Tevkifatlı Satış Faturası Kaydı ve Beyanı

Merhaba arkadaşlar sağlık sektöründe hizmet veriyoruz. Devlet hastanelerine Tevkifatlı fatura kesimi ile ilgili bir konuyu sizinle paylaşmıştım. Şimdi ise yevmiye kaydını paylaşmak istiyorum.

Hizmet bedeli : 10.000,00-
Kdv %8 : 800,00-
%50 kdv tevkifatı : 400,00-
%50 bey. ed. kdv : 400,00-
Toplam : 10.400,00-

Fatura bu şekilde kesildikten sonra Yevmiye kaydı ise böylemi olacak;

120. x hastane :10.400,00-
600. satışlar :10.000,00-
391. hes.kdv : 400,00-

--------------------------

Peki kalan tevkifat kdv ninde kaydı bumu olacak?

136 diğer alacak : 400,00-
392 diğ. kdv : 400,00-

--------------------------

Kayıtlar bu şekildemi olacak?
Kdv beyannamesi tahakkuku nasıl olacak burda karıştım? Yardımınızı ve bilginizi rica ediyorum.
Teşekkürler.

Ynt: Tevkifatlı Satış Faturası Kaydı ve Beyanı

1.maddeniz doğru. 2. maddeye gerek yok. KDV Beyannamesinde satışınızı kısmi tevifat uygulanan işlemler bölümünde göstereceksiniz. BDP de kdv beyannamesi örneği yaparsanız daha net görürsünüz.

Üstadım peki tevkif edilen kdv yi nasıl takip edebilirim 136 hesap kaydını takip için yapmayı düşündüm ama siz ne önerirsiniz.?

Mutlaka takip etmek istiyorsanız tevkifat yapanın borcunda (120) veya 136 olabilir. Alacaklı hesap olarakta 392 yi kullanabilirsiniz. Beyanname, tahakkuk ve ödeme makbuzu geldiğinde ters kayıtla kapatırsınız.

Sayın muhemre, TEvkifatlı satışları bende bu şekilde takip ediyorum. Beyanname de Kısmı Tevkifat uygulanan işlemleri takip etmek için, 391 01-08-18 dışında birde 391. x tevkifatlı hesap açtık o şekilde ayırıyoruz. Belki sizde öyle yaparak kolaylık sağlayabilirsiniz.

KDV 2 yi nasıl veriyosunuz peki hiç takip etmemek diye birşey varmı ???