fonradar

Tevfikat Yapacak mıyız Yapmayacak mıyız?

kasap mükellefimiz var
milli eğtime bağlı okullara et satışı yapıyor
üniversiteye et satışı yapıyor

dün tahsilat yaparken maliyede saymanlıkta memurun biri artık fatura keserken gaturaları tevkifatlı keseceksiniz demiş
bende kamu kurumlarına tevkifat yapmayacağız dedim
sen bilmiyorsun git şu memura sor diyor

kafam allak bullak oluyo yaaa

yanlış yerlerdenmi okuyoruz yasaları

yanlış anladığım yer varsa biri beni aydınlatsın yaaa

şimdiden teşekkür ederim

bırakırım ben bu işi yaa

et satarım bundan iyi yaa

Ynt: tevfikat yapacakmıyız yapmayacakmıyız

Merhaba,

108 nolu tebliğ ile bazı malların tesliminde KDV Tevkifatı getirilmiştir. Tebliğin B/3 bölümünde ise söz konusu tevkifata iki sınırlama gelmiştir.

1 - KDV kanunun 17/1 maddesinde sayılan kurum ve kuruluşların , Sermayelerinin %51 veya daha fazla hissesinin kamuya ait işletmelerin ve özelleştirme kapsamındaki kuruluşların teslimlerinde tevkifat uygulanmayacaktır.

2 - Faturada gösterilen işlem bedelinin KDV dahil tutarının VUK 232. maddesine göre 2008 yılı için 600,00 ytl'nin altında olması halinde tevkifat uygulanmayacaktır.

Ynt: Tevfikat Yapacak mıyız Yapmayacak mıyız?

SEZEN ' Alıntı:
kasap mükellefimiz var
milli eğtime bağlı okullara et satışı yapıyor
üniversiteye et satışı yapıyor

dün tahsilat yaparken maliyede saymanlıkta memurun biri artık fatura keserken gaturaları tevkifatlı keseceksiniz demiş
bende kamu kurumlarına tevkifat yapmayacağız dedim
sen bilmiyorsun git şu memura sor diyor

kafam allak bullak oluyo yaaa

yanlış yerlerdenmi okuyoruz yasaları

yanlış anladığım yer varsa biri beni aydınlatsın yaaa

şimdiden teşekkür ederim

bırakırım ben bu işi yaa

et satarım bundan iyi yaa

Tebliğde kamu kurumlarına yapılan teslimlerle ilgili bir ayrım yoktur. Düzenlemiş olduğunuz fatura 600,00 YTL üzerinde ise tevkifat yapılması gerekir.

Merhaba,

108 Nolu KDV Tebliğ üzerine İSMMMO Açıklaması

Tevkifatın Sınırı

- KDV Kanununun 17/1 inci maddesinde sayılan kurum ve kuruluşların (tarımsal amaçlı kooperatifler hariç), sermayelerinin % 51 veya daha fazlası kamuya ait işletmelerin ve özelleştirme kapsamındaki kuruluşların yukarıda belirtilen teslimlerinde tevkifat uygulanmayacaktır.

- Diğer mükellefler tarafından yapılacak teslimlerde de, faturada gösterilen işlem bedelinin hesaplanan KDV ile birlikte, Vergi Usul Kanununun 232 nci maddesine göre belirlenen fatura düzenleme sınırının (2008 yılı için 600 YTL) altında olması halinde tevkifat uygulanmayacaktır.

Tevkifatın Sınırı

- KDV Kanununun 17/1 inci maddesinde sayılan kurum ve kuruluşların (tarımsal amaçlı kooperatifler hariç), sermayelerinin % 51 veya daha fazlası kamuya ait işletmelerin ve özelleştirme kapsamındaki kuruluşların yukarıda belirtilen teslimlerinde tevkifat uygulanmayacaktır

Sanırım bu bend çelişkiye neden olmuş. Dikkatlice incelendiğinde Bu kuruluşlara yapılan teslimler değil, bu kuruluşların yapmış oduğu teslimlerde tevkifat uygulanmayacaktır. (Örneğin Et ve Balık Kurumu gibi)

yaaa o kadar yükün altında birde uyduruk işlerle uğraşıyoruz

bu kanunlar hangi mantıkla çıkartılıyor.. saçmalık bence

sorum şu... limitler fatura bazındamı yoksa belirli dönemlerdeki alım-satım larda mı

yani mükellefim 500 ytl den 10 tane fatura almış olsa bu kapsama girermi

küçükbaş veya büyükbaş canlı hayvan teslimleri tevkifata tabii midir?

Murat CER ' Alıntı:
küçükbaş veya büyükbaş canlı hayvan teslimleri tevkifata tabii midir?

Merhaba ;

Büyük ve küçükbaş hayvanların etlerinin dediği için canlı hayvan teslimleri tevkifata tabi değildir diye düşünüyorum.

. Büyük ve Küçükbaş Hayvan Etlerinin Tesliminde Tevkifat Uygulaması

Büyük ve küçükbaş hayvanların etlerinin (sakatat ve bağırsak dahil) teslimlerinde, bu Tebliğin yayımını izleyen günden başlamak üzere 1/2 oranında tevkifat uygulanması uygun görülmüştür.

Bu kapsamdaki tevkifat uygulamasından doğan iade talepleri, 107 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (A/2) bölümünde yer alan iade uygulamasına ilişkin açıklamalar çerçevesinde yerine getirilecektir

Aksi olsaydı herhalde cümle;

Büyük ve küçükbaş hayvanların ve etlerinin şeklinde olurdu.

ve nin yaptığına bakar mısınız ? :)

teşekkür ederim Sayın Makineci;
ben de aynı şekilde algıladım lafzı ve yanılmış olabilir miyim düşüncesi ile siz üstadların da fikrine başvurdum.

hakikaten bu ve - veya tabirleri çok şeyi değiştirebilmekte.

slm arakadaşlar

tevkifatla ilgili benimde kafama takılan bişey var

mükellefim yem fabrikalarına kemik satıyor. faturalarda da atık kemik olarak gösteriliyor.

tevkifat uygulanacakmı?