Tevkifatlı Ft.

tuba07

Katkı Sunan Üye
merhabalar
tevkifatlı ft kesilmesi zorunlu olan hallerde bilgisayardan fatura keserken nasıl kesiyorsunuz tebliğdeki hali gibi mi yazdırıyorsunuz faturayı biz yeni bilgisayardan yazdırıyoruz da bu konuda bilgisi ve uygulaması olan varsa cevap verirse sevinirim
iyi çalışmalar

merhabalar
tevkifatlı ft kesilmesi zorunlu olan hallerde bilgisayardan fatura keserken nasıl kesiyorsunuz tebliğdeki hali gibi mi yazdırıyorsunuz faturayı biz yeni bilgisayardan yazdırıyoruz da bu konuda bilgisi ve uygulaması olan varsa cevap verirse sevinirim
iyi çalışmalar

Sayın tuba07,

Sorunuzdan bir şey anlamadım biraz cümle düşükleri gerçekleşmiş sorunuzu uygun yazım kuralı ile sorarsanız yardımcı olalım.

İyi Günler,

tabi ki ;
faturayı bilgisayarda kesiyorum ve tevkifatlı fatura kesmem gereken zamanlar oluyor ancak ayarlamaları tam yapılmadı bende elde kesiyorum tevkifatlı olunca faturayı bilgisayardan keserken tebliğde tevkifatın nasıl olması gerektiği anlatılıyor faturayı bilgisayardan yazdırırken aynı o şekilde mi yazdırıyorsunuz bana gelen faturalar hiç öyle değil çünkü bide ben birden fazla ürün olunca da tek faturada kesiyorum elde keserken...
umarım anlatabildim kendimi

Sayın tuba07,

117 sayılı KDV tebliğinin "3.4.2. BELGE DÜZENİ" ayırımındaki şekil şartına ister bilgisayarda ister elde tanzim edin faturayı uymak zorundasınız. Hem tevkifatlı hem tevkifatsız malları aynı faturada kesecekseniz aynı tebliğdeki uygulama şartları da;

3.4.2.2. Tevkifata tabi tutulan işlemlerle tevkifat uygulaması kapsamında bulunmayan işlemlerin birlikte yapılması halinde bu işlemlerin tek fatura ile belgelendirilmesi mümkündür.
Bu durumda, tevkifata tabi işlem bedeli ve bu bedel üzerinden hesaplanan KDV ile tevkif edilen KDV tutarı fatura üzerinde ayrıca gösterilecektir. Bu şekilde yapılan faturalamalarda da tevkifat uygulaması kapsamındaki işlem bedelinin KDV dahil tutarının Tebliğin (3.4.1.2) bölümünde belirlenen alt sınırı aşıp aşmadığı dikkate alınacak, aşmıyorsa tevkifat uygulanmayacaktır.

şeklindedir.

Sayın tuba07,

Tevkifatlı mal/hizmet karşılığı düzenlemeniz gereken satış faturanızı sistemsel nedenlerden dolayı bilgisayarınızdan yazdıramıyorsunuz el yazınız ile fatura üzerinde olması gereken hesaplamaları matrah,kdv oranı,kdv tutarı,tevkifat oranı,tevkifat tutarı,genel toplam rakam ve genel toplam rakam yazısını el yazınız ile fatura üzerinde düzenleyebilirsiniz bir sıkıntı oluşturmaz. Yalnız el yazınız ile hazırladığınız satış faturanız üzerinde belirtilen işlem tutuarlarını yukarıda belirtilen işlemleri defter kayıtlarınıza (muhasebe kayıtlarınıza) işlemeniz gerekir unutmayınız. Diğer sorunuz olan birden fazla ürünler için düzenlediğiniz faturaları pek nihayetinde tek tek düzenleyeceğiniz gibi toplu olarakta düzenleyebilirsiniz.

Örnek vermek gerekir ise 10 adet bardak satışınızı tek bir işletmeye ve/veya kişiye satışını yapıyorsanız 10 adet bardağı tek bir alıcı alacağı için 10 adet bardağı tek bir faturada işletme ve/veya kişiye düzenleyebilirsiniz. Yukarıda bardak örneğimizde 10 adet bardağı 5 adetini a işletmesi 5 adetini b şahısı alacak ise bu durumda faturaları ayrı ayrı a işletmesi ve b şahsına düzenlemeniz gerekir. Ürünleri alıcıya siz teslim ediyorsanız sevk irsaliyesi ve/veya irsaliyeli fatura düzenlemeyi unutmayın.

