Tevkifattan Doğan İade

Merhaba Değerli Büyüklerim

benim kdv den kaynaklanan iade hakkında bir sorum olacaktı. Yanıtlarsanız sevinirim.

Kdv tevkifatından kaynaklanan iade alacağının nasıl oluştuğuna dair bilgilerinizi istiyorum.

ben içinden çıkamadım.

ticari malı alırken kdv ödüyoruz. bu malı tevkifatlı satarken de eksik kdv tahsil ediyoruz. buraya kadar tamam.

şimdi Bu durumda beyannamede 391 imiz alıcının kestiği kadar az olacak.

bu kesintiden kalan kdv yi biz ödüyoruz, kesinti kısmını da alıcı.

yani devlete ne borcumuz kaldı ne de devletten alacağımız.

peki bu iade neden doğuyor.neyin iadesini alıyoruz. devlete az veya fazla ödenen bir vergi yokki.

191 de bi azalma olsa indiremediğimiz kdv var diyecem ama eksik olan 391

işte durum böyle. umarım anlatabilmişimdir.

şimdiden teşekkürler.

Sayın berkecan,

100.000 Tl malzeme aldınız + %18 kdv = 18.000 TL. kdv ödediniz.
Bu malzemeyi
120.000 TL. ye %18 Kdv %50 tevkifat(1/2) olarak sattınız. Müşteriden 10.800 TL. Kdv tahsil ettiniz.

İade bunun neresinde.
Devlete diyosun ki malı alırken 18.000 TL. ödedim satarken 10.800 TL. aldım zarar ettim karşıla (Devreden kdv'niz var ise böyle diyorsunuz) Devlet devreden kdv'nizden 7.200 TL. sini düşmek şartı ile size mahsuben iade, belli bir tutara kadar nakden iade gibi seçenekler sunuyor.

ugurbey günaydın,

ufak bir düzeltme yapayım...7.200 değil de 10.800 e kadar mahsup veya iade alabilir....

KDV tevkifatı kadar saçma bir şey olamaz. Kdv tevkifatı yapılsın, daha sonra yeminliye para öde kdv ni geri al... Ayrıca sana güvenmiyor, alıcıya tevkifat yaptırıyor, arkasından tevkif edilen kdv nin ödenmesinden seni sorumlu tutuyor.

Çok teşekkür ederim Uğur Bey. Konuyu çok net anlattınız. Çok sağolun.

şöyle genelleme yapsam yanlış mı olur acaba.

"Bütün kdv li işlemlerde, tevkifatlılarda dahil, mal veya hizmeti alırken ödedğim kdv oranı ne ise

satarken de aynı olmak zorunda. Eğer düşük olursa iade alırım."

Herkese İyi Çalışmalar

Çok teşekkür ederim Uğur Bey. Konuyu çok net anlattınız. Çok sağolun.

şöyle genelleme yapsam yanlış mı olur acaba.

"Bütün kdv li işlemlerde, tevkifatlılarda dahil, mal veya hizmeti alırken ödedğim kdv oranı ne ise

satarken de aynı olmak zorunda. Eğer düşük olursa iade alırım."

Herkese İyi Çalışmalar

Öyle dersek doğrudur ama bazı özel durumlar boza bilir. Örneğin zararına satış yaparsan düşük alırsın yada binek taşıt alım ve satışları gibi konularda kural farklı işliyor.

Tekrar tekrar teşekkür ederim Uğur Bey.

Peki ihracat yapıldığında da bir iade doğuyor ya. bu iadenin doğmasının sebebi de aynı mantık mı?

İşlerinizde başarılar

Sayın berkecan,

100.000 Tl malzeme aldınız + %18 kdv = 18.000 TL. kdv ödediniz.
Bu malzemeyi
120.000 TL. ye %18 Kdv %50 tevkifat(1/2) olarak sattınız. Müşteriden 10.800 TL. Kdv tahsil ettiniz.

İade bunun neresinde.
Devlete diyosun ki malı alırken 18.000 TL. ödedim satarken 10.800 TL. aldım zarar ettim karşıla (Devreden kdv'niz var ise böyle diyorsunuz) Devlet devreden kdv'nizden 7.200 TL. sini düşmek şartı ile size mahsuben iade, belli bir tutara kadar nakden iade gibi seçenekler sunuyor.

Merhabalar,

çok karıştırılan bir durumu bu örnek üzerinden sormak istiyorum,

anladığım kadarı ile aradaki fark olan 10800 tl'yi mükellefin iade alma hakkı doğuyor mahsuben veya nakit,

1- Bu rakam devreden kdv'den indirilmiyor değil mi?

2- birde iade alma için devreden olma şartı nedir? limit tutarlar mı var yoksa sadece olması yeterli mi?

Son düzenleme: