Temmuz 2008 SMMM Yeterlilik Sınavına Dair...

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan mkulte
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Temmuz 2008 Yeterlilik Sınavı Ne Zaman Açıklanır?

• Bayramdan Önce

Kullanılan: 0 0.0%
  • Bayramdan Sonra

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0
Ynt: Temmuz 2008 SMMM Yeterlilik Sınavına Dair...

çalışanlar listesinden silinmeyi gerektiren haller ;sm,smmm,ymm lerin çalışma usul ve esasları hakkındaki yönetmelik(madde 35) ve bu yönetmelikteki yapılan son değişiklikteki bent ; Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlerin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (21.11.07) olabilir.

başvurular yönetmeliğine göre diyor soru cevapta aynen gülümsenin yazdığı 10.maddedir.

çok çalıştım meslek hukukuna artık beynimde bilgi alacak yer kalmamıştı. buna rağmen soruları görünce şok oldum. kıyının köşenin tozu alınmış. muhtemelen okurken insaflı olacaktır. umutsuzluğa kapılmayın. mart döneminde vergiyede zor demiştik ama güzel not vermişlerdi. bundada bir hayır vardır belki. moralinizi bozmayın.

Meslek hukuku 1. soru nedir peki? Bi fikri olan var mı cevap hakkında. Ben baya baya yorum yaptım da.. :)

meslek hukuku
1.soru a şıkkı
II ? DÜZENLEMENİN AMACI:

Bu düzenleme; bilanço usulünde defter tutan gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin faaliyet ve sonuçlarının sağlıklı ve güvenilir bir biçimde muhasebeleştirilmesi, mali tablolar aracılığı ile ilgililere sunulan bilgilerin tutarlılık ve mukayese edilebilirlik niteliklerini koruyarak gerçek durumu yansıtmasının sağlanması ve işletmelerde denetimin kolaylaştırılması amacıyla yapılmıştır.

meslek hukuku soru 1
b ) şıkkı

Bu Tebliğle getirilen Muhasebe Usul ve Esasları:

a) Hesap dönemi takvim yılı olanlarda 1.1.1994 tarihinden,

b) Özel hesap dönemi kullananlarda 1994 takvim yılı içinde hesap dönemlerinin açıldığı tarihten,

geçerli olmak üzere yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer.

VIII ? 1993 HESAP DÖNEMİ İÇİN İHTİYARİ UYGULAMA :

Yukarıdaki bölümde açıklandığı üzere, bu Tebliğ kapsamına giren mükellefler bu Tebliğle belirlenen Muhasebe Usul ve Esasları'na 1994 hesap döneminden başlamak üzere uymak zorundadırlar. Ancak bu mükellefler istemeleri halinde 1993 hesap döneminde de muhasebe sistemlerini belirlenen usul ve esaslara uygun olarak yürütebileceklerdir.

Tebliğ olunur.

bundan emin değilim

meslek hukuku soru 1
c) V ? YAPILAN DÜZENLEMENİN VERGİ MEVZUATI İLE İLİŞKİSİ VE YAPTIRIMI :

Bu düzenleme kapsamında bulunan işletmeler, muhasebe sistemlerini bu Tebliğ ve Eki?nde öngörülen kurallara uygun olarak yürüteceklerdir. Ancak vergiye tabi kârın tesbiti aşamasında vergi kanunlarında yer alan özel hükümleri gözönünde bulundurmak zorundadırlar. Diğer bir anlatımla, bu düzenlemede yer alan kavram ve ilkeler ile mali tabloların düzenlenmesi ve sunulmasına ilişkin esaslar çerçevesinde düzenlenecek mali tabloların tekliği değiştirilemez olup; işletmeler söz konusu mali tablolardan hareketle vergiye tabi safi kazancın tespitinde vergi mevzuatı uyarınca istenilen bilgileri sağlayacak şekilde gerekli düzenleme ve hesaplamaları yapacaklardır.

Belirlenen muhasebe usul ve esaslarını uygulamak zorunda oldukları halde, buna uymayanlar hakkında 213 sayılı Vergi Usul Kanunu ile 3568 sayılı Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununun ilgili hükümleri uyarınca gerekli cezai işlemler uygulanacaktır.

bundanda emin değilim
ama 1 nolu muhasebe sistemi uygulama tebliğini inceleyin. bana cevaplar bunlar gibi geldi. ben ömer dumanın kitabındada buna benzer şeyler okumuştum ordan ne kaldıysa yazdım.

bu arada vergiden sınava giren arkadaşlar 4.soruda ek olarak

Damga vergisi Beyannamesi 20 Ocak 2008 beyan son günü
26 Ocak 2008 ödeme son günü

yanlışım varsa düzeltin...

aokten ' Alıntı:
bu arada vergiden sınava giren arkadaşlar 4.soruda ek olarak

Damga vergisi Beyannamesi 20 Ocak 2008 beyan son günü
26 Ocak 2008 ödeme son günü

yanlışım varsa düzeltin...

evet a.ş. oldugu için damga vergisi beyannamesi verilmesi gerekir ve son gün 20-26 doğru.
bravo valla ben girsem a.ş. oldugunu farkedip de damga vergisini hatırlamazdım büyük ihtimalle.