Umarım ben sorunuzu anlaşmışımdır,umarım cevaplarım açıklayıcı olmuştur.

Yalın anlatım dili kullanılmıştır.

İyi Günler,

cevaplar için teşekkürler
ben şöyle anladım tevkifatlı fatura belge düzeninin olduğu gibi fatura üzerinde olması gerek
mal bedeli
kdv
tevkifat oranı
alıcı tarafından tevkif edilecek kdv
tevkifatsız toplam
tevkifat dahil toplam
yalnız
bu açıklamaların olması gerek
ben bu yazıları elimle yazabilirim mümkün değil yazdıramam ozaman tevkifat olması gereken işlemleri elde kesmem gerek arada atlayabiliyorum
bana gelen hiç bir faturada böyle açıklama yok
şu şekilde geliyor
ara toplam
kdv
tevkifat
genel toplam şeklinde geliyor
şöyle ki a ürünü tevkifatsız b ürünü tevkifatlı aynı müşteriye kesebilirim değil mi

A ürünü tevkifatlı b ürünü tevkifatsız olarak aynı alıcıya düzenliyorsanız tek faturada gösterebilirsiniz tüm rakamları ve uygulamaları göstermeniz gerekir fatura üzerinde yaptığınız bu işlemleri muhasebe kayıtlarınıza eklemeniz gerekir.

İyi Günler,

tamam teşekkür ederim programda tevkifat seçince kayıtları yapıyorum olması gerektiği gibi ancak o yazdıklarımı çkartmıyor program
evet aynı müşteriye kesiyorum faturayı tek alıcı birden fazla ürün..
teşekkür ederim ozaman bana gelen tüm faturalar hatalı mı oluyor ?

tamam teşekkür ederim programda tevkifat seçince kayıtları yapıyorum olması gerektiği gibi ancak o yazdıklarımı çkartmıyor program

O zaman faturanızı el yazınız ile düzenleyiniz.

evet aynı müşteriye kesiyorum faturayı tek alıcı birden fazla ürün..

Aynı alıcı ise tevkifatlı ve tevkifatsız işlemleri tek fatura üzerinde göstrebilirsiniz sıkınıt yok.

teşekkür ederim ozaman bana gelen tüm faturalar hatalı mı oluyor ?

Size gelen faturalar ne faturası görmedik bilmiyoruz neden hatalı olsun onun için görmediğim birşey için cevap veremeyeceğim.

İyi Günler,

cevabınız için teşekkürler tevkifatlı faturalar sizin söylediğiniz gibi gelmiyor sadece toplam kdv tevkifat kdvsi ve genel toplam şeklinde geliyor ve bilgisayardan çıktı halinde geliyor bu sebepten hatalı mı dedim ...

Genelde tevkifatli faturalari fatura uzerinde bu şekilde gosteriyorlar tevkifatli faturanın duzenlenmesi tebliglerde belirtilmıs tevkifatli fatura duzenlenirken fatura üzerinde gösterilmesi gereken kısımlar belli size gelen faturalar tevkifatli fatura duzenleme kısımlarına uymuyor. Yalniz hesaplara dagilimi muhasebe kayıtlarında doğrudur.Duzelttirebiliyorsaniz faturanın uzerindeku bilgileri duzelttiriniz.

İyi Günler,

teşekkür ederim kayıtlara dağılımı doğru ancak fatura üzerinde tam dediğim gibi geliyor bende yanlışlık yapmayayım tek tevkifata tabi olan işlemi ayrıca faturalandırayım ...

montaj bedeli şeklinde fatura kestim tevkifatlı olması gerekiyormuş ancak karşı tarafın muhasebesi eğer mal ve hizmet bir arada alınıyorsa 2/10 tevkifat sadece hizmet alınıyorsa 9/10 tevkifat olur dedi araştırıyorum ancak bulamıyorum işçilik olarak bakılıcak ve 9/10 tevkifat yapılacak diye düşündüm muhasebecime ulaşamadım bilgisi olan bilgi verirse çok sevinirim
iyi çalışmalar

9/10 olmaz ...ordaki işgücü alımı farklı...

