Tevkifatlı Ft.

günaydın
açık bir şekilde anlatayım bi karışıklık var ve ben tevkifat konusunda çok da bilgili değilim biz organize sanayi bölge müdürlügüne iş yaptık
yaptığımız işin kalemleri
kablo dahili başlık montaj bedeli ve nakliye bedeli içeren iki adet fatura yapım hizmetleriyle bir arada yapıldığı için tevfikat oranı 2/10 dedi karşı tarafın mali müşaviri ben sadece montaj bedelleri için tevkifat yapıcam anladım ancak o tamamı için tevkifat yapılcak diye yazı göndermiş kendi muhasebeme sordum ancak yoğunluktan tam bilgi alamadım ve ödeme alınacağı için bunu halletmem gerekiyor ...
şimdiki haliyle faturam
montaj bedeli 2000 tl nakliye bedeli 250 kalan kalemler de 1x240 xlpe kablo ,1x240 dahili başlık 1x240 ek mufu 1x95 xlpe kablo skp pabuç
ara toplam 15.318
kdv 2757,24
toplam 18075,24
bu kalemlerin tamamına mı tevkifat yapıcam yoksa sadece montaj bedeline mi
bir tane daha faturam var yanlışlık yapmadan düzeltmem gerekiyor
sizler kadar bilgili değilim tebliği okudum ancak kafama yatmıyor tecrübe eksikliğinden cevap verirseniz sevinirim
iyi çalışmalr ..

Sayın tuba07,

Sorunuza 117 seri no'lu KDVK GT ile birlikte bakmak gerekiyor öncelikle,
MONTAJ+MALZEMELER+NAKLİYE HİZMETİ ilgili tebliğ uyarınca tevkifat kapsamına giriyor.

Sorunuza ilgili tebliğde belirtilen bir örneği aktarıyorum.

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]3.2.1. YAPIM İŞLERİ İLE BU İŞLERLE BİRLİKTE İFA EDİLEN MÜHENDİSLİK-MİMARLIK VE ETÜT-PROJE HİZMETLERİ
3.2.1.1. Tevkifat Uygulayacak Alıcılar ve Tevkifat Oranı
Tebliğin (3.1.2/b) ayırımında sayılanlara karşı ifa edilen yapım işleri ile bu işlerle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde alıcılar tarafından (2/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]Örnek:[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica][/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]Banka şubesinin, bahçe duvarı yapım işini malzemeler de müteahhide ait olmak üzere 10.000 ¨ karşılığında ihale etmesi halinde, müteahhidin faturasında malzeme ve işçilik tutarları 6.000 ve 4.000 ¨ olarak ayrı ayrı gösterilse bile, 10.000 ¨ tutarındaki toplam bedel üzerinden hesaplanacak 1.800 ¨ KDV'ye, yapım işleri için geçerli olan oranda tevkifat uygulanacaktır.[/FONT][/FONT]

Örnek'te görüleceği gibi montaj ve malzemeleri siz temin edeceğiniz için 2/10 oranında tevkifat uygulamanız gerekir.

Nakliye hizmetine gelince yine aynı tebliğe bir bakalım.

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]3.2.1. YAPIM İŞLERİ İLE BU İŞLERLE BİRLİKTE İFA EDİLEN MÜHENDİSLİK-MİMARLIK VE ETÜT-PROJE HİZMETLERİ
3.2.1.1. Tevkifat Uygulayacak Alıcılar ve Tevkifat Oranı
Tebliğin (3.1.2/b) ayırımında sayılanlara karşı ifa edilen yapım işleri ile bu işlerle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde alıcılar tarafından (2/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.
3.2.1.2. Kapsam
3.2.1.2.1. Bu bölüm kapsamına aşağıdaki hizmetler girmektedir.
- Bina, karayolu, demiryolu, otoyol, havalimanı, rıhtım, liman, tersane, köprü, tünel, metro, viyadük, spor tesisi, alt yapı, boru iletim hattı, haberleşme ve enerji nakil hattı, baraj, enerji santrali, rafineri tesisi, sulama tesisi, toprak ıslahı, dekapaj, taşkın koruma ve benzerlerine ilişkin her türlü inşaat işleri.

- Yukarıda sayılan yapılar ve inşaat işleri ile ilgili tesisat, imalat, ihrazat, nakliye, ısıtma-soğutma sistemleri, ses sistemi, görüntü sistemi, ışık sistemi, tamamlama, (boya badana dahil) her türlü bakım-onarım, dekorasyon, restorasyon, çevre düzenleme, dekapaj, sondaj, yıkma, güçlendirme, montaj, demontaj ve benzeri işler. (Bu işler, yukarıda belirtilen yapılarla ilgili olmakla birlikte inşaat işinden sonra veya inşaat işinden bağımsız olarak yapılmaları halinde de bu kapsamda tevkifata tabi tutulur.)

[/FONT]
Tebliğde göreceğiniz gibi sadece Nakliye hizmeti vermiş olsaydınız tevkifat uygulamayacaktınız. Yapım işleri ile ilgili montaj+malzemeleri teslim ederken oluşan Nakliye hizmeti aynı işe ait olduğu için Montaj+Malzeme+Nakliye hizmetinin toplamına tevkifat uygulanması gerekir.

Şimdi ise muhasebe kayıtlarını yapalım,

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]
120 hesap 17.523,79 TL
600 hesap 15.318,00 TL
391 hesap 2.205,79 TL

Siz karşı taraftan 17.523,79 TL tahsil etmeniz gerekmektedir. Düzenleyeeğiniz fatura üzerinde tevkifat kısımlarını teblğe uygun olarak düzenlemeniz gerekir.

Fatura üzerinde örneğide gösterelim,

Fatura açıklamanızda ne yazdığınızı bilmiyorum orayı siz yazarsınız.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx hizmeti yada ne yazarsanız artık : 15.318,00 TL
KDV o/o 18 : 2.757,24 TL
Toplam : 18.075,24 TL
Tevkif edilecek KDV 2/10 : 551,45 TL
Beyan edilecek KDV 2/10 : 2.205,79 TL
Genel Toplam : 17.523,79 TL
[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica] [/FONT][/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]
Yalnız : Onyedibinbeşyüzyirmiüç TL Yetmişdokuzkuruş.

Bu yazdıklarımdan birşey anlamazsanız bence çok fazla zorlamadan müşaviriniz ile konuşunuz.

İyi Günler,

[/FONT]

[/FONT]

çok teşekkür ederim aydınlattığınız için tevkifatlı fatura bilgisayardan ayarlaması tam yapılamadğı için sorunlu oluyor böyle ama en kısa zamanda bilgisayarcıyı çağırıp ayarlama yaptırıcam inşallah böyle sıkıntılar yaşamıycam bide iyce tebliği öğrenmem gerek mali müşavirim var çok da yardımcı oluyor ancak bu ara çok yoğun bir dönem ve iyce karıştı tevkifattan dolayı ....

çok teşekkür ederim aydınlattığınız için tevkifatlı fatura bilgisayardan ayarlaması tam yapılamadğı için sorunlu oluyor böyle ama en kısa zamanda bilgisayarcıyı çağırıp ayarlama yaptırıcam inşallah böyle sıkıntılar yaşamıycam bide iyce tebliği öğrenmem gerek mali müşavirim var çok da yardımcı oluyor ancak bu ara çok yoğun bir dönem ve iyce karıştı tevkifattan dolayı ....

Teşekkür yerine moderatörün uyguladığı Beğen! linkine tıklayabilirsiniz.

İyi Günler,