Temmuz-2009 Maliyet Muhasebesi

• Konbuyu başlatan kravat
  • Başlangıç tarihi
Ynt: Temmuz-2009 Maliyet Muhasebesi

benim de 2.girişimdi maliyetten çok korkuyodum dağıtım sorusu doğru ama 1.soruda kerem81 ile aynı hatayı yapmışım 12 ye bölmeden gittim.1.sorun doğrumuydu

yok işte maalesef beni esas tedirgin eden de o.

1. soruda da aynen 2. sorudaki dağıtımda olduğu gibi çok basit bir hata yaptım; %80'lik kapasite kullanım oranını sabit güg ile çarpacağıma gidip değişken güg ile çarptım. sonraki tüm hesaplamalarım, gidişat ve mantık açısından doğru ama başta kap.kul.oranını yanlış rakamla çarptığımdan toplam maliyetim farklı çıktı tabi ve dolayısıyla da tüm diğer rakamlarım farklı çıktı. %100 doğru olan sadece 2. sorunun a şıkkı. şimdi benim durumum 1. sorundan ve 2. sorunun b şıkkından bu hatalarımdan dolayı kaç puan kıracakları. ilk sorudan 30 puan kırsalar, 2. sorunun b şıkkından da (ki b şıkkı 40 puanlık bir soruysa) 20 puan kırsalar 10+20+20= 50 alırım ki benim ihtiyacım olan da zaten 50 almak.

tamamen puanlamaya bağlı senin de yazdığın gibi.umarım en kısa zamanda biter de kurtulurus su derslerden

accountant bence çok üzülme içime doğuyor sana ordan çok kırmıycaklar gibi geliyor. sınav sonuçları açıklanınca yine burda olucaz sanırım ölmezsek. bak gör alnının akıyla geçicen. sonuçta şekil değil öze bakarlar heralde birazda olsun.

inşallah dediğin gibi olur. eylül'de hep beraber göreceğiz.

arkadaslar merhaba ben 2. soruda dağıtım oranlarını yuvarladım 0.6875=0,7 die ondan sonuçda 400 lük fark var acaba 60 üzerinden elli verirlermi

sberdus ' Alıntı:
arkadaslar merhaba ben 2. soruda dağıtım oranlarını yuvarladım 0.6875=0,7 die ondan sonuçda 400 lük fark var acaba 60 üzerinden elli verirlermi

Bende yuvarladım 0,7 omasa da, 0,69 a 0,31 sanırım unuttum artık. Sen maaşallah iyi yuvarlamışsın :) Ama notu tam vermesi lazım çünkü virgülden sonra şu kadar alın dememiş ki ???

eywallah kerem hayırlısı dielim.geçen sınavdada smm borç alacak yanlış yapmıstım tabloda yanlışçıktı 0 puan vermişlerdi ondan sordum

sberdus ' Alıntı:
eywallah kerem hayırlısı dielim.geçen sınavdada smm borç alacak yanlış yapmıstım tabloda yanlışçıktı 0 puan vermişlerdi ondan sordum

Stres yapma bence ikinci soruyu yapan herkes geçecek. ;)

hep sorulur maliyetten gidiş yoluna puan veriliyor mu diye. bu sınav sonucunda bunu öğrenmiş olucaz, zira her iki soruda da çok küçük hatam var. örneğin ilk soruda 6 farklı bilgi isteniyor ve ben sadece birinde hata yaptım ama yaptığım tek hata tüm 6 bilginin de rakamsal olarak farklı çıkmasına sebep oldu (hesaplama formüllerimin hepsi doğru). 2. sorunun b şıkkında da (a şıkkı doğru) matematiksel formülünde 5/100 yerine 5/120 yazdım, tek hatam bu. bence ya konuları bildiğimi, sadece dikkatsizlik yaptığım için geçmem gerektiği sonucuna varıp 50 verecekler, ya da her iki soruda da "kesin sonuca" ulaşmadığım için 40 gibi sembolik bir puanla bırakacaklar. sizce kaç verirler?

walla moral bozmayayim geçen sınaavda aynı sebeblerle 35 verdiler en az 80 alcağım sınavda insallah bu sefer insaflı davranırlar ne diim sanssakalmıs bence sınawı okuyan komisyon üyesinin rahati rıhiyesi önemli insallah karısıyla kavga falan etmemiştir dielim inanın bunlarda cok önemli şeyler.onun için bu sınav her sekilde merkezi olmalı yani giriş vaya öss gibi aksi taktirde muhakkak haksızlık omlası kaçınılmaz.

siz mart 2009 sınavında ne hata yapmıştınız? 1. ve 2. sorunuzda a ve b şıkları da hatalı mıydı?

1.soruda dimm hasaplamasında alacak borc die vermişti orda yaptım yani en basta sonra tümünü yaptım gelir tablosuda dahil 2 sorudada işveren payını güg e yüklemeyi unuttum35 aldım.heralde ilk sorudan basta yanlıs işlem yaptığım için hiç kaale almamıslar direk sıfır vermişler 2 sorudanda 35 puan yani oküçücük hata 40 puna mal oldu gidiş yolu falan hiç dikkate almamışlar ama hayırlısı insallah bu sefer hiçkimseye yapmazlar bu seferde 2.soruda heyacandan 0.6875 07 yuvarladım 400 eksik cıktı bitaraftada 400 fazla bakalım bundanda geçmessem daha ne diyeyim öbürsündede 12 bölmeyi unutmusum.

1. soruda eğer sadece dediğiniz gibi dimm'iniz hatalıysa, b şıkkındaki gelir tablosu sorusunda sadece satışların maliyeti rakamınızın farklı olması lazım, yani her iki tablolada da sadece birer satırınız yanlış demektir. bu soruda sadece bu hata ile sıfır puan almak bence mümkün değil. en azından 10-15 puan vermiş olmalılar. Ama 2. sorunun a şıkkından sıfır vermiş olabilirler, kayıttaki hata küçük olmasına rağmen, tek kayıt sorulduğundan. Dağıtımda da bir hatanız varsa bence 15-20 puanı 2 sorunun b şıkkından, diğer 15-20 puanı da ilk sorudan almışsınızdır.

benim bir arkadaşım mart 2008 sınavında (ki Temmuz 2009 sınavına benzetebiliriz) 3lü matematiksel dağıtımın ve smm tablosunun sorulduğu sorularda, smm'de 1 hata yapmıştı (iade kısmını sanırım), matematiksel dağıtımı ise doğru kuramadığından tablosu hatalıydı ve sonuçta 40 almıştı.

Şimdi benim Temmuz sınavındaki durumum da, ilk soruda 1 hatam olduğundan yukardaki ile aynı durum diyelim (her ne kadar Temmuz 2009'in ilk sorusu, Mart 2008'in ilk sorusuna göre daha kapsamlı bir soru olmasına rağmen), fakat her iki sınavın 2. sorularına baktığımızda, Temmuz sınavınınki 2 şıktan oluşuyor, yani hem 1. dağıtım hem de 2. dağıtım soruluyor, mart 2008'de sadece 2. dağıtım soruluyordu. Benim 1. dağıtımım tamamen doğru. Mart 2008'de o hatalarla 40 alındıysa, Temmuz'daki benim kağıdım 50 almalı diye düşünüyorum. Yine de bekleyip göreceğiz.