zirve

Tiyatro sanatçılarına gösteri karşılığı ödenen tutarların vergilendirilmesi hk.

Üyelik
7 Kas 2007
Mesajlar
37
Konum
ANTALYA
Bir organizasyon firması tarafından düzenlenen tiyatro gösterilerinde Belediye Tiyatro Oyuncuları kullanılmakta . Bu gösteriler karşılığında belediyenin personeli olan oyunculara yapılan ödemeleri gider pusulası vasıtası ile giderleştirmek istiyoruz . Düzenlenen pusulalarda stopaj kesintisi vergiden muaf esnaftan alınan hizmet olarak %10 stopajlamı kesilecek yoksa serbest meslek erbabına yapılan ödeme olarak 2. bentteki oranlarmı uygulanacak ?
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Tiyatro sanatçılarına gösteri karşılığı ödenen tutarların vergilendirilmesi hk.

Yapılan işin mahiyetine bakılır. Bu bir serbest meslek faaliyetidir. Bu nedenle %20 kesilmelidir.
 
Üyelik
7 Kas 2007
Mesajlar
37
Konum
ANTALYA
Ynt: Tiyatro sanatçılarına gösteri karşılığı ödenen tutarların vergilendirilmesi hk.

Serbest meslek faaliyeti olabilmesi için Gelir vergisi kanunu 65. maddedeki tanıma göre kendi nam ve hesabına yapılmış olması gerekiyor. Burada organizasyonu yapan firma . Bu oyuncular senede bir yada iki kere bu gösterilere katılıyor yani bir devamlılıkta söz konusu değil . Maalesef bu konuyla alakalı net bir düzenleme yada tebliğe rastlayamadım .
 
S

SİBEL

Ziyaretçi
Ynt: Tiyatro sanatçılarına gösteri karşılığı ödenen tutarların vergilendirilmesi hk.

Yapılan iş serbest meslek kazancına girdiği için oran %20 olmalı.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Tiyatro sanatçılarına gösteri karşılığı ödenen tutarların vergilendirilmesi hk.

Ödemeleri organizasyona yapmıyorsunuz oyuncuların şahsına yapıyorsunuz. %20 kesmelisiniz. Ayrıca organizasyona yaparsanız mutlaka geçerli faturası olmalıdır.
 
Üyelik
7 Kas 2007
Mesajlar
37
Konum
ANTALYA
Ynt: Tiyatro sanatçılarına gösteri karşılığı ödenen tutarların vergilendirilmesi hk.

Nizam bey ve Sibel hanım cevaplarınız için teşekkür ederim .
 
Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
16
Ynt: Tiyatro sanatçılarına gösteri karşılığı ödenen tutarların vergilendirilmesi hk.

Karsi taraf serbest meslek erbabi ise maddede acikcasi tiyatro oyuncusu gecmese bile %17 stopaj 18 KDV olmali sanki. Gvk 18 madde
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Tiyatro sanatçılarına gösteri karşılığı ödenen tutarların vergilendirilmesi hk.

Bakınız eğer bir tiyatro sanatçısı bir yerde ücretli değilse , bağımsız çalışıyorsa "Serbest Meslek Erbabı" dır.
Bu nedenle serbest meslek makbuzu kesmesi gerekir. Serbest meslek stopajı da %20 dir . Gider makbuzu buna pararlel kesildiği için stopaj %20 olmalıdır. (aynı turist rehberleri gibi)
 

Benzer konular

Üst