Temmuz 2008 Genel Muhasebe

arkadaşlar,finansal muhasebe sınavında Yevmiye kayıtlarında açıklama notu koyma zorunluluğu var mı nota etkisi varmı?cevaplarsanız sevinirim.teşekkürler

Ynt: finansal muhasebe sınavında kayıtlar

ben mart sınavına girdim. yaptığım hiç bir kayıdın yanına açıklama notu koymadım. ve geçtim. ama tabiki de bu benim naçizhane fikrim.
selamlar...

Ynt: finansal muhasebe sınavında kayıtlar

bende açıklama notu yazmadım hatta bilançoyu yetiştiremedim 81 aldım bilginize....

Ynt: Finansal Muhasebe Sınavında Kayıtlar

Açıklama Yazmana gerek yok.. sadece sorunun sıra numarası ile cevabın sıra numarası aynı olsun yeter.

açıklama yapmanıza gerek yok. kayıtları doğru yaparsanız çok rahat geçiyorsunuz. ben gelir ve bilançoyu yapmadım 60 aldım.

açıklama istemelerinin amacı:ben bu işten anlıyorum,şu şu nedenden dolayı böyle yazdım diyebilmektir...

:-\Arkadaşlar bu finansal muhasebeden maddelerden bazıları yanlış yaptım mı çok puan kırıyorlar mı ayrıca bilanço ve gelir tablosunu yapmadan geçenler varm mı kağıt düzenide önemliymiş doğrumu acaba bu dersi geçmede önerileriniz var mı yardımcı olursanız çok sevinirim herkese başarılar

Hermadde birbirinden bağımsız olarak puanlama yapılıyor.Kağıt düzeni önemli.Tüm hesaplara ait kebirleri açmak.Aktif hesaplar,pasif hesaplar,gelir tablosu hesaplarını ayrı başlıklar yazarak T leri oluşturdum.Açılış kaydı önemli ayrı bir puan alıyorsunuz,kapanış kaydıda.Ayrıca soruda istenmesede K.D.V tahakkukunu yapmak ayrı puan getirir.Gelir tablosunu tam yaptım.Bilançoya vaktim yetişmedi sadece kapanış kaydını yaptım.Kağıdım çok düzenliydi.Cetvel kullanarak yaptım.Yevmiye maddelerini yazarken hesap koduyla beraber hesap adlarını büyük harfle,alt hesaplarını küçük harfle yazmak ,borç, alacak sütunlarını cetvelle ayrıca çizmek vs.gibi ince detayların hepsine uydum.Bilanço olmadığı halde 91 ile geçtim.Kursda bize söylenen ince noktalar bunlardı.Tabi muhasebe bilgisi ve doğru hesapları kullanmaksa en önemlisi.Başarılar dilerim.

Ynt: Temmuz 2008 Genel Muhasebe

:)o zaman maddelerde hiç yanlış olmamsı gerekir diyosunuz ama ben hep maddeleri yapmıştım kayıtları 40 aldım gelir ve bilançoyuda düzenlemek gerekiyor zannedersem bu ders için önerdiğiniz kitaplar hangileri yardımcı olursanız seviniri hekese başarılar

Ercan Bayazıtlı nın çözümlü genel muhasebe problemleri..
Orhan Sevilengül çözümlü genel muhasebe problemleri..

Benim tahminim Muhasebe sınavında,
1) Açılış Kaydı
2) Varsa Açılış kaydından sonraki düzeltmeler.
3) Dönem içi işlemler
4) Dönem içindeki aktarmalar ( İmalat işletmesi buraya haddinden fazla ağırlık verebilirler )
5) Dönemsonu işlemler
6) Kapanış fişi ( çoğu kişi bu fişi tutturmadan, tabloları çizmeye kalkıyor ;D sonuçta insan unsuru doğru bile yapsan büyük deftere yanlış geçirebilirsin. )
7) Büyük defter kayıtları ( Özellikle kapatılması, nasıl kapatılacağı hakkında tebliğde madde bile var arkadaşlar )
8 ) gelir , bilanço

valla ben 7.aşamaya kadar yaptım, dönemsonunda 1 hesap yanlış incelemelerime göre bakalım cevap kağıdını hangi asistan okuyacak ;D

Yevmiye maddelerini envanter kayıtlarını ve kebir hesapları yaptım. sonra kapanış kaydını da yaptım(kapanış kaydı tutmuyordu ve yazım kötüydü okuyamadılar sanırım) sonra gelir tablosunu yaptım ( yarım )
kaç alırım sizce

Ben Kasım-2007 sınavında Tleri bilanço gelir tablosu hepsin yaptım. Kapanış kaydını unuttum bitek. 82 aldım. Sanırım bikaç yevmiye maddem yanlıştı.

Yevmiye maddelerinizin doğruluğundan tam olarak eminseniz bilanço-g.tablosu çok puan getirmiyor diye biliyorum. Sonuçta önemli olan olayın özü. Kayıdı doğru yapamadıysan istersen kar dağıtım tablosu yap boşuna yani. Herkes emeğinin karşılığı alır inşallah.

dehanın genel muhasebe cevaplarında satış iadesi işlemini yaptıktan sonra 152/620 kaydı yapılmamış, bende mi bi sorun var

stajyer32 ' Alıntı:
dehanın genel muhasebe cevaplarında satış iadesi işlemini yaptıktan sonra 152/620 kaydı yapılmamış, bende mi bi sorun var
dehanın ilk kayıtları bile yanlış.. bakarım şimdi kesin onlarda sorun vardır

elfin ' Alıntı:
stajyer32 ' Alıntı:
dehanın ilk kayıtları bile yanlış.. bakarım şimdi kesin onlarda sorun vardır
evet haklısın bu durumda bulduğu kar yanlış aşağıdaki kayıt yapılmalıydı.
152 6000
620 6000

arkadaşlar finansal temmuz soru ve cevaplarını siteye atarsanız sevinirim bu derste nelere dikkat etmek gerekiyo bilgilerinizi bizimle paylaşırsanız beni mutlu eder herkese başarılar kolay gelsin