Ticari Mal Bakiyesi Hk

Değerli meslektaşlar,

Pandemi döneminde stok sayımına ara vermiştik. malum personel sayılarında bir azalma yaşandı ve pek çok vazifeyi görmezden geldik.
Mart döneminde bir sayım yaptık. Bu sayımda 153 hesabın bakiyesi 80 milyon vermesine karşılık fiziki sayım sonucu 76 milyon sonucuna ulaşılmaktadır.
Kayıtlarının tamamı resmi olan bir işletmede, envanterde hiç bir oynama yapılmamaktadır.
stoklar fiili durumu ve gerçeği yansıtması gerekmekte fakat tahmin ediyorum ki maliyetler eksik ve hatalı hesaplanmış bunun sonucunda maliyete gitmesi gereken 4 milyon hesaba intikal etmediği için bu sonuç ortaya çıkmış.
Kayıtları ve depo kayıtlarını incelediğimde böyle bir sonuca ulaşıyorum.

Bu noktada farkı kapatmak için önerilerinizi öğrenmek isterim. Aklıma gelen çözüm stok affı fakat mali yıl kapanışında bağımsız denetim geçireceğiz. Bu sebeple yıl tamamlanmadan neler yapabiliriz noktasında yardıma ihtiyaç duyuyorum.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Değerli meslektaşlar,

Pandemi döneminde stok sayımına ara vermiştik. malum personel sayılarında bir azalma yaşandı ve pek çok vazifeyi görmezden geldik.
Mart döneminde bir sayım yaptık. Bu sayımda 153 hesabın bakiyesi 80 milyon vermesine karşılık fiziki sayım sonucu 76 milyon sonucuna ulaşılmaktadır.
Kayıtlarının tamamı resmi olan bir işletmede, envanterde hiç bir oynama yapılmamaktadır.
stoklar fiili durumu ve gerçeği yansıtması gerekmekte fakat tahmin ediyorum ki maliyetler eksik ve hatalı hesaplanmış bunun sonucunda maliyete gitmesi gereken 4 milyon hesaba intikal etmediği için bu sonuç ortaya çıkmış.
Kayıtları ve depo kayıtlarını incelediğimde böyle bir sonuca ulaşıyorum.

Bu noktada farkı kapatmak için önerilerinizi öğrenmek isterim. Aklıma gelen çözüm stok affı fakat mali yıl kapanışında bağımsız denetim geçireceğiz. Bu sebeple yıl tamamlanmadan neler yapabiliriz noktasında yardıma ihtiyaç duyuyorum.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.
Sayin Mali Mevzuat

Bu soruyu dogru cevaplamak acisindan gercekten stoklarin durumunu bilmek lazim. Zira buna gore muhasebe kayitlari degicek olup sizin K/Z durumunuzu ciddi sekilde etkiler. ( V.U.K maddelerine deginmeden yazacagim. Eger maddeleri de yazarsam baya uzun olacak).

Fiziki sayim sonucu bizim icin onemli, onun kesin olmasi,sayilmis olmasi guzel. Gelelim; hatali ve eksik maliyet hesaplanmasina, bunu tahmin ediyorum demeniz biraz sikintili. Zira maliyet hesaplarinda yapilacak duzeltmeler yukarda da yazdigim gibi K/Z etkileyeceginden, incelemeye kadar gidebilirsiniz. ( bir tane unkapani kasetci musterimiz bu yuzden yuklu bir ceza yemisti.) Dolayisyla buna emin olmaniz gerekir.

Diger yandan Farkin nereden kaynaklandigini bilmiyorsaniz, sayimda ortaya cikan ve sebebi ilk andan anlasilmayan stoklar;

Noksanliklar, 197- Sayim ve Tesellum Noksanlari
Fazlaliklar, 397- Sayim ve Tesellum Fazlalari

Tabi bu hesaplarda bu farklar kalmaz. yapilan arastirmalarda bu farklarin sebepleri ortaya ciktikca, niteligine gore, 197 ve 397 hesaplara gerekli kayitlar yapilir. Bu iki hesabi birbirine mahsup edemezsiniz.

Butun arastirmalara ragmen yilsonuna kadar bu farklari bulamazsaniz, o zaman asagidaki kayit yapilir.

397 hesap;

__________________________________________________________________/______________________________________________________________________
397- Sayim ve Tesellum Fazlalari (B)
679- Dig.Olg.Disi Gelir Ve Karlar (A)
__________________________________________________________________/_________________________________________________________________________
Aslinda muhasebe olarak stok sayim fazlalrinin 397 nolu hesapta takip edilmesinde sure siniri yoktur.
O zamanda sunu soracaksin "Ustat o zaman niye yukardaki kayidi yaptin":)
Vergisel acidan, donem sonu ozsermaye ile donembasi oz sermaye arasindaki olumlu fark donem kazanci olarak tanimlandigindan, Sayim fazlalari ozsermaye artisinin gelir olarak sonuc hesaplarina aktarilmasi GVK Md 38 ve KVK.Md 6 gore vergi mevzuatinin geregidir.
197 hesap
Buda ayni benzer yukaridaki aciklamalarla ayni oldugu icin yazmadim. Ancak KDV acisindan da degerlendirmek gerekir.
Yilsonunda yapilan stok sayiminda mevcut olan emtia miktari, kayden mevcut olan miktara gore azsa
1- Noksanliga konu olan malin belgesiz olarak satildigi varsayilarak emsal satis bedeline gore islem yapilmasi
2-Noksanliga konu malin maliyetinin K.K.E.G yazilarak Indirilen KDV'nin iptali
gibi iki secenegi vardir.
Zaten uygulamada da mal noksanligini K.K.E.G yapip stok hesaplarindan cikarip buna iliskin KDV'yi de duzeltirsen denetmenler cogunlukla elestiri konusu yapmiyorlar. Tabi faturasiz satis varsa da buna gore islem yapman gerekir.
KDV acisindan ise,
Bu farkin ortaya cikmasina gore degisiyor.
-- Fire ise sorun yok
-- Takdir komisyonuna zayi mal diye basvuru yaptiysan KDV iptali gerekir. Komiyon kararina gore islem yapilir.
--Hirsizlik ise KDV'nin duzeltilmesi gerekir.
--Uretim raporlari hatali ise bundan dolayi ise KDV iptaline gerek yok
--Sebebi izah edilemeyen mal noksanliklarinda KDV'nin duzeltilmesi gerekir.
Muhasebe kaydi:

__________________________________________________________________/______________________________________________________________________
689- Mal Bedeli + KDV (B)

150 - 157- Stoklar (A)

391- Ilave KDV
__________________________________________________________________/_________________________________________________________________________