2/10 olur. ancak yapım işleri ile birlikte olması gerekir..

Sayın tuba07,

117 sayılı KDV tebliğinin "3.4.2. BELGE DÜZENİ" ayırımındaki şekil şartına ister bilgisayarda ister elde tanzim edin faturayı uymak zorundasınız. Hem tevkifatlı hem tevkifatsız malları aynı faturada kesecekseniz aynı tebliğdeki uygulama şartları da;

şeklinde açıklama yazmıştım. 117 sayılı tebliğ uzun o yüzden buraya alıntı yapmak zor. ancak internet üzerinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Tebliğe bir göz atarsanız bunca gereksiz soruya ihtiyaç duymayacaksınız. 117 sayılı tebliğ hem oranları hemde tüm tevkifat oranları yeniden belirlenmiş şekilde listede yer alıyor.

Bir göz atın. Bulamazsanız özelime mail adresinizi bildirin mail atayım.

teşekkür ederim tevkifat konusunu tam olarak anlıyamıyorum o yüzden soruyorum okuyarak aklıma yatmıyor bazen ilginize teşekkürler

montaj bedeli şeklinde fatura kestim tevkifatlı olması gerekiyormuş ancak karşı tarafın muhasebesi eğer mal ve hizmet bir arada alınıyorsa 2/10 tevkifat sadece hizmet alınıyorsa 9/10 tevkifat olur dedi araştırıyorum ancak bulamıyorum işçilik olarak bakılıcak ve 9/10 tevkifat yapılacak diye düşündüm muhasebecime ulaşamadım bilgisi olan bilgi verirse çok sevinirim
iyi çalışmalar

Sayın tuba07,

Yazdığınız mesajda herşey iç içe girmiş kaldiki karşı tarafın muhasebe personelide konuya tam hakim değil anladığım kadarı ile bence siz sorunuzu isterseniz daha anlaşılır yazım kurallarına uygun sorarak cevabını bizlerden alabilirsiniz tam yapılan işin tüm ince ayrıntısına kadar yazarak. Yada müşavirinize tüm ayrıntılarına kadar sorun kendisi size cevaplasın. Yazdıklarınız ile yaptığınız işi kafamda canlandırdığım karşı tarafın muhasebe personelinin söylediği ile sizin söyledikleriniz arasında karışıklık olmuş burada tam cevap verebilmek için yaptığınız işin tam detayını belirtmeniz gerekir.

İyi Günler,

günaydın
açık bir şekilde anlatayım bi karışıklık var ve ben tevkifat konusunda çok da bilgili değilim biz organize sanayi bölge müdürlügüne iş yaptık
yaptığımız işin kalemleri
kablo dahili başlık montaj bedeli ve nakliye bedeli içeren iki adet fatura yapım hizmetleriyle bir arada yapıldığı için tevfikat oranı 2/10 dedi karşı tarafın mali müşaviri ben sadece montaj bedelleri için tevkifat yapıcam anladım ancak o tamamı için tevkifat yapılcak diye yazı göndermiş kendi muhasebeme sordum ancak yoğunluktan tam bilgi alamadım ve ödeme alınacağı için bunu halletmem gerekiyor ...
şimdiki haliyle faturam
montaj bedeli 2000 tl nakliye bedeli 250 kalan kalemler de 1x240 xlpe kablo ,1x240 dahili başlık 1x240 ek mufu 1x95 xlpe kablo skp pabuç
ara toplam 15.318
kdv 2757,24
toplam 18075,24
bu kalemlerin tamamına mı tevkifat yapıcam yoksa sadece montaj bedeline mi
bir tane daha faturam var yanlışlık yapmadan düzeltmem gerekiyor
sizler kadar bilgili değilim tebliği okudum ancak kafama yatmıyor tecrübe eksikliğinden cevap verirseniz sevinirim
iyi çalışmalr ..

karşı tarafın muhasebe elemanı değil mali müşaviri bana bu bilgileri verdi mali müşavir değilim diye de pek açıklama yapmadı iletişim kuramadık ödeme işin içinde olunca patron da acele ettiriyor hatasız yapayım diye sizlere soruyorum teşekkürler verilen tüm cevaplar için ....