fonradar

Ticaret Mahkemesine özsermaye tayini için başvurulması

TURKUVAZ

Katkı Sunan Üye
bilanço usulüne göre defter tutan mükelleflerin bir şirkete aktif ve pasifiyle devrolması halinde verilen vergisel avantajlardan yararlanmak istiyoruz fakat merak ettiğim bu konuda devir olan işletmenin özsermaye tayini için ilgili ticaret mahkemesine başvurulmasının sonuçları.forumda bu konunun pratik olmadığı, uzun sürdüğü sonucuna varılıyor fakat emin olmak istiyorum, daha önce bu konuda tecrübesi olan arkadaşlarımız bu süreçte yaşananları bizlerle paylaşırlarsa çok memnun olacağım.saygılar..

Ynt: Ticaret Mahkemesine özsermaye tayini için başvurulması

bu konuda bilgisi olan arkadaşlar az da olsa tecrübesini paylaşabilirse çok memnun olacağım

sayın turkuvaz
ticaret mahkemesine başvuru yapıyosunuz ve 1 hafta içinde bilirkişi olarak bir ymm atanıyor. 1 günde raporu yazıp mahkemeye teslim ediyor uzun süren bir işlem kesinlikle değil evrağı mahkemede elden takip ederseniz ymm zaten zorluk çıkartmıyo yeterki beyanname dönemi falan olmasın. mağlum defter tutmadıkları için!!!!!
syg..

Merhaba ;

Ticaret mahkemesine başvurmadan da YMM ile irtibata geçebilirsiniz. Ücreti karşılığında raporunu düzenleyecektir.

Merhaba,

Herhangi bir YMM ile işinizi çözemezsiniz ve bu tespit için YMM'nin görüş bildirmesi gibi bir zorunluluk yoktur.

Ticaret Mahkemesine gerekli bilgi ve belgelerinizle birlikte başvurduğunuzda; Mahkemenin tayin edeceği bilirkişi ile beraber, ticaret mahkemesinin kendi heyeti ile birlikte dosya kapsamındaki belgeleriniz yerinizde, kapsamlı bir inceleme ile tespiti yapılacaktır.

elimde, yakın zamanda bu işiniz ile ilgili bir rapor örneği oluşacak, şuan inceleme halindeyiz. Rapor örneğini size gönderebilirim, inceler, fikir edinebilirsiniz.

muhasebe ' Alıntı:
Merhaba ;

Ticaret mahkemesine başvurmadan da YMM ile irtibata geçebilirsiniz. Ücreti karşılığında raporunu düzenleyecektir.
+1

Öz varlık tespitleri, ticaret mahkemesine başvurmadan yeminli mali müşavir tespit ve tasdik raporu ile yapılabilir.

öz varlık tespitlerinde, ilgili mercilere bildirilmek üzere (ticaret sicil vs.) her halükarda bilir kişi atanmasına ilişkin mahkeme kararı aranmaktadır.

inceleyiniz

Sn manasse ;

Anonim ve Limited Şirketlerin Kuruluş ve Ana Sözleşme Değişikliği İşlemlerine İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ'i(İç Ticaret 2003/3)

daha sonra da bu tebliğde değişiklik yapan ;

2003/3 Sayılı Anonim ve Limited Şirketlerin Kuruluş ve Ana Sözleşme Değişikliği İşlemlerine İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i
(İç Ticaret: 2004/2 )

incelemenizi öneririm.

Yapılan değişiklikleri göreceksiniz.

Şahıs işletmesinin Limited Şirkete devri mahkeme kararına gerek olmadan YMM raporuyla yapılabiliyor. Konuyla ilgili olarak Yeminli mali müşavirden fikir alabilirsiniz.

Sn revizyon ;

Söyledğiniz de kabul ama resmi belgelerin tarih numaralarını verdim daha da tekrardan ymm ye sormak ???

Sayın manasse'nin incelememi istediği linkteki yazıya istinaden cevap verdim.

merhaba,

sn.muhasebe ilgili tebliği inceledim, doğrudur; yeminli mali müşavir raporu yazıyor, ancak aynı tebliğde mevcut olan mahkeme kararıyla bilir kişi atanmasında atanan bilirkişinin de, bir ymm olması muhtemeldir.
Sonuçta ikiside aynı kapıya çıkıyor ;)

Ayrıca öz varlık tespiti;
işletme kayıtları ve varlıkları üzerinde inceleme yapıldığı için en az 15 günlük ek süre talebinde bulunulabiliniyor, bu durumda, ymm'in alacağı rapor parasının maliyeti inceleme kapsamının geniş olması sebebiyle mahkemece atanacak bilirkişinin rapor parasından daha fazla olacaktır.. Bununda altını çizmekte yarar görüyorum.

Merhaba ;

Sonuçta ikisi de aynı kapıya çıkıyor 'a
manasse ' Alıntı:
öz varlık tespitlerinde, ilgili mercilere bildirilmek üzere (ticaret sicil vs.) her halükarda bilir kişi atanmasına ilişkin mahkeme kararı aranmaktadır.

inceleyiniz

kesin bir ifade olmasından dolayı ne yazık ki katılamıyorum.

Ücret konusunda da
muhasebe ' Alıntı:
Merhaba ;

zaten söylemiştim..

manasse ' Alıntı:
merhaba,

sn.muhasebe ilgili tebliği inceledim, doğrudur; yeminli mali müşavir raporu yazıyor, ancak aynı tebliğde mevcut olan mahkeme kararıyla bilir kişi atanmasında atanan bilirkişinin de, bir ymm olması muhtemeldir.
Sonuçta ikiside aynı kapıya çıkıyor ;)

Ayrıca öz varlık tespiti;
işletme kayıtları ve varlıkları üzerinde inceleme yapıldığı için en az 15 günlük ek süre talebinde bulunulabiliniyor, bu durumda, ymm'in alacağı rapor parasının maliyeti inceleme kapsamının geniş olması sebebiyle mahkemece atanacak bilirkişinin rapor parasından daha fazla olacaktır.. Bununda altını çizmekte yarar görüyorum.
biliyorsunuz mükellefler bir işe başlamadan bizlere bu işin maliyetinin ne old. sorarlar, mahkemece atanan bilirkişinin maliyeti ne civarlardadır.bu ek süre istendiğinde bu maliyet ne kadar daha artar.