Tevkifat Uygulaması Hakkında

Herkese selamlar ;
Ana yüklenici olarak tarafımıza kesilen bir işçilik faturasında olması gerektiği gibi tevkifat uygulanmıştır. Biz bu faturayı aynı şekilde olduğu gibi alt taşeronumuza yansıtırken tevkifat uygulayacakmıyız yoksa uygulamıcakmıyız ???

koray üstadım bir soruda ben soracağım,

kdv 63 nolu sürküde,3.1.2/b ayrımında yer alanların tevkifat uygulaması kapsamındaki teslim ve hizmetlerinde kdv alıcıların durumuna bakılmaksızın tevkifta tabi olmaz deniyor.
2.2.2.4 deki ikinci örnekte bunun tersi diyor.bir AŞ.3.1.2/b deki bir kuruma organizsayon işi yapıyor,tevkifat var diyor ?

Evet ana yüklenici olarak yaptığımız iş YYİO işi ama soru da ki detay biz ana yüklenici olarak alt taşeronlarımızdan birisine malzeme alıyoruz daha sonra hakedişlerinden kesiyoruz şimdi aynı şekilde yapmaları gereken bir işi biz başkasına yaptırdık ve fatura aldık işçilik faturası olduğu için usulune uygun şekilde tevkifat uyguladılar aynı şekilde yansıtıcağımız için arada herhangi bir fark olmadan bizimde tevkifat uygulamamız gereklimidir ?

İşgücü hakkında bir konu da ben sorayım.

Bir müşterinin ofisine personel gönderiyoruz.
Personel 6 aydır orada, bir müddet daha orada kalacaklar belki 2 yıl kadar sürmesi de mümkün.

Bu durumda Alt işveren konumuna düşüyorum anladığım kadarı ile bu konuda bir bildirim yapmadık, fakat işgücü temini faturası kesmem için tebliğ de alt işveren olacaksın diye bir açıklama yok. fakat işgücü temini faturası kesebilmek için alt işveren olmam gerekmez mi ?

yönetim, planlama, sevk karşı firmada olduğuna göre iş kanunu ve sgk'ya göre bu çalışanları asıl işveren üzerinden sigortalanması gerekmez mi eğer işgücü temini için kdv tevkifatlı fatura kesilecekse (her durumda böyle olur demiyorum fakat yukarıdaki arkadaş ile kendi durumum için böyle düşündüm)

teşekkür ediyorum.

İşgücü hakkında bir konu da ben sorayım.

Bir müşterinin ofisine personel gönderiyoruz.
Personel 6 aydır orada, bir müddet daha orada kalacaklar belki 2 yıl kadar sürmesi de mümkün.

Bu durumda Alt işveren konumuna düşüyorum anladığım kadarı ile bu konuda bir bildirim yapmadık, fakat işgücü temini faturası kesmem için tebliğ de alt işveren olacaksın diye bir açıklama yok. fakat işgücü temini faturası kesebilmek için alt işveren olmam gerekmez mi ?

yönetim, planlama, sevk karşı firmada olduğuna göre iş kanunu ve sgk'ya göre bu çalışanları asıl işveren üzerinden sigortalanması gerekmez mi eğer işgücü temini için kdv tevkifatlı fatura kesilecekse (her durumda böyle olur demiyorum fakat yukarıdaki arkadaş ile kendi durumum için böyle düşündüm)

teşekkür ediyorum.

Sayın Yaklaşım,

Önce KDVK / 63 No lu Sirkü'ye bakalım ne diyor,

2.2.2.5. İşgücü Temin Hizmetleri
117 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (3.2.5) bölümünde, Tebliğin (3.1.2) bölümünde sayılanlara, faaliyetlerinin yürütülmesi ile ilgili işlemlerde kullanacakları işgücünün sağlanması şeklinde verilen hizmetlerde (işgücü temin hizmeti alımlarında) alıcılar tarafından 9/10 oranında KDV tevkifatı uygulanacağı ifade edilmiştir.
Gerçek veya tüzel kişiler faaliyetlerinin yürütülmesine ilişkin olarak ihtiyaç duydukları işgücünü kendilerine hizmet akdi ile bağlı ücretli statüsünde hizmet erbabı çalıştırarak temin etmek yerine, alt işverenlerden veya bu alanda ya da başka alanlarda faaliyette bulunan diğer kişi, kurum, kuruluş veya organizasyonlardan temin etmektedirler.
Bu tür hizmetler, esas itibariyle, temin edilen elemanların, hizmeti alan işletmenin bilfiil sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılabilmesinin mümkün bulunduğu durumlarda tevkifat kapsamına girmektedir.
Bu şekilde ortaya çıkan hizmetlerde aşağıdaki şartların varlığı halinde tevkifat uygulanacaktır.
- Temin edilen elemanların, hizmeti alana ücretli statüsünde hizmet akdiyle bağlı olmaması gerekmektedir.
- Temin edilen elemanların, hizmeti alanın sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılması gerekmektedir. Elemanların işletmenin mal ve hizmet üretimi safhalarından herhangi birinde çalıştırılması halinde, sevk, idare ve kontrolün hizmeti alan işletmede olduğu kabul edilecektir.
Dolayısıyla işgücü temin hizmetinin varlığının tespitinde; hizmetin ifasında kullanılan elemanların işgücü temin hizmetini veren firmanın bünyesinde bulunması ve ona hizmet akdiyle bağlı olması, hizmeti alanın sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılması gibi karineler göz önünde bulundurulacak, bu hususların varlığı, taraflar arasında bir sözleşme yapılmışsa bu sözleşmedeki hükümler veya sözleşmeye bağlı teknik şartnamedeki açıklamalar da dikkate alınarak tespit edilecektir.

