Tevkifatlı Fatura Hak.

Herkese merhaba ilkkez yazıyorum,yeni üyeyim:)
Firma olarak kamu kurumundan ihale ile maden sahası aldık,sahada ormanlık olduğu için ağaçların kesimi için bir firma ile anlaşıldı saha kamu kuruluşunun!!
Firma kamu kuruluşuna tevkifatlı fatura kesmiş,kamu kurumuda bize aynı faturayı tevkifatsız olarak kesmiş burda bir yanlışlık yokmu?Bize de yansıması gerekli değilmi tevkifatın?
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ynt: Tevkifatlı Fatura Hak.

Tevkifata tabi tutulmuş herhangi bir hizmetin gerek grup firmalarına ve gerekse de üçüncü firmalara yansıtılması halinde, yansıtma işleminin de tevkifatın konusuna girip girmeyeceği ile ilgili bir düzenleme bulunmamaktadır.

Konu ile ilgili Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı?nın, 06.03.2008 tarih ve 6072 sayılı Özelgesinde;

?Tevkifat uygulaması KDV?de bir vergi güvenlik müessesesi niteliği taşımaktadır. Bu uygulamada amaç, hizmeti verenlere ödenecek olan KDV?nin hizmeti alan tarafından doğrudan Hazineye aktarılmasıdır.

Buna göre;
1- ??nin organizatörlüğünü yaptığı temizlik hizmetini grup şirketinin 91 Seri No.lu KDV Genel Tebliği?nde sayılan kurum ve kuruluşlardan olması halinde, ? tarafından bu temizlik hizmeti alımlarında tevkifat yapılacaktır.

2- 91 Seri No.lu KDV Genel Tebliği?nde sayılan kurum ve kuruluşlar ile birlikte KDV mükelleflerinin de KDV tevkifatı yaptığı özel güvenlik ve işgücü vb. hizmet alımlarında da ??ye düzenlenen hizmet faturalarında tevkifat yapılacaktır.

3- ??nin fiilen hizmet vermediği, dışarıdan temin ettiği hizmetleri aktardığı grup şirketlerine düzenlenen faturalarda ise grup şirketi tarafından ??den tevkifat yapılmayacaktır.?

denilmiştir.

Özelgede, katma değer vergisi tevkifatı yapılmasına neden olan bir hizmet söz konusu olmadan sadece masraf yansıtılmasından kaynaklanan işlem için tevkifat yapılmasına gerek bulunmadığı vurgulanmaktadır.

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.Cevap gelmesinden ümidimi kesmiştim birdaha foruma yazmam diyodum..siz yetiştiniz sağolun.

Rica ederim, ben özellikle cevap gelmeyen veya yanlış/eksik cevap verilen sorulara cevap vermeye çalışıyorum ki hem forumdaşlara nacizane bir faydam olsun, hem de şahsen mesleki bir beyin jimnastiği yapmış olayım. Zaten sağ olsunlar çoğu soruya meslek mensupları hızlı ve doyurucu cevaplar veriyorlar, forumumuzun bu konuda her hangi bir eksiği yok-:))