Selam Vergi mevzuatında 4. soruda damga versini dikkate almayın diyor...
Yazılması gerekenler;
KDV
MUHTASAR
ÖTV
KURUMLAR GEÇİCİ
KURUMLAR
BS

Gülümse meslek hukukunda 3.sorunun b şıkkını doğru yaptım yazmışsın. ne yazdın? ben Birlik tarafından 3568 sayılı kanunun ilgili maddesinden aldığı yetki ile getirilmiştir yazdım.

meslek hukuku 1. sorunun cevabı buda olabilir
Yapılan düzenleme,

a) Muhasebe bilgilerinin karar alma durumunda bulunan ilgililere yeterli ve doğru olarak ulaştırılmasına,

b) Farklı işletmeler ile aynı işletmenin farklı dönemlerinin karşılaştırılmasına,

c) Mali tablolarda yer alan hesap adlarının tüm kesimler için aynı anlamı vermesine,

d) Muhasebe terim birliğinin sağlanması suretiyle anlaşılabilir olmasına,

e) İşletmelerle ilgililer arasında güven unsurunun oluşturulmasına

yöneliktir.

Yapılan düzenlemede öngörülen usul ve esaslara uyulması zorunlu olup, ilgili mevzuat hükümleriyle aykırılığın mali rapor ve beyannamelerinin düzenlenmesi sırasında giderilmesi işletmelerin sorumluluğundadır.

herkese başarılar diliyorum.

Aranızda haklarını kullanip da not ortalaması tutmayan var mı?.Benim bir hakkım kaldı.ve Meslek hukukundan sınava girdim.58 almam lazım.Büyük ihtimal 50 gibi bir not alacağım.Onu da vermezlerse işim zor.Bu durumda olan var mı?

yine adamların insafına kaldık, 70 gün geç bakalım.

nazan 01 benimde bu 4.girişimdi.denetimden sınava girdim verememiştim ayrıca analiz ve meslekten not yükseltmeye girdim.sanırım not ortalaması 60 olmazsa tekrar girmek gerekiyor, inş senin bu girişin 5.girişin değildir.yada madem ortalaman tutmuyor keşke daha fazla dersten girseydin not yükseltmeye.sanırım 5 giriş hakkımız var

ya arkadaşlar sizlere bi anektottan bahsetmek istiyorum
bilmiyorum ne kadar haklıyım.
benim soyadım y ile başlıyor
y ler aynı sınıfta giriyoruz malum.muhasebe denetimi sınavında biz sınıfta 57 kişi idik ve y lerin bir kısmı başka sınıfta girdiği halde.sınıfa sığmadık yani.sonra not yükseltme için meslek hukuku sınavına girdiğimde sınıfta 34 kişi idik ancak sınıfta y lerin tamamı hatta ü lerin tamamı vardı.bizden sonra da sınıf yoktu.pazar günü gene not yükseltmeden analize girdim sınıfta sadece y ler y lerin tamamı 30 kişi idik ve listenin en altındaki kişi sırası 1.300 idi.burdan şu sonuca varabilirmiyiz meslekten 1.300 kişi sınava giriyor ok.peki denetimden kaç kişi sınava giriyor.y lerin bir kısmı sınıfta 57 kişi idik tamamı değil.tamamı demekki 70-75 kişi falan.denetimden 3.000 kişimi giriyor bu sınava listenin son kişinin sırasına bakmadım.peki sadece denetim dersinden 3.000-1.200 (100 kişininde meseleğe tekrar girdiğini varsayarsak) 1.800*60=108.000 ytl.yani sırf para için bizim psikolojimizi bozmaları sadece para için mi.bunun somut karşılığı bu kadarmı.2 kuruş para kazanmak bizleri defalarca o sınavlarda süründürmenin bizleri sinir stres edip psikolojimizi bozmalarının karşılığı bu kadar mı? 108.000 ytl için mi bunlar.geçenleride tebrik ederim bu arada.

Bugünde berbat geçti sınav .
Not yükseltmem lazım ama ben alçaltıyorum. Şaşırdım kaldım.Lanet olsun böyle sisteme