazla .Nasıl mı ? Bordroya eklesen adamın daha eline maaş geçmeden Vergi ve Sgk kesiliyor. Gider Pusulası düzenlesen VUK 103
II sıradaki dilimi aşarsa beyan edecek. Sen vergisini ödüyorsun ama diğer yönden Gider yazıyorsun

Forum dışı kaynaklardan aldığım öneri, buradaki ile benzer: Gider pusulası kesmek veya sadece alınan komisyon kadar komisyon faturası kesmek.