fonradar

Tevsik Zorunluluğu

• Konbuyu başlatan UFRS
  • Başlangıç tarihi
U

UFRS

Ziyaretçi
Selamlar

VUK 320. tebliğ maddesine göre 5000 lirayı aşan ticari ödemeler belgelendirilmesi gerekiyor

Aynı kanunun 3. maddesinde (Türkiye'de mukim olmayan yabancılar hariç) ibaresi var

İhracat veya ithalat yaparken muhattabımız ödemeyi elden yapabiliyor veya tahsilatını elden isteyebiliyor uygulamada ne yapmamız gerekir
VUK kanunlarına göre tahsilat makbuzu ödeme veya tahsilat aracı olarak kabul edilmiyor başka ülkelerde pasaport fotokopisi alınıp imzalatılıyormuş çeşitli uygulamalar varmış ülkemizde bu iş nasıl hallediliyor

Uygulama bilgisi olan paylaşırsa sevinirim

Cevapalara Şimdiden Teşekkür Ederim

Ynt: Tevsik Zorunluluğu

5000 8000 önemli olan o değil tevsik üzerindeki bu gibi durumlarda ne yapılacak önemli olan o ben 5000 e indirildiğini biliyorum

tevsik sınırı 8000 tl ve bu tür ödemeleri banka ile yapma gerekir

tamam tevsik sınırı 8000

sorduğum soru o değil esas konuyla ilgili yardımcı olan yok tevsik 5000 değil 8000 miş ii anladım

konu başka bu tutarın üstünde Türkiye de mukim olmayan yabancılarla yapılan ödeme tahsilat durumunda ne yapılır soru bu

Türkiyede mukim olmayan kişilerden alınan paralar ve ödemeler tevsik sınırı ile ilgisi yoktur.
Ancak bunu da inceleme sırasında illiyet bağı olarak ispat edebilmek gerekir.
Yani ihracat müşterim yurda geldi Mal beğendi ödeme yaptı. İşte otel faturası , işte uçak bileti diyebilmek lazım