Temizlikçi Sigortalı Sayılırmı

Bir sorum olacak bilgisi olan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum.

Şubemizin temizlik işleri için ihtiyaç duyulduğunda 1-1,5 saatliğine bir bayan gelmekte ve ücreti günlük veya haftalık olarak gider makbuzu ile ödenmektedir. Bu kişi başka ofislerede temizliğe gitmekte bizim şirketimizle akti bir bağı yok.

Burda temizlikçi bayanın sigortalı işçi olmasını gerektircek bir durum varmıdır. Varsa hangi mevzuata dayanır.

Ynt: Temizlikçi Sigortalı Sayılırmı

İş kazası olursa başınız ağrır. Bunun dışında genel uygulama sizinki gibidir.

İş kazası değil ama davalık olduk
anlamadığım bu kişi evlere temizliğe gitse sigortalı olması gerekmiyor, ofisleri temizlediği için sigortalı olması gerekiyor. Bunu hangi menvuzata dayandırmak gerek bulamadım.

Aslında evde de gerekiyor ama kimse yapmıyor.

Merhaba
Ev işlerine giden kişiler için de sigorta yapmak ve güvenlik tedbirlerini almak işveren ev sahibine aittir.
Temizlik yaparken cam silerken kaza geçiren bir kişinin sorumlulukları iş sahibine aittir.
İşyeriniz bünyesinde ki temizlikçiyi tam gün ve tam ay çalıştırsaydınız sigorta yapmak zorunda olduğunuz gibi,
günde 1-1,5 saat gelen kişiyi de kısmi süreli (part time) çalışan statüsünde sigortalı yapmanız gerekirdi.

ama bu kişi düzenli olarak her gün gelmiyor, ihtiyaç olduğunda çağırılıyor ve günlük ücreti ödeniyor.
Ayrıca işyeri ile akdi sözleşmesi olmayan bu kişiye kıdem/ihbar izin tazminatı ödenmesi gibi bi durumda çıkabilir mi? Bu sonuçlanmamış bir dava ve bilirkişi raporunda bu yönde de düşünceler var.

Bir kişi bir işyerinde 3 türlü çalışabilir.
1-İşveren bordroya alır ssk vergisi öder. (kaç gün ise kısmi çalışma)
2-Kendi namına çalışıyodur. Fatura keser.
3-Başka bir firmanı elemanıdır firma stopajlı fatura keser.

Bunun dışında hepsi kaçak

nguroy ' Alıntı:
Bir kişi bir işyerinde 3 türlü çalışabilir.
1-İşveren bordroya alır ssk vergisi öder. (kaç gün ise kısmi çalışma)
2-Kendi namına çalışıyodur. Fatura keser.
3-Başka bir firmanı elemanıdır firma stopajlı fatura keser.

Bunun dışında hepsi kaçak
[/quote

Çok doğru

Şirket, sadece ihtiyacı olduğu zaman , düzensiz bir şekilde çağırıyorsa sigortalı yaptırmanın gerek olmadığını, gider pusulasıyla ödeme yapılabileceğini düşünüyorum. Aynı şey başka hizmetler için de geçerli değil mi? Örneğin şirket, mükellefiyet açtırmamış bir kişiden arızi olarak mesela tercüme hizmeti alsa gider pusulası kesilmesi gerekir, sigortalı yaptırmak gerekmez. Aynı şekilde düzensiz, sadece ihtiyaç olduğu zaman gelen temizlikçiye de gider pusulası ile ödeme yapılabilir diye düşünüyorum. Ama iş, haftada bir gelecek, haftada 2 gelecek şeklinde düzenli bir hale dönüşürse sigortalı yapmak gerekir tabi.