Gördüğünüz gibi ilgili sirküde alt işveren konumuna girdiğiniz için tebliğin (3.1.2) bölümünde sayılan alıcılara (bu alıcılar iki gruba ayrılmıştır) düzenleyeceğiniz iş gücü temini hizmet faturasını tevkifatlı orandan düzenlemeniz gerekmektedir.

İyi Günler.

Sayın Demiral,

Aynı fikirdeyiz ,Sirkülerdeki örnekleri okuduğumda faturaların tevkifatlı olması gerektiğini düşünmüştüm.
Bu noktada müşteri işletmenin asıl işveren olması sebebi ile SGK girişlerinin taraflarınca yapılması gerekmekte diye düşünüyorum.
Bu konudaki düşünceniz nedir, ayrıca mevcut olarak işyerinin temizlik ve güvenlik hizmetini veren alt işveren firmanın çalışanları bizim tarafımızda herhangi bir SGK girişi yapılmadığı halde tevkifatlı kesilmektedir. Bu noktada nasıl bir ayrım yapıldığını anlayabilmiş değilim.

iyi günler.

Sayın Yaklaşım,

1.(müşteri işletmenin asıl işveren olması sebebi ile SGK girişlerinin taraflarınca yapılması gerekmekte diye düşünüyorum..
Bu konudaki düşünceniz nedir,) belirtmişsiniz.

1.1.Alt işverenlerden alınmış olan hizmetlerin faturaları tevkifatlı düzenlenmesi gerekir (tevkifat uygulama kapsamına giren hizmetler) KDV 117 no lu GT ile 63 no lu KDVK sirkülerinde tevkifatlı kapsama giren alınan hizmetlerin faturalarının tevkifatlı düzenleneceği aksine hizmeti alan işyerinin SGK'lı çalışanı olması gerektiğini hüküm altına alınan bir açıklama mevcut değil dolasıyı ile alt işverenden alınan tevkifatlı hizmetler tevifata tabiidir.

Diğer husus,

2.(ayrıca mevcut olarak işyerinin temizlik ve güvenlik hizmetini veren alt işveren firmanın çalışanları bizim tarafımızda herhangi bir SGK girişi yapılmadığı halde tevkifatlı kesilmektedir. Bu noktada nasıl bir ayrım yapıldığını anlayabilmiş değilim.) belirtmişsiniz

2.2.Buradan şunu anlıyorum temizlik ve güvenlik hizmeti veren bir firmadan elemanları siz temin ediyorsanız temin edilen kişilerin faturaları sizin şirketinize tevkifatlı fatura düzenlemesi gerekir siz bu elemanları başka bir firmaya gönderiyorsanız işte sizin 3.firmaya düzenleyeceğiniz faturada tevkifat olmaması gerekir eğerki tevkifatlı düzenliyorsanız hata yapmış olursunuz bir an önce faturaları düzeltmenizi öneririm size bağlı SGK'lı olmayan personelleri başka firmaya gönderdiğinizde tevkifat uygulayamazsınız.

İyi Günler.

Son düzenleme:
Evet ana yüklenici olarak yaptığımız iş YYİO işi ama soru da ki detay biz ana yüklenici olarak alt taşeronlarımızdan birisine malzeme alıyoruz daha sonra hakedişlerinden kesiyoruz şimdi aynı şekilde yapmaları gereken bir işi biz başkasına yaptırdık ve fatura aldık işçilik faturası olduğu için usulune uygun şekilde tevkifat uyguladılar aynı şekilde yansıtıcağımız için arada herhangi bir fark olmadan bizimde tevkifat uygulamamız gereklimidir ?

Evet sizin soru arada kaynamış, siz de ana yüklenici olarak tevkifat yapacaksınız.